Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Jak przygotować się do nowej pracy

Jak przygotować się do nowej pracy

 
Jak przygotować się do nowej pracy

 

Udało się! Proces rekrutacji został zwieńczony sukcesem. Przed tobą nowe wyzwania i nowa praca. Jeśli pomiędzy zakończeniem jednego etatu a rozpoczęciem drugiego masz chwilę wolnego czasu, wykorzystaj to! Wystarczy kilka dni przerwy, aby oczyścić umysł i naładować baterie tuż przed nowym startem. Co warto zrobić? Jak przygotować się do nowej pracy? Przede wszystkim pomyśl o sobie.

 

Przygotowanie do nowej pracy


Wykorzystaj wolny czas i poukładaj swoje od dawna niezałatwione sprawy. Masz w końcu możliwość i czas. Jeśli nie planujesz wyjechać na krótki urlop, zrób porządek w swoim życiu tak, by w nową rzeczywistość wkroczyć bez zbędnych obciążeń.


Zaplanuj też czas na przyjemności. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz spędzałeś czas ze znajomymi. Spotkania w gronie przyjaciół bywają kreatywne, twórcze, pozwalają się odstresować i nabrać dystansu do siebie i otaczającego nas świata. Przebywanie w gronie najbliższych wyzwala pozytywną energię i daje poczucie stabilizacji.


Rozluźnij się, wyjdź z domu. Spędź aktywnie czas w otoczeniu, w którym dobrze się czujesz. Idź na siłownię, na spacer, pobiegaj lub rozerwij się intelektualnie. Spędź ten czas aktywnie i mimo że bywa to trudne, choćby na krótko odłącz się od sieci. Nie przeglądaj maili (chyba że oczekujesz informacji od przyszłego pracodawcy), nie marnuj czasu na oglądanie nieprzydatnych treści.


Wyjedź na weekend. Spędź cały dzień na „nicnierobieniu”. W najlepszym przypadku, jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyjedź na wakacje. Urlop zredukuje stres związany z rozstaniem ze starym pracodawcą oraz rozpoczęciem nowej pracy. Wypoczniesz, odeśpisz, zrobisz rzeczy, na które nie pozwalasz sobie na co dzień.


Co najważniejsze, naładujesz porządnie baterie. Skup się wyłącznie na wypoczynku. Kwestia pracy jest jasna. Nie czujesz dyskomfortu, że po powrocie na twoim biurku czekać będzie stos papierów, a telefon nie uprzykrza każdej wolnej chwili. Są wakacje, błogi spokój, radość i zadowolenie.


Spędź ten czas tak, jak chcesz. Nie musisz się przecież niczym martwić. Czuj się bezpiecznie. Brak pośpiechu, wolna głowa. Nowe perspektywy. Wyznacz sobie cele i je osiągaj krok po kroku, utrzymując przez cały czas pozytywne nastawienie.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.