Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Zachowuj się! Rekrutacyjny savoir-vivre w pigułce

Zachowuj się! Rekrutacyjny savoir-vivre w pigułce

 
Zachowuj się! Rekrutacyjny savoir-vivre w pigułce

Po mailach ich poznacie
W czasach e-rekrutacji i powszechnego dostępu do urządzeń mobilnych jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez pracodawców i kandydatów jest e-mail. Komunikowanie się z rekruterem za pośrednictwem poczty elektronicznej jest czymś pośrednim między rozmową a zwykłą korespondencją. Pamiętaj więc, że na każdą wiadomość dotyczącą pracy powinieneś odpisać, a Twoje odpowiedzi powinny być krótkie i treściwe. Zasada ta dotyczy również potwierdzania spotkań oraz przesyłania podziękowań za udział w rozmowach kwalifikacyjnych czy w procesie rekrutacyjnym w ogóle.

Zadbaj również o profesjonalne brzmienie swojego adresu mailowego i zawsze tytułuj przesyłaną przez siebie wiadomość. Jeżeli chcesz wysłać rekruterowi jakiś dłuższy tekst lub dokument – wrzuć go do załącznika i uprzedź o tym swojego odbiorcę. W korespondencji elektronicznej unikaj emotikonek i pisania wersalikami – Twoja wypowiedź może wtedy zostać odebrana niepoważnie albo jako objaw irytacji lub złości. Na zakończenie maila stosuj formułki grzecznościowe – „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”, „Łączę pozdrowienia” etc. I zawsze podpisuj się pełnym imieniem i nazwiskiem (nie zaszkodzi również profesjonalna stopka z numerem telefonu, adresem mailowym i ewentualnymi linkami do Twoich profesjonalnych stron w internecie).



Wyzwanie to ubranie

Jeżeli będziesz uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej lub innym oficjalnym spotkaniu z potencjalnym pracodawcą, Twój strój powinien być schludny i dostosowany do poziomu stanowiska, o które się ubiegasz oraz do zwyczajów panujących w nowym miejscu pracy. Jeżeli masz wątpliwości, co założyć, nie bój się zapytać o to rekrutera. Pamiętaj jednak, że Twoje ubranie powinno być utrzymane w stonowanych barwach i pozbawione zbyt wielu dodatków. Kobiety powinny zrezygnować ze zbyt mocnego makijażu, głębokich dekoltów, minispódniczek i przezroczystych bluzek, spod których wystaje bielizna. Mężczyźni natomiast powinni zadbać, aby zarówno ich krawaty, jak i reszta stroju, nie były zbyt fikuśne i jaskrawe. Wszystkich natomiast obowiązuje zasada czystych butów, zadbanych dłoni i świeżego oddechu.

Ale nawet najbardziej profesjonalny dress code na nic, jeśli osoba, która przyszła na rozmowę, nie czuje się w nim komfortowo. Jeżeli więc w dniu spotkania z rekruterem chcesz założyć część garderoby, której szczerze nie znosisz, zastanów się, czy to aby na pewno dobry pomysł – szczególnie jeśli podobny strój będzie od Ciebie wymagany na co dzień w nowej pracy.

Sądny dzień
W dniu rozmowy kwalifikacyjnej zadbaj o punktualność – na miejsce przybądź około 5 minut wcześniej. A jeżeli z jakiegoś powodu spóźnisz się lub musisz przełożyć spotkanie – jak najprędzej uprzedź o tym swojego rozmówcę. Nie ma nic gorszego niż czekanie na kandydata, który się nie zjawia i z którym nie ma żadnego kontaktu! W czasie wchodzenia do budynku przepuść w drzwiach osoby wychodzące i dopiero potem sam wejdź do środka. Przywitaj się z pracownikiem recepcji, przedstaw się i powiedz, w jakim celu przybyłeś. Profesjonalni kandydaci zawsze pamiętają personalia osób, które przeprowadzają z nimi rozmowę – to jeden z dowodów na to, że poważnie podchodzą do procesu rekrutacji.

Z rekruterem przywitaj się serdecznie – popatrz mu w oczy i postaw na profesjonalny uścisk dłoni, a gdy nie ma warunków do podania ręki – po prostu skiń głową. Jeśli otrzymasz od niego wizytówkę, przyjrzyj się jej przez chwilę i połóż ją przed sobą na stole. W trakcie spotkania bądź uważny, spokojny i zrelaksowany. Odpowiadaj konkretnie na pytania i nie przerywaj swojemu rozmówcy. Nie zapomnij na koniec o zadaniu własnych, dobrze przemyślanych pytań. Po zakończonej rozmowie podziękuj za spotkanie, pożegnaj się ze swoim rozmówcą i spokojnie opuść budynek.

I pamiętaj! Reguł dotyczących dobrego wychowania jest sporo, ale często sprowadzają się one do jednej głównej zasady: bądź życzliwy dla innych – również w trakcie rekrutacji.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?