Praca.pl Poradniki Aktualnosci
"Pakiet Kluski" odciąży firmy?

"Pakiet Kluski" odciąży firmy?

 
"Pakiet Kluski" odciąży firmy?
W poniedziałek rząd przedstawił zapowiadany od kilku tygodni projekt programu, który ma ułatwić zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany, które potocznie zostały nazwane „Pakietem Kluski” mają przede wszystkim uprościć i skrócić czas rejestracji firmy z 30 do 3 dni. Będzie to możliwe dzięki likwidacji niektórych formularzy, wprowadzeniu wniosków w formie elektronicznej oraz usprawnieniu elektronicznej wymiany danych pomiędzy urzędami. Proponowane zmiany mają także zlikwidować utrudnienia, z jakimi stykają się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce. „Pakiet Kluski” reguluje m. in. kwestię kontroli firm, która ma być krótsza niż obecnie. W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających do dziesięciu pracowników, będzie to maksimum dwa tygodnie. Ponadto ma ona dotyczyć prowadzonej działalności, a nie przedsiębiorcy. Kontrolerzy będą musieli określić jej cel, a nie jak zdarzało się do tej pory, szukać do skutku. Przedstawiciele organizacji skupiających pracodawców pozytywnie oceniają proponowane zmiany. Podkreślają przede wszystkim, że nareszcie mają do czynienia z konkretnymi projektami, a nie tylko pomysłami. Ich zdaniem „Pakiet Kluski” to krok we właściwym kierunku. Rząd planuje, że zmiany mogłyby wejść w życie w I kwartale 2008 roku.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.