Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy studia wliczają się do lat pracy - studia dzienne i zaoczne, wymiar urlopu

Czy studia wliczają się do lat pracy - studia dzienne i zaoczne, wymiar urlopu

 
Czy studia wliczają się do lat pracy - studia dzienne i zaoczne, wymiar urlopu

Studia a lata pracy


Staż pracy to istotna kwestia w obszarze uprawnień pracowniczych. W określeniu stażu pracy, a co za tym idzie, dni urlopowych mogą pomóc ukończone studia. Nauka na uczelni wprawdzie nie jest pracą, niemniej jednak jest to także duży wysiłek dla twojego mózgu, który jest w fazie przygotowania do podjęcia pracy zawodowej.

Niejednokrotnie wiele osób stara się łączyć studia z pracą. Jeżeli są to studia w trybie zaocznym, to jest to do pogodzenia. Niestety, może nie być to możliwe w przypadku niektórych dziennych kierunków.  W związku z tym, że studia czasem w pewien sposób ograniczają możliwości podjęcia pracy zarobkowej, wliczane są do stażu pracy, a tym samym do wymiaru urlopowego.

Czy liceum wlicza się do lat pracy? Co z technikum, szkołą zawodową, policealną? Do urlopu i stażu zawodowego wliczają się wszystkie szkoły, które są ukończone! Za każdy rodzaj szkoły przysługuje określony czas wliczany do stażu i urlopu:


    • 3 lata po szkole zawodowej
    • 5 lat po szkole średniej zawodowej
    • 4 lata po szkole średniej ogólnokształcącej
    • 6 lat po szkole policealnej
    • 8 lat po studiach.

Uwaga! Okresy te nie sumują się. Wlicza się najkorzystniejsza opcja. Czyli jeśli skończyłeś liceum ogólnokształcące i studia wyższe, nie uzyskasz stażu pracy i wyższego urlopu na zasadzie 4+8=12. Zyskasz za to 8 lat na początku drogi zawodowej.

Nawet jeśli pracowałeś na umowę o pracę w trakcie studiów i tak lepszą opcją jest przyjęcie stażu przysługującego po ukończeniu studiów. Zyskujesz 8 lat, zamiast 5, czy 3, które przepracowałeś. Okresy te nie liczą się też podwójnie. Czyli nie można zsumować 3 lat pracy w trakcie studiów z 8 latami za ukończone studia.

 

Czy studia wliczają się do lat pracy?


Określając staż pracy, studia mogą okazać się pomocne, ponieważ wliczają się do stażu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że wliczane są tylko ukończone okresy nauki, potwierdzone dyplomem. Oznacza to, że jeśli masz na koncie zaliczone studia magisterskie, zyskujesz 8 lat do stażu pracy i tym samym przybliżasz się do dłuższego wymiaru urlopu. Jeśli jesteś absolwentem 5-letnich studiów, to rozpoczynając pracę zawodową, na start wlicza się 8 lat do stażu urlopowego. Oznacza to, że wystarczy, abyś przepracował kolejne 2 lata i zyskasz uprawnienia do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, który wynosi 26 dni.

Istnieje także silna zależność pomiędzy studiami a emeryturą. Zatem, czy studia wliczają się do emerytury? 5-letni okres studiów wlicza się do emerytury pod warunkiem, że przepracujesz jeszcze 15 lat. Pamiętaj, że studia muszą być ukończone, czyli musisz otrzymać dyplom.

A co ze stażem? Czy staż wlicza się do lat pracy? Jeżeli odbyłeś staż z urzędu pracy, w którym wcześniej zarejestrowałeś się jako osoba bezrobotna, to zgodnie z art. 79  ustawy o promocji zatrudnienia, okres:
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych
- stypendium przyznanego na okres szkolenia, stażu oraz z tytułu przygotowania zawodowego dorosłych
podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Nadmienić należy, że powyższe okresy nie są wliczanie do okresu zatrudnienia, od którego zależne jest nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. W związku z tym staż a lata pracy są kolejną bardzo ważną kwestią.

 

Czy studia zaoczne liczą się do lat pracy?


Jeśli chodzi o staż pracy szkoła zawodowa, średnia zawodowa, ogólnokształcąca, policealna, oraz wyższa są do niego wliczane. Jeżeli z kolei chodzi o studia zaoczne a staż pracy, zasada jest taka sama jak w przypadku studiów dziennych. Oznacza to, że osoba, która ukończyła studia w trybie zaocznym, na start otrzymuje 8 lat stażu po studiach i tym samym 20 dni urlopu rozpoczynając pracę zawodową.

 

Wymiar urlopu po studiach


Ilość dni urlopu po studiach to 20 dni wolnych w ciągu roku. Taka sytuacja utrzymuje się, gdy staż pracy nie przekracza 10 lat. Kończąc studia, masz już 8 lat.  Zależność na linii studia a urlop jest bardzo duża. Warto wiedzieć, jakie zyskujesz prawa po ich ukończeniu. Wystarczy, że przepracujesz jeszcze 2 lata i zyskujesz 26 dni urlopu. Tyle bowiem przysługuje osobom, których staż pracy wynosi więcej niż 10 lat. Teraz już masz pewność, ile dni urlopu po studiach zyskujesz za samo ich ukończenie.

Już wiesz, ile urlopu po studiach masz zapisane na swoim koncie. Teraz kwestia jego wykorzystania. Zaczynając pierwszą pracę po studiach, w pierwszym roku zatrudniania dni wolne będą Ci przysługiwać proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Czyli za każdy przepracowany miesiąc otrzymasz 1/12 z 20 dni urlopu. Zwiększanie dni urlopu do 26 w skali roku, następuje automatycznie po uzyskaniu 10-letniego stażu pracy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.