Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
O budowaniu zamków na piasku

O budowaniu zamków na piasku

 
O budowaniu zamków na piasku

Pierwszą pracę podejmujemy z poczuciem dumy, każdą kolejną zmieniamy z nadzieją na lepszą. Obrastamy w piórka, kiedy awansujemy. Innym razem, kiedy nam coś nie pasuje, zbyt łatwo szukamy kolejnych okazji do zmiany pracy lub narzekamy, że nie mamy wyjścia. W normalnych okolicznościach wielu ludzi doświadcza pracy w sposób bierny lub co najwyżej reagując na te czy inne okoliczności. Coraz częściej pracujemy jak gdyby w świecie pragnień i obsesji, snując marzenia o własnym rozwoju, nie wiedząc dokładnie, czym on w ogóle jest.

Brak możliwości rozwoju. Czy aby na pewno?

Kiedy słyszę od kandydatów, że zmieniają pracę, ponieważ nie mają możliwości rozwoju, to wywołuje to u mnie sceptycyzm. Bo rozwój to jedno z najbardziej modnych słów ostatnich lat. Dla wielu oznacza szybki awans czy możliwość udziału w szkoleniach. Dla niewielu jest drogą, którą trzeba przejść w kierunku profesjonalizmu i bycia ekspertem. Nie zawsze i nie za każdym razem, jednak kiedy myślimy o własnym rozwoju bez głębszej refleksji, to brzmi to tak górnolotnie, że odbiera się temu sens i znaczenie. Pracownicy zbyt często sądzą, że rozwój jest efektem jakiegoś misternie ułożonego wobec nich planu lub stanowi przejaw przychylnego ułożenia gwiazd w strukturach organizacji. Przy czym zbyt rzadko sami dobrze rozumieją, co w danym miejscu robią, po co i dlaczego się na coś decydują.

Weźmy na przykład pracę w dziale sprzedaży. Z założenia ktoś, kto chce dobrze wykonywać swoją pracę jako handlowiec i czuć się w niej na tyle dobrze, by wytrwale zmierzać do celu, powinien lubić pracę z ludźmi. Podejmuje więc wyzwanie, otrzymuje swoje pierwsze cele sprzedażowe, a na szkoleniach uczy się stosowania przeróżnych technik sprzedaży, by zwiększyć swoje umiejętności oddziaływania na innych. Niestety, zwykle by odnieść sukces w sprzedaży, to nie wystarczy. Techniki sprzedaży są jak skrzynka z narzędziami, które nieumiejętnie i bezrefleksyjnie stosowane prędzej czy później prowadzą do rozczarowania, bo nie działają. W kolejnym kroku próbuje się stosować coraz nowsze przepisy na sukces, a w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że nie ma prostych i szybkich rozwiązań i zdobycie praktycznych kompetencji nie jest możliwe bez podejmowania wysiłku. Oznacza to, że rozwój wymaga zanurzenia się w zagadnieniu z doświadczaniem biegłości. W przypadku handlowca to doświadczanie odnosi się nie tylko do rozwoju umiejętności budowania relacji z klientami, ale przede wszystkim do umiejętności potrzebnych na każdym etapie procesu sprzedaży, do szukania sposobności stosowania ich w praktyce i wreszcie praktykowania.

Ścieżka kariery czy droga na szczyt?

Żadna praca nie wymaga posiadania talentu (w rozumieniu mistycznym i niedostępnym dla wszystkich) czy określonego genu DNA (choć wygodniej byłoby tak założyć). Biegłość w danej dziedzinie osiąga się tylko dzięki skupieniu na wykonywaniu tejże pracy, na praktyce i dyscyplinie. W każdej dziedzinie można wyznaczać pewien zarys drogi, którą trzeba przejść, aby wejść na szczyt, zwany szczytem własnych możliwości. Ta myśl powinna nas mobilizować do podejmowania świadomego wysiłku podczas wykonywania różnych codziennych czynności. Wracając do przykładu handlowca – kiedy pracuje on nad własną efektywnością, np. w trakcie rozmów dotyczących ceny produktu – do biegłości może dojść, kiedy wykaże się wytrwałością w podejmowaniu trudu takiej rozmowy i refleksji na temat własnych słabości w każdej z nich. Nie wystarczy więc doskonała znajomość produktu, wiedza na temat cen konkurencji czy używanie języka korzyści. Należy zajrzeć w głąb siebie, przeanalizować swoje mocne i słabe strony (jak chociażby umiejętność słuchania), przyjrzeć się przekonaniom (na temat ceny, produktu, klienta, konkurencji) i tworzonym z tego tytułu projekcjom. Wtedy okazać się może, że gdzieś przez przypadek wpadliśmy w pułapkę myślenia, które bojkotuje i blokuje pracę nad własną skutecznością.

Rozwój, czyli co?

W codziennej pracy rozwój możliwy jest każdego dnia, w każdej sytuacji. Dlatego tak bardzo ważne jest widzenie i rozumienie powiązania między rozwojem zawodowym a rozwojem osobistym. Dobrze jeśli przy tym towarzyszą nam mądrzy współpracownicy, których nie satysfakcjonuje powierzchowność relacji czy bylejakość wykonywanych obowiązków. Aby pracownik mógł doświadczać rozwoju, potrzebna jest pokora i chęć uczenia się. Tylko pokora i pragnienie uczenia się pomagają przetrwać trudy – przezwyciężać wątpliwości, podnosić się po upadkach, a doświadczenia i efekty naszych działań traktować jak informacje zwrotne o nas samych. To właśnie te dwie cechy w połączeniu z mądrością (dojrzałością emocjonalną, społeczną, intelektualną) należy uznawać za najważniejsze determinanty kształtujące naszą ścieżkę rozwoju.

W naszej kulturze sukces zawodowy dość często utożsamia się z potencjałem intelektualnym i zdolnością do logicznego rozumowania. Tymczasem ludzi, którzy osiągają upragnione cele, cechuje przede wszystkim pewien określony zestaw: siła pragnienia rozwoju, cierpliwość, wytrwałość, pewność siebie. Nadszedł więc czas, aby odczarować słowo „rozwój” i zdjąć z niego aurę wyjątkowości. Ograniczając myślenie, że rozwój jest czymś, co organizacja nam stwarza, zapewniamy sobie złudzenie sprawowania kontroli nad własnym życiem zawodowym. Jeśli zdołamy wzbudzić w sobie poczucie, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za własny rozwój, zanurzymy się w doświadczaniu prawdziwej pracy, to zrozumiemy, co w pracy z nami się dzieje – wówczas przestaniemy budować zamki na piasku.

Anna Balion

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?