Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

 
Co zrobić aby (nie) zostać zatrudnionym

Co robić aby (nie) zostać zatrudnionym

 

Nieodpowiadanie na maile, spóźnienia, niechlujny ubiór, uścisk spoconej dłoni... Nie wszyscy kandydaci
potrafią się dobrze zachować. Czy wiesz, jakie zwyczaje obowiązują osoby poszukujące pracy?

 

Trudna sztuka życia

Znajomość reguł grzeczności i umiejętność radzenia sobie w trudnych
Sytuacjach w życiu jest wyznacznikiem kultury osobistej i wpływa na nasz wizerunek. Chociaż dobre maniery powinny obowiązywać wszystkich, a więc także osoby poszukujące pracy, „czasami zdarza się spotkać po drugiej stronie stołu osobę, o której Faktycznie można pomyśleć, że pomyliła spotkania” – obserwuje Anna Barbachowska, Senior HR Executive w firmie Nielsen.

 

Jakie grzechy dotyczące savoir vivre’u zwykle popełniają kandydaci?

„Najczęściej dotyczą one stroju, który bywa nazbyt luźny na okoliczność spotkania z rekruterem i sposobu konstruowania wypowiedzi. Dochodzi do tego brak przeprosin za spóźnienie na spotkanie, a w skrajnych przypadkach brak jakiegokolwiek powiadomienia o tym, że na rozmowę kwalifikacyjną nie zamierza się dotrzeć. To ostatnie jest naprawdę ważne, ponieważ kulturalna osoba powinna szanować czas innych” – podpowiada Anna Barbachowska

 

Jak w takim razie dbać o swój profesjonalny wizerunek i postępować w trakcie poszukiwania pracy?

 

Komunikacja to podstawa
O tym, jakim kandydatem jesteś, świadczą używane przez ciebie słowa i dokumenty aplikacyjne dostarczane przedsiębiorstwom. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o jakość swojego CV i listu motywacyjnego oraz uważać, jakie wiadomości wysyłasz do rekrutera. Na otrzymane maile odpisuj jak najszybciej i używaj do tego Funkcji „odpowiedz”. Pozwala ona porządkować wiadomości dotyczące jednego wątku i szybko odnajdywać poszukiwane informacje. Z rekruterem się nie spoufalaj i każdą wiadomość podpisuj swoim imieniem i nazwiskiem. Pamiętaj też o pozostawieniu w stopce telefonu kontaktowego, maila i ewentualnego adresu do bloga i/lub strony internetowej (jeśli takie prowadzisz). Sprawdzaj również, czy wysyłane przez ciebie wiadomości nie zawierają błędów gramatycznych i ortograficznych.

 

Jak cię widzą, tak cię (za)piszą
Na pytanie portalu Praca.pl, „Czy w twoim miejscu pracy obowiązuje dress code”, 26 proc. osób odpowiedziało twierdząco, a 38 proc. respondentów zaznaczyło, że choć „nie ma wyraźnych zasad, pewne elementy ubioru nie są mile widziane”. Dobra prezencja jest gwarancją sukcesu w życiu osobistym i zawodowym, dlatego pamiętaj, że strój nie powinien być krzykliwy i odwracać uwagi od tego, o czym będziesz mówić na spotkaniu. Twoje ubranie musi być czyste, schludne i dostosowane do stanowiska, o które się ubiegasz.

 

Punktualnie i uważnie
Na rozmowę z rekruterem przyjdź około 5 minut przed czasem. Wcześniejsze pojawienie się w firmie może wprawić w zakłopotanie jej pracowników mogą być na ważnej naradzie lub nie dysponować miejscem, w którym będziesz mógł spokojnie poczekać na swoją kolej. „Jeśli jednak wiesz, że się spóźnisz lub nie możesz przybyć na spotkanie – zadzwoń albo napisz maila. Dzięki temu rekruter będzie uprzedzony o twoim spóźnieniu. Być może uda się nawet przełożyć rozmowę na inny termin” – radzi Anna Barbachowska z firmy Nielsen. Po wejściu do budynku, w którym odbywa się interview, przywitaj się z pracownikiem recepcji. Przedstaw się i powiedz, w jakim celu przyszedłeś i z kim konkretnie masz się zobaczyć. Uważaj tylko, aby nie pomylić nazwy stanowiska, na które aplikowałeś, oraz osoby, z którą jesteś umówiony – taka wpadka może negatywnie wpłynąć na twój wizerunek.

 

Za zamkniętymi drzwiami
Przed wejściem na spotkanie wyłącz telefon komórkowy. Będziesz mieć pewność, że nikt i nic nie zakłóci twojego spotkania z rekruterem. Zgodnie z etykietą biznesu jako pierwszy rękę podaje gospodarz. Jeśli więc rekruter wyciągnie do ciebie na powitanie swoją dłoń, koniecznie odwzajemnij uścisk. Powinien być on umiarkowanie silny i trwać dosłownie chwilę. Jeśli natomiast rekruter tego nie zrobi, nie wychodź przed szereg! Skiń głową i przywitaj się wyraźnym „dzień dobry”.


W trakcie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeżeli w spotkaniu uczestniczą więcej niż 2 osoby, przenoś wzrok z jednej na drugą, ale więcej czasu patrz na tego, który zadaje pytanie. Kontroluj swoje ciało – nie gryź długopisu, nie bujaj się na krześle i nie gestykuluj zbyt gwałtownie. Nie przerywaj. Umiejętność aktywnego słuchania świadczy nie tylko o takcie, ale również o doskonałych zdolnościach interpersonalnych. Dlatego w trakcie rozmowy odpowiadaj tylko wtedy, gdy jesteś pytany. Po zakończonym spotkaniu poczekaj, aż rekruter się z tobą oficjalnie pożegna. Jeśli nie wyciągnie do ciebie dłoni, pożegnaj się z nim skinieniem głowy i tradycyjnym „do widzenia”.

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Projektant Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / junior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 dni
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?