Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Jeśli nie ma windy – skorzystaj ze schodów

Jeśli nie ma windy – skorzystaj ze schodów

 
Jeśli nie ma windy – skorzystaj ze schodów

Wielu z Was stoi właśnie na parterze lub robi pierwsze kroki. Zastanawiacie się pewnie, co zrobić, żeby wspinać się po kolejnych stopniach? Jak stawiać kroki, żeby upadki były jak najmniej bolesne? Na przykładzie własnego zmagania się z pierwszymi piętrami wskażę kilka prostych, ale istotnych elementów, których wprowadzenie w życie może nam ułatwić wspinaczkę po ścieżce kariery.

Stopień 1. Trudne początki w korporacji

Pamiętam dzień poprzedzający pierwszy dzień mojej pracy w korporacji. Stanęłam przed lustrem i próbowałam znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Jaki będzie pierwszy dzień? Czy to jest dobry kierunek? Lęk przed nieznanym ograniczał myślenie zdroworozsądkowe. Jak w większości przypadków, okazało się, że nie jest tak źle, jak to sobie wyobrażałam. Z zewnątrz korporacja to szklany wieżowiec, od środka – to zespół fachowców, specjalistów, od których można się wiele nauczyć. I z którymi można się zaprzyjaźnić tak, aby wykonywana praca była również codzienną przyjemnością.

Stopień 2. Rozwój? Naprawdę?

Po pierwszych miesiącach mozolnego odnajdywania się w wielkiej machinie struktur, zależności, procedur, właściwych osób itp. okazało się, że korporacja umożliwia „rozwój”. Magiczne słowo, które jednym kojarzy się tylko z awansem na wyższe stanowisko, innym z poszerzaniem zakresu umiejętności, jeszcze innym z rozwojem wewnętrznym rozumianym jako wyłączne prawo do decydowania o własnej drodze. Tak naprawdę to od nas zależy, czy istotniejszy jest napis na wizytówce, czy to, czego faktycznie nowe okoliczności nas nauczą. W moim przypadku ważniejsze było to drugie, niemniej pracodawca rozumiał, że za zmianą stanowiska idzie również powierzenie większego zaufania pracownikowi, docenienie jego chęci rozwoju i podniesienie poprzeczki oczekiwań.

Piętro pierwsze. Top 5 wskazówek, jak na nie wejść.

Jeśli na Twojej ścieżce kariery również będzie korporacja, to, niezależnie od działu, do którego trafisz, wykorzystaj ten czas jak najlepiej. To dobry start!
- ucz się funkcjonowania w rozbudowanej strukturze – niezależnie od tego, czy to struktura płaska, hierarchiczna czy macierzowa (zwłaszcza w dużych firmach międzynarodowych), przechodzenie poprzez różne poziomy uczy logicznego myślenia, przewidywania sytuacji oraz po prostu radzenia sobie z nagłymi „schodami”;
- oswój procedury – to dobry wstęp do poruszania się po labiryncie życia (procedury jeszcze nie raz staną na Twoje drodze);
- specjaliści niech będą Twoją Gwiazdą Północy – oni też kiedyś przeszli drogę z parteru na piętro – przyglądaj się, jakich narzędzi używają i który z ich systemów pracy jest najbardziej efektywny;
- pracuj w zespole – wymiana poglądów, konfrontowanie pomysłów, burze mózgów, poznawanie metodologii prowadzenia projektów to świetny sposób na zbudowanie solidnych podstaw do tworzenia w przyszłości własnych zespołów;
- w codziennym natłoku obowiązków nie zapominaj, że to ludzie tworzą zespół, a Ty jesteś jego ważnym elementem – Twoja postawa, szacunek dla drugiego człowieka i podejście do pracy składają się na efekt pracy zespołu i wynik biznesowy firmy.

Jeden schodek w tył to dwa schodki do przodu, czyli w drodze na drugie piętro: średnia firma

Kiedy „sufit” w korporacji zbliżył się na wyciągnięcie ręki i stanowił barierę nie do przejścia, uznałam, że to czas, kiedy trzeba coś zmienić. W moim planie było wspięcie się na kolejne piętro, czyli zarządzanie zespołem, natomiast nie miałam doświadczenia, które pozwalałoby mi na płynną zmianę pracy na stanowisko menedżerskie.

W moim przypadku sprawdziło się powiedzenie, że warto zrobić krok w tył, żeby zrobić dwa kroki do przodu. Mimo doświadczenia na stanowisku starszego specjalisty podjęłam pracę jako specjalista. Zdobyta do tej pory wiedza i doświadczenie pozwoliły mi na sprawne wdrożenie się w nowym miejscu i szybką konsekwentną realizację nowych zadań. To podejście zaprocentowało dosyć szybko. Sprzyjał mi również rozwój firmy (przy zmianie pracy warto poszukiwać pracodawcy, który jest w trakcie rozwoju lub jest otwarty na zmiany). Już po pół roku mogłam koordynować prace zespołu.

To, co ważne dla mnie – niezależnie od roli w zespole – zawsze pozostaję jego częścią. To buduje zaufanie i daje solidne podstawy do wspólnej codziennej pracy.

Piętro drugie osiągnięte

Jestem menedżerem. To bardzo odpowiedzialna rola. Każdego dnia uczę się, jak coraz lepiej współpracować z ludźmi tak, aby realizować założone cele. Popełniam błędy, z których staram się wyciągać wnioski. W firmie liczącej kilkadziesiąt osób codzienna praca w mniejszym zespole rządzi się swoimi prawami. Niemniej wspólnie pracujemy na wynik biznesowy.

Jeśli trafisz do takiej firmy – wnieś możliwie jak najwięcej i ucz się od innych:
- oswój się ze zmianą – ten element jest w niewielkich firmach na porządku dziennym – zmiana struktury, przebudowa zespołów, dynamiczne założenia biznesowe – im szybciej złapiesz wiatr w żagle, tym będzie łatwiej przy każdej kolejnej zmianie;
- specjalizuj się, ale z rozwagą i z szerszym spojrzeniem na otoczenie – średnie firmy mają to do siebie, że nie ma tu pracownika odpowiedzialnego za mały obszar, jak to jest często w korporacjach – tutaj trzeba mieć szerszy zakres wiedzy i umiejętności, np. na stanowisku specjalisty ds. marketingu trzeba mieć wiedzę z obszarów takich jak content marketing, social media, copywriting, seo, analiza czy nawet strategia;
- komunikuj się – rozmawiaj, spotykaj się, nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do wysłania maila; żyjemy w ogromnym natłoku informacji, co sprawia, że często błędnie interpretujemy przekaz. Niech najważniejsza będzie rozmowa.

Kolejne piętra?

Warto pamiętać także, że ścieżka kariery nie musi być tylko i wyłącznie przemieszczaniem się po piętrach w górę. Możesz zmienić klatkę schodową, a nawet blok. Szukaj do momentu, aż uznasz, że jesteś w miejscu, które Cię nie ogranicza i – najważniejsze – żeby Twoja praca była również pasją.

Powodzenia!

Katarzyna Kowalewska
marketing manager, od 5 lat w Praca.pl,
wcześniej 8,5 roku w korporacji z branży yellow pages, która przeszła cyfrową transformację produktów

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?