Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana pracy - co z urlopem?

 
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana miejsca zatrudnienia, niezależnie od przyczyny takiej decyzji, argumentów za zmianą pracy, czy stażu pracy, budzi wiele pytań. W tym artykule skoncentrujemy się na tych, związanych z przysługującym każdemu etatowcowi prawem do dni wolnych. Czy możliwe jest przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy? Czy zmiana pracy oznacza konieczność rezygnacji z wolnego do końca roku? I jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?

 

Wyliczenie urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu pracy

 

Co do zasady zmiana miejsca pracy oznacza konieczność wykorzystania urlopu proporcjonalnie do przepracowanego okresu odpowiednio w dotychczasowej, a następnie nowej firmie. Przeniesienie urlopu do innego pracodawcy jest zatem niemożliwe. Za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy wykorzystujemy urlop lub, jeśli nie będzie takiej możliwości, pobieramy za te dni ekwiwalent.

 

Dopuszczalną pod pewnymi warunkami praktyką jest z kolei przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nową umowę. Jest ono możliwe jednak tylko wtedy, gdy kolejną umowę podpisuje się z tym samym pracodawcą i ma to miejsce bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Co więcej, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić.

 

Jak wyliczyć urlop po zmianie pracy? Sprawdźmy na przykładzie.


Anna Kowalska zmienia pracę z dniem 1 czerwca 2020. Zatem u aktualnego pracodawcy będzie zatrudniona do 31 maja 2020 i tu wykorzystała urlop za pięć miesięcy. Wymiar urlopu Anny to 26 dni, do tej pory zaś pobrała 3 dni urlopu, zatem u aktualnego pracodawcy będzie mogła wykorzystać jeszcze 8 dni urlopu.

 

Dlaczego właśnie tyle? Obliczamy:

2,16 (dnia) x 5 (miesięcy) = 10,8 (dnia)

2,16 uzyskujemy po podzieleniu wszystkich 26 dni urlopowych na liczbę wszystkich miesięcy w roku.

 

Urlop zaokrąglamy do pełnego dnia i uzyskujemy 11 dni, następnie odejmujemy 3 już wykorzystane dni, co daje nam 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Annie będzie więc przysługiwać 15 dni urlopu (7x2,16=15), jeśli będzie pracować do końca roku kalendarzowego. W przeciwnym razie ponownie należy obliczyć urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.


Co w sytuacji, kiedy ktoś uznał, że czas na zmiany, ale zdążył już wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepracowanego okresu? Wtedy w nowej firmie wykorzysta urlop w wymiarze odpowiednio niższym. Trzeba przy tym pamiętać, że łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Zobrazujmy to kolejnym przykładem:


Ponownie – Anna zmienia pracę 1 czerwca 2020 r., tym razem jednak wykorzystała 13 dni urlopu, zatem wykorzystała 2 dni więcej, niż wynika to z wymiaru obliczonego na podstawie przepracowanego okresu. Za 5 przepracowanych miesięcy przysługuje jej 11 dni urlopu, zatem w nowej pracy pozostanie jej do wykorzystania nie 15, a 13 dni wolnych.

 

Ekwiwalent za urlop: jak wyliczyć?

 

Przypomnijmy, że zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze, czyli faktyczne skorzystanie z dni wolnych. Natomiast w przypadku niewykorzystania ich w całości lub w części z powodu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje ekwiwalent za urlop.

 

Załóżmy, że Anna, która zmieniła pracodawcę z dniem 1 czerwca, skupiła się na bieżących obowiązkach i po pracy planowała ścieżkę kariery, nie myśląc o wypoczynku. Z przysługujących jej u aktualnego pracodawcy 11 dni urlopu wykorzystała jedynie 3. W porozumieniu z pracodawcą nie skorzystała z prawa do pozostałych dni wolnych, zatem po rozwiązaniu umowy o pracę, aktualny pracodawca wypłaci jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Anna będzie mogła skorzystać z 15 dni urlopu.

Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Jeżeli pracodawca go nie wypłaci, a nie umożliwił odebrania dni wolnych w naturze, możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy w terminie 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie 3 lat nasze prawo do ekwiwalentu ulegnie przedawnieniu. Warto zatem znać swoje prawa wynikające ze zmiany pracodawcy, wiedzieć, co powinna zawierać umowa o pracę, kiedy należy się upomnieć o ekwiwalent za urlop, a kiedy o odbiór dni wolnych.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Sigmed Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Wizytowanie klientów tj. punkty weterynaryjne, ośrodki uniwersyteckie) oraz specjalistyczne sklepy zoologiczne na podległym terenie i aktywne promowanie marek Producenta. Prezentacja i sprzedaż sprzętu medycznego i weterynaryjnego, szkolenie pracowników gabinetów i sklepów...
  • Sigmed Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Wizytowanie klientów tj. punkty weterynaryjne, ośrodki uniwersyteckie) oraz specjalistyczne sklepy zoologiczne na podległym terenie i aktywne promowanie marek Producenta. Prezentacja i sprzedaż sprzętu medycznego i weterynaryjnego, szkolenie pracowników gabinetów i sklepów...
  • Specjalista ds. zakupów - branża weterynaryjno-zoologiczna

    Sigmed Sp. z o.o.   Cisek    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Miejsce pracy: siedziba firmy, możliwość pracy w trybie hybrydowym Zakres obowiązków: Strategiczne zakupy: Zarządzanie procesem zakupów sprzętu medycznego i weterynaryjnego, aby zapewnić naszym klientom najwyższą jakość. Negocjacje: Tworzenie i utrzymywanie silnych relacji z dostawcami...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Czego oczekujemy? Ważnego prawa jazdy C lub CE + kod 95; Aktualnej karty kierowcy; Komunikatywności i uczciwości (jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!) Dobrej opieki nad powierzonym sprzętem; Gotowości na sprawne szkolenie i zdobywanie doświadczenia; Mile widziana znajomość języka niemieckiego...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.