Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
TOP 10 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

TOP 10 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 
TOP 10 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

1. Brak wiedzy o firmie
Brak świadomości, czym zajmuje się firma, jaka jest jej konkurencja, otoczenie biznesowe, usługi. Nieodwiedzenie strony internetowej przed spotkaniem. Nie trzeba wykuć na blachę wszystkiego, co o firmie można znaleźć, ale jeśli kandydat nie poświęcił nawet 30 minut, by się przygotować do spotkania, to czy będzie efektywny?

2. Nieodpowiedni strój
Wymięta marynarka, „wczorajszy” oddech, brudne buty – takie wpadki zdarzają się kandydatom codziennie. Nie na każde spotkanie trzeba przychodzić w garniturze i pod krawatem, ale niechlujny wygląd sugeruje, że pracownik będzie niesystematyczny, niedokładny, a jeślima mieć kontakt z klientem, to nie wzbudzi w nim zaufania.

3. Brak kultury osobistej
Żucie gumy, przechodzenie z rekruterem na „ty”, spóźnianie się na spotkanie bez wcześniejszej informacji, przekleństwa w trakcie spotkania, odbieranie telefonu komórkowego na rozmowie – to tylko kilka przykładów zachowań, które mówią o tym, że kandydatowi brak ogłady. A z takimi osobami ciężko się pracuje.

4. Widoczny brak zaangażowania
Wszystkie powyższe zachowania, brak pytań odnośnie firmy i stanowiska oraz bierna postawa w trakcie spotkania są dla rekrutera sygnałem braku zaangażowania kandydata. A dla firmy cenniejsza jest osoba z mniejszym doświadczeniem, ale chcąca w niej pracować, niż specjalista, którego nic nie interesuje poza tym, jaką dostanie pensję.

5. Skupienie się jedynie  na własnych celach
Czy kupiłbyś telewizor, gdyby jedyne argumenty sprzedawcy dotyczyły tego, że dzięki Twojemu zakupowi on dostanie prowizję, zwolni miejsce w magazynie i uszczęśliwi menedżera? Nie! Podczas spotkania rekrutacyjnego firma ma zobaczyć, że zatrudnienie Ciebie przyniesie jej korzyść (a nie tylko Tobie).

6. Brak konkretów podczas spotkania
Ogólniki w odpowiedziach, dygresje bądź odpowiadanie monosylabami. Brak umiejętności zaprezentowania swoich zalet i opowiadania o rzeczywistych doświadczeniach kandydata sprawiają, że po spotkaniu nadal nie wiadomo, czego kandydat chce i co umie (bądź co gorsza, uzyskane wrażenie mówi, że kandydat nie wie, czego chce
 i nic nie umie).

7. Kłamstwo
Poziom B2 angielskiego w CV, a w rzeczywistości „Kali umieć”? Każde kłamstwo, na którym kandydat zostanie przyłapany w czasie spotkania, przekreśla jego szanse na etat.

8. Nieumiejętna rozmowa  o finansach
Odbijanie piłeczki, wstyd przed podaniem oczekiwań finansowych czy tłumaczenie swoich oczekiwań świeżym kredytem mieszkaniowym, to sugestia dla rekrutera, że kandydat sam nie wierzy w to, że jest dla firmy coś wart.

9. Roszczeniowość
Szczegółowe wypytywanie podczas pierwszego spotkania o wynagrodzenie, benefity, dodatki. Stawianie twardych warunków (np. oczekiwań dotyczących urlopu, nadgodzin, delegacji) może zostać odebrane jako postawa roszczeniowa a kandydat skreślony. Oczywiście, potrzeby kandydata są ważne, ale lepiej dopytać o warunki pracy, niż stawiać żądania.

10. Brak pytań do rekrutera
„Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej?” nie powinno być jedynym pytaniem zadanym przez kandydata. Czy naprawdę nie interesuje Cię zakres zadań? Ścieżka rozwoju? Wielkość działu, w którym masz pracować? Cele i wyzwania, jakie stawia przed pracownikiem firma? Brak pytań oznacza brak zaangażowania, aktywności
 i bierność kandydata.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"
Praca Adecco Personalsdienstleistungen GmbH

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Operator Wózka Widłowego w branży Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Lipsk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zadania: Obsługa wózków widłowych; Załadunek i rozładunek towarów; Transport towarów w obrębie magazynu; Kontrola towarów przychodzących i wychodzących; Wykrywanie wad produktów i zgłaszanie uszkodzeń przełożonemu; Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i wydajności;...
  • Pracownik Magazynu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Greven lub Obertshausen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach; Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień; Wymagania: Podstawowa znajomość języka niemieckiego lub angielskiego; Gotowość do przeprowadzki do Niemiec; Gotowość do pracy na 3 zmiany;...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?