Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

 
5 zasad na rozpoczęcie nowej pracy

Rozpoczęcie nowej pracy

 

Nowa praca – stres, wyzwanie czy pozytywna dawka adrenaliny? A może wszystko naraz? Pierwsze zatrudnienie w karierze lub przejście do nowego przedsiębiorstwa to bardzo ważne wydarzenie. Zmieniają się ludzie, środowisko, zasady. Dobrze jest więc zaplanować swój pierwszy dzień w pracy, by zacząć go jak najlepiej.

 

Zasada pierwsza – przygotuj się wcześniej

 

Do nowej pracy dobrze jest przyjść wypoczętym i wyspanym. Planowanie pierwszego dnia powinno się więc zacząć dzień wcześniej. Przygotuj posiłek, strój, połóż się spać o odpowiedniej godzinie. Oszczędzi to dużo czasu kolejnego dnia, o poranku. Wszystko będzie czekało praktycznie gotowe i nie będzie problemu, że czegoś zabrakło, coś do czegoś nie pasuje albo o czymś się zapomniało.

 

Zasada druga – pierwsze wrażenie

 

Bardzo ważne jest, by nie spóźnić się pierwszego dnia. Lepiej jest przyjechać wcześniej i poczekać chwilę na otwarcie biura.

 

Jeżeli w przedsiębiorstwie panuje specyficzny dress code, z pewnością nowo przyjęty pracownik zostanie o tym poinformowany. Bezwzględnie powinien się wtedy do niego zastosować. Nie należy przesadzać w przypadku makijażu u kobiet czy dodatków.

 

Zasada trzecia – relacje ze współpracownikami

 

Oprócz wykonywania obowiązków pierwszego dnia dobrze jest przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje biuro. Oceń, jak pracownicy zwracają się do siebie – czy wszyscy są ze sobą: „na cześć” i „na ty”, czy raczej obowiązują zasady witania się zwrotem: „dzień dobry” i „proszę pana/pani”. Dowiedz się, gdzie inni chodzą na posiłki, w jakich grupach, w jakim czasie – być może szef zespołu lubi wychodzić z całą grupą, a może nietaktem będzie dosiadanie się do jego stolika.

 

Zasada czwarta – angażuj się rozsądnie

 

Zadając pytania, dowiadując się o kontekst danej sytuacji i jej szczegóły pokazujesz, że zależy ci na obowiązkach. Powinno się oczywiście uważać, aby nie wykroczyć poza granice kompetencji.

 

Podobnie, jeśli chodzi o rozmowy ze współpracownikami. Na początku należy raczej pozostać w roli obserwatora. Nie jest dobrze widziane wypytywanie pierwszego dnia o osobiste szczegóły itp.

 

Pokora, skromność, otwartość – te cechy powinny dominować w naszym zachowaniu na początku zatrudnieniu.

 

Zasada piąta – pamiętaj o błędach poznawczych

 

Moment przyjścia do pracy jest z reguły bardzo stresujący i wywołuje silne emocje. Należy pamiętać, że wtedy nie do końca jest się w stanie obiektywnie ocenić sytuację. Staraj się więc zbierać dane, ale pamiętaj, by zostawić możliwość zmiany zdania. Nie wyciągaj wniosków zbyt pochopnie. Pierwszy dzień w pracy ma dać pewien obraz panujących zasad, ale dopiero kilkumiesięczna weryfikacja pozwoli na bardziej obiektywną ocenę.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Regionalny Manager ds. Sprzedaży Faktoringu

    FaktorOne S.A.   Warszawa    praca mobilna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Aktywne pozyskiwanie nowych Klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Budowanie i utrzymywanie długoterminowych relacji z Klientami, zrozumienie ich potrzeb i dostosowanie oferty do indywidualnych wymagań. Realizacja indywidualnych celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Faktoringu

    FaktorOne S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Aktywne telefoniczne pozyskiwanie Klientów z sektora MŚP; Budowanie i utrzymywanie długoterminowych relacji z Klientami. Realizacja indywidualnych celów sprzedażowych. Prowadzenie negocjacji oraz sprawna finalizacja procesu sprzedaży. Inicjowanie działań...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    OSOBA NA TYM STANOWISKU BĘDZIE ODPOWIEDZIALNA ZA: prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawach o udzielenie zgód wodnoprawnych przez wydawanie pozwoleń wodnoprawnych, w tym przygotowywanie pism i decyzji, dokonywanie przeglądów wydanych pozwoleń wodnoprawnych, prowadzenie postępowań...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?