Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

 
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Argumenty za zmianą pracy


Czy warto lojalnie, przez lata i bez względu na okoliczności pracować w jednej firmie? Kiedy nie dzieje się dobrze, ale nie jest też wyjątkowo źle, trudno podjąć decyzję o odejściu. Zmiana, zwłaszcza jeśli dotyczy ważnych aspektów naszego życia, stresuje i bywa odkładana w bliżej nieokreśloną przyszłość. Aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję o odejściu z aktualnej firmy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, określić własne powody poszukiwania pracy i zastanowić się, jak pokierować swoją karierą.

Zastanów się więc, dlaczego chcesz zmienić pracę i sprawdź, dlaczego robią to inni.

 

1. Brak możliwości rozwoju zawodowego


Od lat na tym samym stanowisku? Na „ty” przeszedłeś już ze wszystkimi pracownikami, począwszy od prezesa, skończywszy na ogrodniku, dostawcy wody i obsługujących firmę kurierach? Wszyscy wiedzą, że jesteś w firmie potrzebny, ale… dokładnie tam, gdzie właśnie się znajdujesz. Szanse, że będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery, są bliskie zeru. Szef oczywiście zauważa twój wkład, ale nie dostajesz podwyżki, bo przecież nie przybywa ci obowiązków. Szkolenia? Kursy? Zdaniem przełożonego nie ma potrzeby, by podnosić twoje kwalifikacje.

Brak możliwości rozwoju zawodowego to dobry argument za zmianą pracy. Nawet jeśli świetnie odnajdujesz się w firmowych realiach, to czy wizja, że za kilka lat robisz to samo, za te same pieniądze budzi twój entuzjazm? Jeśli tak, nic nie zmieniaj. Jeśli chcesz czegoś więcej, zacznij pisać CV.

 

2. Zła atmosfera w pracy

 

Argumenty za zmianą stanowiska pracy łatwo znaleźć, oceniając atmosferę w zespole. Szef krytykant, wiecznie marudzący koledzy, brak wsparcia i wyścig szczurów… Jeśli poza obowiązkami zupełnie nic cię nie łączy z ludźmi, co więcej, czujesz się w firmie nieswojo, pomyśl o zmianie.

 

3. Stres


Stres bywa motywujący i pobudza do działania, ale gdy staje się codziennością, odbiera chęci do jakiejkolwiek aktywności. Zmiana pracy może być zbawienna, jeśli twoje obecne obowiązki nie są dostosowane do twoich możliwości, jesteś przemęczony, ciągle boli cię głowa i na samą myśl o poniedziałkowym spotkaniu z szefem masz dreszcze.

 

5. Niskie wynagrodzenie


Zawsze warto być na bieżąco z realiami na rynku pracy. Popytaj znajomych, poszukaj opinii, statystyk i sprawdź, jak kształtuje się poziom wynagrodzeń w branży. Jeśli wypłata jest nieadekwatna do twojego zaangażowania i zakresu obowiązków, oceń, jakie masz możliwości w innych firmach.

 

6. Złe zarządzanie


Wymagania nieadekwatne do możliwości i niekończące się nadgodziny, chaos informacyjny, nadmierna kontrola przełożonych lub jej zupełny brak to tylko kilka przykładów na złe zarządzanie. Nie w każdej firmie tak wygląda codzienność i warto poszukać pracodawcy, który będzie dobrym liderem.

 

7. Brak satysfakcji


Choć na pierwszy rzut oka twoje zawodowe życie wygląda na poukładane i satysfakcjonujące, nie jesteś pewien, czy takie właśnie jest. Kiedy praca przestaje cieszyć i coraz trudniej przychodzi automotywacja, warto przemyśleć inne opcje zatrudnienia.

 

8. Zmiany w życiu

 

Powody zmiany pracy wiążą się często z ważnymi życiowymi wydarzeniami. Narodziny dziecka, przeprowadzka do innego miasta, względy zdrowotne… takie okoliczności niekiedy wymuszają poszukanie nowego zajęcia na innych zasadach.

 

9. Firmowe problemy

 

O zmianie pracy pomyśl też, jeśli sytuacja w twojej firmie z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Wypłata po terminie, nowe kierownictwo, cięcie kosztów i redukcja etatów, a wraz z nią coraz więcej obowiązków dla pracownika niekiedy wymuszają zmianę. Pracodawca przestaje być wobec ciebie uczciwy? Przygotuj się na zmianę.

 

10. Pora na zmianę


Są branże, które nieustannie się rozwijają, np. nowe technologie, IT, e-marketing. Niejako wymagają one od pracowników ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania kompetencji. Zmieniając pracę, można się wiele nauczyć. Krótkie okresy zatrudnienia przestały być postrzegane jako wada, a osoba, która ma na swoim koncie różnorodne doświadczenia, jeśli potrafi uzasadnić swoje zawodowe wybory, jest odbierana jako otwarta, odważna i ambitna.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.