Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

 
Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

Wiele wskazuje na to, że czasy, kiedy większość osób wiązała się z jedną firmą na kilkadziesiąt lat i cierpliwie budowała swoją pozycję w ramach jej struktur – minęły bezpowrotnie. Duża mobilność zawodowa ma różne przyczyny, zarówno będące efektem zmian gospodarczych, jak i dotyczące nowych wzorców społecznych i stylu życia. 

Jakie są najczęstsze powody zmiany pracy?

 

Powody zmiany stanowiska pracy – pieniądze

 

Polacy dosyć często zmieniają lub planują zmienić pracę. Najczęściej motywują ich do tego powody finansowe – większość chce po prostu więcej zarabiać.

 

Zmiana pracy dla pieniędzy ma uzasadnienie w wielu branżach, ponieważ w sektorze prywatnym panuje duża swoboda w określaniu wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach. Ponadto pensje znacznie różnicują się w zależności od lokalizacji firmy (na przykład tego, w jakim znajduje się województwie).

 

Polacy są również coraz bardziej świadomi tego, ile „powinni” zarabiać, to znaczy jaka jest średnia lub stanowiąca medianę płaca na ich stanowisku. Jeśli ich zarobki są znacznie niższe, wówczas zaczynają rozważać: podwyżka czy zmiana pracy?

 

Wyrażenie przez nich chęci odejścia rzeczywiście mobilizuje część firm do przyznania podwyżki podwładnym, szczególnie w sytuacji, gdy są to osoby posiadające unikatowe umiejętności czy reprezentująca jeden z zawodów deficytowych w regionie.

 

Należy mieć jednak świadomość, że część pracodawców nie będzie chciała mieć w swojej załodze osób, które myślą o wypowiedzeniu umowy. Pragnienie rezygnacji może zostać odebrane jako przejaw braku lojalności. Niekiedy firma wykorzystuje też sytuację i pozwala zgłaszającemu taką chęć pracownikowi odejść z uwagi na cięcie kosztów.

 

Jakie powody zmiany pracy? Rozwój osobisty

 

Ważnym powodem zmiany pracy jest też chęć osiągnięcia lepszych warunków zatrudnienia, a za nią osobiste pragnienie zmiany w życiu zawodowym oraz niezadowolenie z dotychczasowej kariery. Istotne są tutaj zatem trzy elementy: 
• pragnienie rozwoju osobistego, 
• chęć rozwijania się zawodowo, 
• niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy, który jest odbierany jako hamujący rozwój na wyżej wymienionych polach.

 

Nawet jeśli warunki pracy przez pewien okres wydają się pracownikowi zadowalające, to jeśli nie widzi on przed sobą perspektywy rozwoju, jakiejś pozytywnej zmiany, w końcu traci motywację do działania i zaczyna mieć poczucie, że stoi w miejscu, traci czas. Dlatego tak istotnym elementem w każdej firmie jest dobrze zorganizowany system motywacyjny, obejmujący na przykład premie za osiągnięcia, możliwość awansu, dodatkowe szkolenia czy nawet perspektywę wyjazdów do innych siedzib firmy w celu wymiany doświadczeń.

 

Powody chęci zmiany pracy – współpracownicy

 

Do istotnych powodów zmiany zatrudnienia należy również chęć zmiany szefa i konflikty z innymi pracownikami. Nawet w przypadku najlepszych warunków zatrudnienia – wysokiej płacy, dodatków i udogodnień, zła atmosfera w pracy, brak poczucia akceptacji i przynależności do zespołu prędzej czy później powoduje, że pracownik zaczyna rozglądać się za bardziej przyjaznym miejscem, gdzie zostaną zaspokojone nie tylko potrzeby materialne, ale i społeczne.

 

Powody zmiany pracy - lokalizacja

 

Ważną motywacją do zmiany firmy jest też chęć podjęcia pracy bliżej miejsca zamieszkania. Dotyczy to zarówno osób pracujących w innych miejscowościach, jak i – w przypadku dużych, korkujących się miast – po prostu zmiana dzielnicy. Pracownik, który każdego dnia musi poświęcić kilka godzin za dojazdy, czuje frustrację z powodu straty czasu,jaki mógłby na przykład poświęcić na hobby lub kontakty z rodziną. Z drugiej strony w przypadku wielu osób łatwiej jest zmienić pracę niż miejsce zamieszkania.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.