Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

 
Polski rynek pracy: jakie są powody zmiany pracy?

Wiele wskazuje na to, że czasy, kiedy większość osób wiązała się z jedną firmą na kilkadziesiąt lat i cierpliwie budowała swoją pozycję w ramach jej struktur – minęły bezpowrotnie. Duża mobilność zawodowa ma różne przyczyny, zarówno będące efektem zmian gospodarczych, jak i dotyczące nowych wzorców społecznych i stylu życia. 

Jakie są najczęstsze powody zmiany pracy?

 

Powody zmiany stanowiska pracy – pieniądze

 

Polacy dosyć często zmieniają lub planują zmienić pracę. Najczęściej motywują ich do tego powody finansowe – większość chce po prostu więcej zarabiać.

 

Zmiana pracy dla pieniędzy ma uzasadnienie w wielu branżach, ponieważ w sektorze prywatnym panuje duża swoboda w określaniu wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach. Ponadto pensje znacznie różnicują się w zależności od lokalizacji firmy (na przykład tego, w jakim znajduje się województwie).

 

Polacy są również coraz bardziej świadomi tego, ile „powinni” zarabiać, to znaczy jaka jest średnia lub stanowiąca medianę płaca na ich stanowisku. Jeśli ich zarobki są znacznie niższe, wówczas zaczynają rozważać: podwyżka czy zmiana pracy?

 

Wyrażenie przez nich chęci odejścia rzeczywiście mobilizuje część firm do przyznania podwyżki podwładnym, szczególnie w sytuacji, gdy są to osoby posiadające unikatowe umiejętności czy reprezentująca jeden z zawodów deficytowych w regionie.

 

Należy mieć jednak świadomość, że część pracodawców nie będzie chciała mieć w swojej załodze osób, które myślą o wypowiedzeniu umowy. Pragnienie rezygnacji może zostać odebrane jako przejaw braku lojalności. Niekiedy firma wykorzystuje też sytuację i pozwala zgłaszającemu taką chęć pracownikowi odejść z uwagi na cięcie kosztów.

 

Jakie powody zmiany pracy? Rozwój osobisty

 

Ważnym powodem zmiany pracy jest też chęć osiągnięcia lepszych warunków zatrudnienia, a za nią osobiste pragnienie zmiany w życiu zawodowym oraz niezadowolenie z dotychczasowej kariery. Istotne są tutaj zatem trzy elementy: 
• pragnienie rozwoju osobistego, 
• chęć rozwijania się zawodowo, 
• niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy, który jest odbierany jako hamujący rozwój na wyżej wymienionych polach.

 

Nawet jeśli warunki pracy przez pewien okres wydają się pracownikowi zadowalające, to jeśli nie widzi on przed sobą perspektywy rozwoju, jakiejś pozytywnej zmiany, w końcu traci motywację do działania i zaczyna mieć poczucie, że stoi w miejscu, traci czas. Dlatego tak istotnym elementem w każdej firmie jest dobrze zorganizowany system motywacyjny, obejmujący na przykład premie za osiągnięcia, możliwość awansu, dodatkowe szkolenia czy nawet perspektywę wyjazdów do innych siedzib firmy w celu wymiany doświadczeń.

 

Powody chęci zmiany pracy – współpracownicy

 

Do istotnych powodów zmiany zatrudnienia należy również chęć zmiany szefa i konflikty z innymi pracownikami. Nawet w przypadku najlepszych warunków zatrudnienia – wysokiej płacy, dodatków i udogodnień, zła atmosfera w pracy, brak poczucia akceptacji i przynależności do zespołu prędzej czy później powoduje, że pracownik zaczyna rozglądać się za bardziej przyjaznym miejscem, gdzie zostaną zaspokojone nie tylko potrzeby materialne, ale i społeczne.

 

Powody zmiany pracy - lokalizacja

 

Ważną motywacją do zmiany firmy jest też chęć podjęcia pracy bliżej miejsca zamieszkania. Dotyczy to zarówno osób pracujących w innych miejscowościach, jak i – w przypadku dużych, korkujących się miast – po prostu zmiana dzielnicy. Pracownik, który każdego dnia musi poświęcić kilka godzin za dojazdy, czuje frustrację z powodu straty czasu,jaki mógłby na przykład poświęcić na hobby lub kontakty z rodziną. Z drugiej strony w przypadku wielu osób łatwiej jest zmienić pracę niż miejsce zamieszkania.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.