Zmiana miejsca zatrudnienia, niezależnie od przyczyny takiej decyzji, argumentów za zmianą pracy, czy stażu pracy, budzi wiele pytań. W tym artykule skoncentrujemy się na tych, związanych z przysługującym każdemu etatowcowi prawem do dni wolnych. Czy możliwe jest przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy? Czy zmiana pracy oznacza konieczność rezygnacji z wolnego do końca roku? I jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?
Wyliczenie urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu pracy
Co do zasady zmiana miejsca pracy oznacza konieczność wykorzystania urlopu proporcjonalnie do przepracowanego okresu odpowiednio w dotychczasowej, a następnie nowej firmie. Przeniesienie urlopu do innego pracodawcy jest zatem niemożliwe. Za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy wykorzystujemy urlop lub, jeśli nie będzie takiej możliwości, pobieramy za te dni ekwiwalent.
Dopuszczalną pod pewnymi warunkami praktyką jest z kolei przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nową umowę. Jest ono możliwe jednak tylko wtedy, gdy kolejną umowę podpisuje się z tym samym pracodawcą i ma to miejsce bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Co więcej, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić.
Jak wyliczyć urlop po zmianie pracy? Sprawdźmy na przykładzie.
Anna Kowalska zmienia pracę z dniem 1 czerwca 2020. Zatem u aktualnego pracodawcy będzie zatrudniona do 31 maja 2020 i tu wykorzystała urlop za pięć miesięcy. Wymiar urlopu Anny to 26 dni, do tej pory zaś pobrała 3 dni urlopu, zatem u aktualnego pracodawcy będzie mogła wykorzystać jeszcze 8 dni urlopu.
Dlaczego właśnie tyle? Obliczamy:
2,16 (dnia) x 5 (miesięcy) = 10,8 (dnia)
2,16 uzyskujemy po podzieleniu wszystkich 26 dni urlopowych na liczbę wszystkich miesięcy w roku.
Urlop zaokrąglamy do pełnego dnia i uzyskujemy 11 dni, następnie odejmujemy 3 już wykorzystane dni, co daje nam 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Annie będzie więc przysługiwać 15 dni urlopu (7x2,16=15), jeśli będzie pracować do końca roku kalendarzowego. W przeciwnym razie ponownie należy obliczyć urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.
Co w sytuacji, kiedy ktoś uznał, że czas na zmiany, ale zdążył już wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepracowanego okresu? Wtedy w nowej firmie wykorzysta urlop w wymiarze odpowiednio niższym. Trzeba przy tym pamiętać, że łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
Zobrazujmy to kolejnym przykładem:
Ponownie – Anna zmienia pracę 1 czerwca 2020 r., tym razem jednak wykorzystała 13 dni urlopu, zatem wykorzystała 2 dni więcej, niż wynika to z wymiaru obliczonego na podstawie przepracowanego okresu. Za 5 przepracowanych miesięcy przysługuje jej 11 dni urlopu, zatem w nowej pracy pozostanie jej do wykorzystania nie 15, a 13 dni wolnych.
Ekwiwalent za urlop: jak wyliczyć?
Przypomnijmy, że zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze, czyli faktyczne skorzystanie z dni wolnych. Natomiast w przypadku niewykorzystania ich w całości lub w części z powodu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje ekwiwalent za urlop.
Załóżmy, że Anna, która zmieniła pracodawcę z dniem 1 czerwca, skupiła się na bieżących obowiązkach i po pracy planowała ścieżkę kariery, nie myśląc o wypoczynku. Z przysługujących jej u aktualnego pracodawcy 11 dni urlopu wykorzystała jedynie 3. W porozumieniu z pracodawcą nie skorzystała z prawa do pozostałych dni wolnych, zatem po rozwiązaniu umowy o pracę, aktualny pracodawca wypłaci jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Anna będzie mogła skorzystać z 15 dni urlopu.
Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Jeżeli pracodawca go nie wypłaci, a nie umożliwił odebrania dni wolnych w naturze, możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy w terminie 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie 3 lat nasze prawo do ekwiwalentu ulegnie przedawnieniu. Warto zatem znać swoje prawa wynikające ze zmiany pracodawcy, wiedzieć, co powinna zawierać umowa o pracę, kiedy należy się upomnieć o ekwiwalent za urlop, a kiedy o odbiór dni wolnych.