Po mailach ich poznacie
W czasach e-rekrutacji i powszechnego dostępu do urządzeń mobilnych jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez pracodawców i kandydatów jest e-mail. Komunikowanie się z rekruterem za pośrednictwem poczty elektronicznej jest czymś pośrednim między rozmową a zwykłą korespondencją. Pamiętaj więc, że na każdą wiadomość dotyczącą pracy powinieneś odpisać, a Twoje odpowiedzi powinny być krótkie i treściwe. Zasada ta dotyczy również potwierdzania spotkań oraz przesyłania podziękowań za udział w rozmowach kwalifikacyjnych czy w procesie rekrutacyjnym w ogóle.
Zadbaj również o profesjonalne brzmienie swojego adresu mailowego i zawsze tytułuj przesyłaną przez siebie wiadomość. Jeżeli chcesz wysłać rekruterowi jakiś dłuższy tekst lub dokument – wrzuć go do załącznika i uprzedź o tym swojego odbiorcę. W korespondencji elektronicznej unikaj emotikonek i pisania wersalikami – Twoja wypowiedź może wtedy zostać odebrana niepoważnie albo jako objaw irytacji lub złości. Na zakończenie maila stosuj formułki grzecznościowe – „Pozdrawiam”, „Z wyrazami szacunku”, „Łączę pozdrowienia” etc. I zawsze podpisuj się pełnym imieniem i nazwiskiem (nie zaszkodzi również profesjonalna stopka z numerem telefonu, adresem mailowym i ewentualnymi linkami do Twoich profesjonalnych stron w internecie).
Wyzwanie to ubranie
Jeżeli będziesz uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej lub innym oficjalnym spotkaniu z potencjalnym pracodawcą, Twój strój powinien być schludny i dostosowany do poziomu stanowiska, o które się ubiegasz oraz do zwyczajów panujących w nowym miejscu pracy. Jeżeli masz wątpliwości, co założyć, nie bój się zapytać o to rekrutera. Pamiętaj jednak, że Twoje ubranie powinno być utrzymane w stonowanych barwach i pozbawione zbyt wielu dodatków. Kobiety powinny zrezygnować ze zbyt mocnego makijażu, głębokich dekoltów, minispódniczek i przezroczystych bluzek, spod których wystaje bielizna. Mężczyźni natomiast powinni zadbać, aby zarówno ich krawaty, jak i reszta stroju, nie były zbyt fikuśne i jaskrawe. Wszystkich natomiast obowiązuje zasada czystych butów, zadbanych dłoni i świeżego oddechu.
Ale nawet najbardziej profesjonalny dress code na nic, jeśli osoba, która przyszła na rozmowę, nie czuje się w nim komfortowo. Jeżeli więc w dniu spotkania z rekruterem chcesz założyć część garderoby, której szczerze nie znosisz, zastanów się, czy to aby na pewno dobry pomysł – szczególnie jeśli podobny strój będzie od Ciebie wymagany na co dzień w nowej pracy.
Sądny dzień
W dniu rozmowy kwalifikacyjnej zadbaj o punktualność – na miejsce przybądź około 5 minut wcześniej. A jeżeli z jakiegoś powodu spóźnisz się lub musisz przełożyć spotkanie – jak najprędzej uprzedź o tym swojego rozmówcę. Nie ma nic gorszego niż czekanie na kandydata, który się nie zjawia i z którym nie ma żadnego kontaktu! W czasie wchodzenia do budynku przepuść w drzwiach osoby wychodzące i dopiero potem sam wejdź do środka. Przywitaj się z pracownikiem recepcji, przedstaw się i powiedz, w jakim celu przybyłeś. Profesjonalni kandydaci zawsze pamiętają personalia osób, które przeprowadzają z nimi rozmowę – to jeden z dowodów na to, że poważnie podchodzą do procesu rekrutacji.
Z rekruterem przywitaj się serdecznie – popatrz mu w oczy i postaw na profesjonalny uścisk dłoni, a gdy nie ma warunków do podania ręki – po prostu skiń głową. Jeśli otrzymasz od niego wizytówkę, przyjrzyj się jej przez chwilę i połóż ją przed sobą na stole. W trakcie spotkania bądź uważny, spokojny i zrelaksowany. Odpowiadaj konkretnie na pytania i nie przerywaj swojemu rozmówcy. Nie zapomnij na koniec o zadaniu własnych, dobrze przemyślanych pytań. Po zakończonej rozmowie podziękuj za spotkanie, pożegnaj się ze swoim rozmówcą i spokojnie opuść budynek.
I pamiętaj! Reguł dotyczących dobrego wychowania jest sporo, ale często sprowadzają się one do jednej głównej zasady: bądź życzliwy dla innych – również w trakcie rekrutacji.