Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

 
Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia firmowa może mieć wiele twarzy – począwszy od krótkiego spotkania wplecionego między służbowe obowiązki, przez casualowe wyjście po pracy, po oficjalną kolację wigilijną organizowaną wieczorem lub w weekend. Takie spotkania to nie tylko przyjemność – bywają również nieco stresujące. Jak przygotować się do wigilii w pracy, by podczas spotkania nie popełnić towarzyskiej gafy? Jak się ubrać na wigilię firmową? O czym rozmawiać przy wigilijnym stole, a jakich tematów lepiej nie poruszać? A w końcu – czy wigilia firmowa jest obowiązkowa? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

 

Spis treści

Wigilia firmowa – czy warto w niej uczestniczyć?

 

Wigilia firmowa to zwyczaj kultywowany w wielu miejscach pracy. Celebrowanie zbliżających się świąt w gronie współpracowników jest tradycją, która jednym kojarzy się ze spotkaniami w nieco mniej formalnej atmosferze, natomiast dla innych bywa obarczonym sporą presją obowiązkiem. Wiele zależy tak naprawdę od formy wigilijnego spotkania – niektórzy szefowie decydują się na krótką przemową podsumowującą kończący się rok oraz złożenie grupowych życzeń, ewentualnie wręczają także prezenty świąteczne dla pracowników. Inni natomiast planują nadać tej okazji znacznie większą rangę. Organizują więc oficjalne i eleganckie kolacje, które często bywają również okazją do podsumowania roku przez menedżerów, okazania wdzięczności współpracownikom czy zacieśniania więzi z kontrahentami.

 

Czytaj także: Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?

 

Jedno jest jednak pewne – niezależnie od formatu, w jakim organizowana jest wigilia firmowa, jest to świetna okazja do lepszego poznania współpracowników i zacieśnienia więzi, co może również przełożyć się na efektywniejszą współpracę. Spotkania w świątecznej atmosferze to także sprawdzona recepta na budowanie pozytywnej relacji z szefami czy menedżerami. Wspólne świętowanie może także zwiększyć poczucie przynależności do organizacji i podnieść morale zespołu. Nie zapominajmy również, że dla pracowników spotkania wigilijne są też okazją do oderwania się od służbowych obowiązków i chwili oddechu przed zbliżającym się chaosem związanym ze świątecznymi przygotowaniami. 

 

Wigilia firmowa – jak się ubrać?

 

Wybierasz się na firmową wigilię, stajesz przed lustrem i pada doskonale znane: „nie mam się w co ubrać”. Zamiast się poddawać, warto skorzystać z kilku wskazówek na stylizację na wigilię firmową.

 

Kiedy wymagane są sukienki wyjściowe, a w jakich przypadkach sprawdzi się klasyczna stylizacja na wigilię w pracy, a kiedy można postawić na smart casual ze świątecznym akcentem? Kiedy garnitur i biała koszula, a kiedy świąteczne swetry?

 

Pamiętaj, że wszystko zależy od okoliczności, w jakich odbędzie się spotkanie świąteczne. Strój na wigilię musi być adekwatny zarówno do miejsca, jak i czasu, w którym organizowane jest spotkanie. Jeśli odbywa się ono w biurze, w godzinach pracy, wyjątkowa elegancja zwykle nie jest wymagana i pracownicy najczęściej pojawiają się w swoich codziennych outfitach, ewentualnie z małym świątecznym akcentem. Innymi prawami rządzi się jednak wigilia organizowana po godzinach pracy.

 

– Wigilia firmowa to nie czas na eksperymenty – stylizacja powinna korespondować z codziennym dress code’em w pracy. Ważne, aby była dopasowana do charakteru i miejsca spotkania. Jeśli na co dzień chodzisz w garniturze, to warto również i na tę okazję zachować taki stopień formalności. Osobom, które zwykle wybierają bardziej casualowe kroje (np. jeansy i sweter) polecam jednak przeskok o oczko wyżej w skali elegancji – radzi Klaudia Budzyńska, osobista stylistka.

 

 

Strój damski na Wigilię

 

  • Wigilia w godzinach pracy

 

Jeśli wigilijne spotkanie ma nieformalny charakter, odbywa się w biurze, w godzinach pracy, wówczas możesz zrezygnować z eleganckiej sukienki na wigilię czy butów na obcasie. Wystawne kreacje i balowe suknie zostaw na inną okazję. Pamiętaj jednak, że nadal wymagany jest profesjonalny look. Warto także nieco podkreślić wyjątkowość okazji przez odrobinę większą elegancję niż zwykle. Możesz postawić chociażby na materiałowe spodnie i satynową koszulę.

 

Jeśli chcesz wybrać klasykę, wybierz czarne lub granatowe spodnie z szerokimi nogawkami i zestaw je z poluzowaną koszulą w kolorze białym, którą nieco niedbale wpuścisz w spodnie. Świetnie zaprezentują się także proste dzianinowe sukienki midi albo plisowane spódnice. Na tę okazję zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem od wzorzystych i krzykliwych printów będą jednokolorowe materiały. Chcesz nadać stylizacji bardziej świąteczny charakter? Pamiętaj, że kolorami gwiazdki są czerwień i zieleń. Wybierz bluzkę czy sukienkę w tych barwach, a jeśli są dla Ciebie zbyt odważne, postaw na dodatki np. świąteczne kolczyki lub naszyjnik.

 

 

Pamiętaj!

 

Jeśli w Twoim biurze obowiązuje formalny dress code, na wigilię również zadbaj o damski strój biznesowy. 

 

Co z obuwiem? Jeśli na co dzień nosisz buty sportowe, tym razem lepiej z nich zrezygnuj. Zamiast sneakersów czy trampek wybierz baleriny, mokasyny, botki na wysokim obcasie itp. Co ze szpilkami? Wszystko zależy od dress code'u na co dzień obowiązującego w Twojej firmie oraz Twojego indywidualnego stylu. Pamiętaj jednak, by wybrać buty, które są dla Ciebie wygodne. Obtarcia czy ucisk zepsują Ci zabawę!

 

  • Uroczysta wigilia firmowa

 

Jeśli wigilijne spotkanie organizowane jest poza godzinami pracy, w restauracji bądź sali bankietowej, wówczas musisz przygotować bardziej odświętną stylizację. W takim przypadku świetnie zaprezentuje się sukienka wigilijna w kolorze podkreślającym charakter wydarzenia. Wybierz proste sukienki koktajlowe w kolorze butelkowej zieleni, granatu, eleganckiego bordo czy nawet czerwieni. Sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie również „mała czarna”. Do sukienki dobierz niezbyt krzykliwą biżuterię i buty na płaskim bądź średnio wysokim obcasie. 

 

Jeśli spotkanie gwiazdkowe ma charakter uroczystej gali – bo i tak się zdarza – wówczas stosowne będą suknie wieczorowe. W takim wypadku jednak informacja o odpowiednim dress codzie zwykle znajduje się na zaproszeniu. Jeśli masz wątpliwości, czy długa suknia wieczorowa i szpilki będą właściwe na tę okazję, po prostu zapytaj organizatora uroczystości.

 

Czytaj takżeDress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

 

Strój męski na wigilię

 

  • Jak ubrać się na wigilię w pracy – smart casual

 

W przypadku wigilii organizowanej w miejscu pracy panowie mogą odpuścić szykowny garnitur i ubrać się zgodnie z obowiązującym w firmie dress code’em. By podkreślić uroczysty charakter wydarzenia, warto jednak odpuścić sobie codzienne jeansy czy spodnie dresowe i bluzę. W takich okolicznościach dobrze zaprezentuje się bezpieczny duet – spodnie chinosy, koszula z długim rękawem i opcjonalnie marynarka. Krawat czy muchę można pominąć. Zamiast butów sportowych warto wybrać derby, brogsy czy nawet mokasyny.

 

  • Męski strój na wigilię firmową poza biurem

 

Jeśli natomiast świąteczne spotkanie wychodzi poza mury biura, męski ubiór na wigilię musi być bardziej oficjalny. Wówczas bezpieczną opcją będzie koszula i marynarka lub dopasowany garnitur męski (zależnie od tego, jak bardzo oficjalne jest to spotkanie). W przypadku wystawnych wydarzeń nie zapomnij o krawacie, pasku i spinkach do mankietów. 

 

Pamiętaj! 

 

W wielu firmach pracownicza wigilia jest okazją do nieco mniej formalnego stroju. Jeśli w tym dniu w Twoim biurze panuje luźniejsza atmosfera, świetnym pomysłem na wywołanie uśmiechu na twarzach kolegów może być postawienie na swetry świąteczne czy garnitur świąteczny. 

 

Czego nie zakładać na Wigilię w pracy?

 

Jak nie popełnić modowego faux pas? Najczęstszym błędem jest albo przesadzenie z elegancją, albo zbyt mało formalny ubiór. Strój na wigilię w pracy dopasuj do zasad obowiązujących w danej firmie, jak i do charakteru wydarzenia. Jeśli spotkanie świąteczne organizowane jest w przestrzeni biurowej, koktajlowe sukienki i eleganckie garnitury zostaw na inną okazję. Z kolei jeśli wigilia firmowa ma charakter oficjalnej kolacji, wówczas zrezygnuj z casualowej garderoby, dżinsów i świątecznych swetrów. Pamiętaj, że dobry gust nakazuje, by tego dnia zrezygnować także z dużych dekoltów, odważnych wycięć i spódniczek w wersji mini.

 

– Stonowana kolorystyka to zawsze bezpieczny wybór, ale w końcu to wigilia – z tej okazji można przymknąć oko na czerwony czy zielony akcent. W złym tonie jest za to odsłanianie zbyt dużej ilości ciała. I na koniec pamiętajmy, że brudne, znoszone obuwie może zepsuć nawet najpiękniejszą stylizację! – podkreśla stylistka Klaudia Budzyńska.

 

Czego unikać w wigilijnej stylizacji?

 

  • Zbyt odważnych fasonów, odsłaniających ciało.
  • Krzykliwych stylizacji, nadmiaru cekinów czy błyszczących materiałów i dodatków – te lepiej zostawić na noc sylwestrową.
  • Grubych golfów, swetrów, bluz, przez które będzie Ci za ciepło. Na tego typu spotkaniach zwykle podawany jest alkohol np. szampan czy wino, które mogą rozgrzewać, ponadto często jest to także okazja do tańca.
  • Zbyt wysokich butów na obcasie, niewygodnego obuwia – lepiej, by ból i zmęczenie nóg nie popsuły nam zabawy.
  • Mocnego makijażu – wyjątkiem jest sytuacja, gdy spotkanie ma postać wieczorowej gali, kiedy można pozwolić sobie na mocniejszy makijaż.

 

Wigilia w pracy – jak się zachować?

 

Zasady savoir-vivre są ważne niezależnie od tego, czy uczestniczymy w krótkiej wigilii w biurze, bierzemy udział w nieco mniej zobowiązującej świątecznej imprezie w klubie czy jesteśmy zaproszeni na elegancką kolację wigilijną w firmowym gronie lub w kontrahentami i kluczowymi klientami.

 

W dobrym guście są zawsze dobre maniery i profesjonalizm. Bądź otwarty, ale nie nachalny. Pamiętaj o uśmiechu i przyjaznym nastawieniu do współpracowników. Uprzedzenia zostaw na boku. Jeśli podczas kolacji dostępny będzie alkohol, zachowaj umiar. Nie zasiadaj pierwszy do stołu – zaczekaj, aż organizator skończy przemowę powitalną i zaprosi gości do zajęcia miejsc. 

 

Z kolei jeśli spotkanie ma formę bankietu, podczas którego tradycyjne dania na wigilię zastępują małe przekąski typu finger food ułożone na szwedzkim stole – zachowaj dobre maniery i nawet jeśli jesteś bardzo głodny, ustaw się w kolejce do stołu. Z niego weź tyle, ile zdołasz zjeść. W o wiele lepszym tonie będzie pójście po dokładkę niż zostawienie pół talerza jedzenia.

 

Pamiętaj również, że podczas wigilijnego spotkania lepiej nie poruszać kontrowersyjnych tematów, mogących okazać się zarzewiem konfliktu. A skoro unikać takich tematów, to o czym rozmawiać? 

 

O czym rozmawiać na Wigilii w pracy?

 

Nawet jeśli nasza uroczystość to wigilia firmowa na wesoło, wszyscy się lubią i każdy ma do siebie dystans, są pewne kwestie, których lepiej nie poruszać. Dotyczą one zwłaszcza życia osobistego współpracowników czy tematów, które mogą prowadzić do niepotrzebnych zwłaszcza tego dnia konfliktów. Nie wdawajmy się zatem w dyskusje o polityce z księgową, z którą do tej pory jedynie wymienialiśmy e-maile, nie pytajmy stażysty o orientację seksualną, a koleżanki z działu o to, ile zarabia i kiedy planuje zajść w ciążę.

 

Wieczór wigilijny jest okazją, żeby lepiej się poznać, jednak niestosowne i nachalne pytania raczej pogorszą nasz wizerunek niż sprawią, że będziemy bardziej lubiani. Jeśli chcesz lepiej poznać współpracownika, zamiast niegrzecznie go przepytywać o życie prywatne, taktownie zachęć go do rozmowy i poczekaj, czy podejmie temat. 

 

Pamiętaj również, że tematem tabu podczas takich spotkań powinny być kwestie związane z naszą karierą – podczas wigilii w pracy nie negocjujemy więc warunków umowy, nie prosimy o awans czy podwyżkę.

 

Do tematów, jakie często są poruszane w czasie spotkań wigilijnych, należą te dotyczące samych świąt, świątecznych urlopów, planowania prezentów i gwiazdkowych tradycji. Na różnego typu spotkaniach integracyjnych często podnosi się też tematy dotyczące branży i jej nowinek, a niezobowiązująco także te związane z kulturą i popkulturą (filmy, książki, seriale, muzyka itp.), zainteresowaniami i pasjami, sportem, rekreacją, zdrowym trybem życia, nowinkami technologicznymi, modą, motoryzacją, podróżami... Nie planuj jednak wcześniej tego, co masz powiedzieć, bo wyuczone formułki wypadną sztucznie. Po prostu bądź uprzejmy, otwarty na innych i pamiętaj o kulturze osobistej.

 

W czasie rozmów ze współpracownikami i przełożonymi unikaj z kolei:

 

  • przechwalania się – w ten sposób raczej nie poprawisz swojego wizerunku, 
  • przerywania innym w pół zdania, 
  • narzekania, szczególnie na swoją pracę, współpracowników, firmę,
  • obgadywania innych i plotkowania, 
  • poruszania zbyt trudnych i wyczerpujących emocjonalnie tematów – prawdopodobnie to nie jest na nie czas ani miejsce, 
  • omawiania spraw związanych z zadaniami w pracy.

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

Czy wypada nie iść na Wigilię firmową?

 

Spotkania firmowe, takie jak właśnie wigilia pracownicza, które organizowane są poza godzinami pracy, co do zasady nie są obowiązkowe. Szef nie ma więc prawa wyciągać konsekwencji z tego, że pracownik zdecyduje się nie przyjść. Obecność jest jednak dobrze widziana. Jeśli planujemy nie przyjść na wigilijną kolację, warto poinformować o swojej nieobecności z wyprzedzeniem i w taki sposób, by nie sprawić wrażenia, że celowo unikamy wydarzenia. 

 

Zaproszenie na wigilię firmową, zwłaszcza jeśli odbywa się w wynajętym lokalu i wiąże z dużymi kosztami, zazwyczaj zawiera zdanie: „Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia…”. Jeśli więc nie zamierzasz pojawić się na imprezie, nie potwierdzaj przybycia. Rezygnacja w ostatniej chwili nie będzie dobrze widziana. O wiele lepiej wypadniesz, informując organizatora o swojej nieobecności z wyprzedzeniem. Warto także podać wyjaśnienie nieobecności. Kluczowe jest tutaj okazanie szacunku organizatorowi i pracodawcy.

 

Wigilia firmowa – czy zapraszać rodziny pracowników?

 

W każdym przedsiębiorstwie czy instytucji panują inne zwyczaje. W niektórych firmach wigilia pracownicza ma formę małego bankietu w godzinach pracy. Świąteczne spotkanie często jest również połączone z prezentacją wyników podsumowujących rok, zarysowaniem planów na kolejny czy przyznaniem premii uznaniowych. Wówczas sam poczęstunek ogranicza się do lekkich przekąsek, ciast czy ciasteczek. Taka wigilia zazwyczaj wlicza się też do czasu pracy, więc w takiej sytuacji przyprowadzenie osób trzecich, czy to dzieci czy współmałżonków, byłoby po prostu nie na miejscu. 

 

Natomiast jeśli firmowa wigilia ma formę oficjalnej kolacji świątecznej, która zwykle organizowana jest z wyprzedzeniem i po godzinach pracy, wówczas pracodawca może przewidzieć zaproszenie pracowników wraz z osobami towarzyszącymi. Pozostaje więc dylemat organizatora – zapraszać współmałżonków czy partnerów pracowników na taką imprezę?  

 

Wiele zależy od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku mniejszych zakładów pracy często mile widziani są nie tylko pracownicy z osobami towarzyszącymi, ale na przykład kluczowi kontrahenci. Kiedy natomiast pracowników jest kilkuset lub więcej, z powodów logistycznych trudno będzie zapewnić miejsce także dla ich osób towarzyszących.

 

Czytaj takżeMikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

 

Wigilia w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile trwa wigilia firmowa?

 

Spotkania świąteczne, które organizowane są w formie uroczystego posiłku w firmie, trwają zazwyczaj około 3 godzin. 

 

  • Czy można założyć dżinsy na firmową wigilię?

 

Dżinsy nie są najlepszym wyborem na firmową wigilię, chyba że w firmie panuje bardzo luźny dress code, a tego dnia dopuszczalne są stylizacje świąteczne, w których główną rolę grają na przykład świąteczne swetry. Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na wigilię w pracy, po prostu dopasuj strój do obowiązującego w firmie dress code'u a także charakteru wydarzenia. W przypadku wątpliwości możesz zapytać organizatora o obowiązujący strój.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   5 600 zł / mies. (w zal. od umowy)
    9 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja wigilijna w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie spotkania obowiązuje pewien dress code. – Wigilia firmowa to nie czas na eksperymenty – zaznacza stylistka Klaudia Budzyńska. Podpowiadamy, jak się ubrać, by uniknąć modowej wpadki.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.