Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

 
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Argumenty za zmianą pracy


Czy warto lojalnie, przez lata i bez względu na okoliczności pracować w jednej firmie? Kiedy nie dzieje się dobrze, ale nie jest też wyjątkowo źle, trudno podjąć decyzję o odejściu. Zmiana, zwłaszcza jeśli dotyczy ważnych aspektów naszego życia, stresuje i bywa odkładana w bliżej nieokreśloną przyszłość. Aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję o odejściu z aktualnej firmy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, określić własne powody poszukiwania pracy i zastanowić się, jak pokierować swoją karierą.

Zastanów się więc, dlaczego chcesz zmienić pracę i sprawdź, dlaczego robią to inni.

 

1. Brak możliwości rozwoju zawodowego


Od lat na tym samym stanowisku? Na „ty” przeszedłeś już ze wszystkimi pracownikami, począwszy od prezesa, skończywszy na ogrodniku, dostawcy wody i obsługujących firmę kurierach? Wszyscy wiedzą, że jesteś w firmie potrzebny, ale… dokładnie tam, gdzie właśnie się znajdujesz. Szanse, że będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery, są bliskie zeru. Szef oczywiście zauważa twój wkład, ale nie dostajesz podwyżki, bo przecież nie przybywa ci obowiązków. Szkolenia? Kursy? Zdaniem przełożonego nie ma potrzeby, by podnosić twoje kwalifikacje.

Brak możliwości rozwoju zawodowego to dobry argument za zmianą pracy. Nawet jeśli świetnie odnajdujesz się w firmowych realiach, to czy wizja, że za kilka lat robisz to samo, za te same pieniądze budzi twój entuzjazm? Jeśli tak, nic nie zmieniaj. Jeśli chcesz czegoś więcej, zacznij pisać CV.

 

2. Zła atmosfera w pracy

 

Argumenty za zmianą stanowiska pracy łatwo znaleźć, oceniając atmosferę w zespole. Szef krytykant, wiecznie marudzący koledzy, brak wsparcia i wyścig szczurów… Jeśli poza obowiązkami zupełnie nic cię nie łączy z ludźmi, co więcej, czujesz się w firmie nieswojo, pomyśl o zmianie.

 

3. Stres


Stres bywa motywujący i pobudza do działania, ale gdy staje się codziennością, odbiera chęci do jakiejkolwiek aktywności. Zmiana pracy może być zbawienna, jeśli twoje obecne obowiązki nie są dostosowane do twoich możliwości, jesteś przemęczony, ciągle boli cię głowa i na samą myśl o poniedziałkowym spotkaniu z szefem masz dreszcze.

 

5. Niskie wynagrodzenie


Zawsze warto być na bieżąco z realiami na rynku pracy. Popytaj znajomych, poszukaj opinii, statystyk i sprawdź, jak kształtuje się poziom wynagrodzeń w branży. Jeśli wypłata jest nieadekwatna do twojego zaangażowania i zakresu obowiązków, oceń, jakie masz możliwości w innych firmach.

 

6. Złe zarządzanie


Wymagania nieadekwatne do możliwości i niekończące się nadgodziny, chaos informacyjny, nadmierna kontrola przełożonych lub jej zupełny brak to tylko kilka przykładów na złe zarządzanie. Nie w każdej firmie tak wygląda codzienność i warto poszukać pracodawcy, który będzie dobrym liderem.

 

7. Brak satysfakcji


Choć na pierwszy rzut oka twoje zawodowe życie wygląda na poukładane i satysfakcjonujące, nie jesteś pewien, czy takie właśnie jest. Kiedy praca przestaje cieszyć i coraz trudniej przychodzi automotywacja, warto przemyśleć inne opcje zatrudnienia.

 

8. Zmiany w życiu

 

Powody zmiany pracy wiążą się często z ważnymi życiowymi wydarzeniami. Narodziny dziecka, przeprowadzka do innego miasta, względy zdrowotne… takie okoliczności niekiedy wymuszają poszukanie nowego zajęcia na innych zasadach.

 

9. Firmowe problemy

 

O zmianie pracy pomyśl też, jeśli sytuacja w twojej firmie z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Wypłata po terminie, nowe kierownictwo, cięcie kosztów i redukcja etatów, a wraz z nią coraz więcej obowiązków dla pracownika niekiedy wymuszają zmianę. Pracodawca przestaje być wobec ciebie uczciwy? Przygotuj się na zmianę.

 

10. Pora na zmianę


Są branże, które nieustannie się rozwijają, np. nowe technologie, IT, e-marketing. Niejako wymagają one od pracowników ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania kompetencji. Zmieniając pracę, można się wiele nauczyć. Krótkie okresy zatrudnienia przestały być postrzegane jako wada, a osoba, która ma na swoim koncie różnorodne doświadczenia, jeśli potrafi uzasadnić swoje zawodowe wybory, jest odbierana jako otwarta, odważna i ambitna.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.