Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

 
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

Rozpoczęcie nowej pracy

 

Nowa praca – stres, wyzwanie czy pozytywna dawka adrenaliny? A może wszystko naraz? Pierwsze zatrudnienie w karierze lub przejście do nowego przedsiębiorstwa to bardzo ważne wydarzenie. Zmieniają się ludzie, środowisko, zasady. Dobrze jest więc zaplanować swój pierwszy dzień w pracy, by zacząć go jak najlepiej.

 

Zasada pierwsza – przygotuj się wcześniej

 

Do nowej pracy dobrze jest przyjść wypoczętym i wyspanym. Planowanie pierwszego dnia powinno się więc zacząć dzień wcześniej. Przygotuj posiłek, strój, połóż się spać o odpowiedniej godzinie. Oszczędzi to dużo czasu kolejnego dnia, o poranku. Wszystko będzie czekało praktycznie gotowe i nie będzie problemu, że czegoś zabrakło, coś do czegoś nie pasuje albo o czymś się zapomniało.

 

Zasada druga – pierwsze wrażenie

 

Bardzo ważne jest, by nie spóźnić się pierwszego dnia. Lepiej jest przyjechać wcześniej i poczekać chwilę na otwarcie biura.

 

Jeżeli w przedsiębiorstwie panuje specyficzny dress code, z pewnością nowo przyjęty pracownik zostanie o tym poinformowany. Bezwzględnie powinien się wtedy do niego zastosować. Nie należy przesadzać w przypadku makijażu u kobiet czy dodatków.

 

Zasada trzecia – relacje ze współpracownikami

 

Oprócz wykonywania obowiązków pierwszego dnia dobrze jest przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje biuro. Oceń, jak pracownicy zwracają się do siebie – czy wszyscy są ze sobą: „na cześć” i „na ty”, czy raczej obowiązują zasady witania się zwrotem: „dzień dobry” i „proszę pana/pani”. Dowiedz się, gdzie inni chodzą na posiłki, w jakich grupach, w jakim czasie – być może szef zespołu lubi wychodzić z całą grupą, a może nietaktem będzie dosiadanie się do jego stolika.

 

Zasada czwarta – angażuj się rozsądnie

 

Zadając pytania, dowiadując się o kontekst danej sytuacji i jej szczegóły pokazujesz, że zależy ci na obowiązkach. Powinno się oczywiście uważać, aby nie wykroczyć poza granice kompetencji.

 

Podobnie, jeśli chodzi o rozmowy ze współpracownikami. Na początku należy raczej pozostać w roli obserwatora. Nie jest dobrze widziane wypytywanie pierwszego dnia o osobiste szczegóły itp.

 

Pokora, skromność, otwartość – te cechy powinny dominować w naszym zachowaniu na początku zatrudnieniu.

 

Zasada piąta – pamiętaj o błędach poznawczych

 

Moment przyjścia do pracy jest z reguły bardzo stresujący i wywołuje silne emocje. Należy pamiętać, że wtedy nie do końca jest się w stanie obiektywnie ocenić sytuację. Staraj się więc zbierać dane, ale pamiętaj, by zostawić możliwość zmiany zdania. Nie wyciągaj wniosków zbyt pochopnie. Pierwszy dzień w pracy ma dać pewien obraz panujących zasad, ale dopiero kilkumiesięczna weryfikacja pozwoli na bardziej obiektywną ocenę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.