Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

 
Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

Utrata pracy – co dalej


Jest pewnie garstka ludzi, którzy mogą powiedzieć: „Zostałem zwolniony z pracy. To wspaniała wiadomość, bo przecież o nic nie muszę się martwić” albo „Straciłam pracę. Będę miała dużo czasu na przyjemności”. Dla znakomitej większości wypowiedzenie umowy oznacza brak stabilności finansowej i wiążący się z nim niepokój. Nie wiadomo przecież kiedy dostaniemy kolejną pracę czy wystarczy nam oszczędności, by żyć na dotychczasowym poziomie i jak odnajdziemy się w nowej rzeczywistości.

Warto jednak poświęcić chwilę i spojrzeć na naszą życiową sytuację z nieco innej strony. Utrata pracy jest trudnym, stresującym doświadczeniem, ale choć wydaje się to paradoksalne, może być początkiem dobrych zmian w życiu.

 

Weryfikacja dotychczasowej ścieżki zawodowej

 

Codzienna praca po pewnym czasie tak wchodzi w nawyk, że możemy nie zauważyć, kiedy zmieni się z rozwijającego zajęcia w rutynę nieprzynoszącą przyjemności. Jeśli od lat zajmowałeś to samo stanowisko – było bezpiecznie, ale nie do końca satysfakcjonująco, to zwolnienie lub odejście z pracy jest dobrą okazją do przemyślenia, co chciałbyś robić. Warto opracować sobie plan działania, ocenić, czy chcemy poszukać pracy na tym samym stanowisku, czy spróbujemy sił w innej branży. Zweryfikujmy, co potrafimy i wykorzystajmy to! Jeśli pracodawca zwalnia pracownika, to musi mieć ku temu powody. Warto przeanalizować dokładnie własną sytuację i wyciągnąć z niej wnioski.

 

Rozwijanie zainteresowań

 

Czas poszukiwania nowego zajęcia warto też potraktować, jako idealny moment na powrót do odłożonych na bok i zaniedbanych aktywności, które poszerzą zakres posiadanych kwalifikacji i mogą się okazać kartą przetargową w procesie rekrutacji. Strata pracy to czas, w którym nie aktywności nie ogranicza sztywny grafik pracy. Można więc zapisać się na długo odwlekany kurs, nauczyć nowych rzeczy, rozwinąć. Spójrz na swoją sytuację jako na szansę i nie marnuj ani chwili. Działaj!

 

Zwolnienie z pracy – motywator do działania


Od jakiegoś czasu myślałeś o założeniu firmy? Praca sprawiała ci ostatnio mniej przyjemności? Wiadomość o jej stracie może być czynnikiem, który sprawi, że podejmiesz długo odwlekaną decyzję o otworzeniu własnej działalności. Utrata dotychczas zajmowanego stanowiska może pobudzić „ducha przedsiębiorczości” i sprzyjać powstaniu nowej inicjatywy, która będzie zwrotem w karierze.

 

Czas dla najbliższych

 

Dzisiejsze tempo pracy oraz rosnące wymagania wobec pracowników sprawiają, że coraz mniej czasu poświęca się relacjom międzyludzkim. Odbija się to negatywnie nie tylko np. na rodzinie, ale również na samych zatrudnionych, żyjących w bolesnym rozdźwięku pomiędzy sferą prywatną a zawodową. Pracownicy powodowani wyrzutami sumienia oraz lękiem o najbliższych niedostatecznie skupiają się na swojej pracy, osiągają słabsze wyniki oraz są mniej kreatywni.

Zwolnienie z pracy sprawia, że zyskuje się czas, którego do tej pory brakowało na życie prywatne. Oczywiście, na dłuższą metę obowiązki domowe mogą nużyć i sprawiać trudności, mogą jednak stać się kopalnią kreatywnych pomysłów, pomocnych w rozwoju przyszłej kariery. „Rygor zawodowy sprawia, że wiele idei nie może się urzeczywistnić. W momencie utraty pracy, kiedy nie ma już tych ograniczeń, wiele z nich może zostać wprowadzonych w życie. Brak zawodowego stresu sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe rozwiązania, które mogą być źródłem przyszłego sukcesu w karierze” – mówi Michał Filipkiewicz, ekspert portalu Praca.pl.

 

Odpoczynek


W natłoku codziennych zawodowych obowiązków, stresujących wyzwań i wymagających rozmów z przełożonymi łatwo zaciera się granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Przeniknięcie się tych dwóch światów może skutkować takimi negatywnymi reakcjami jak pracoholizm czy stany nerwicowe i depresyjne. Pojawienie się wolnego czasu, na który do tej pory nie było miejsca, zaburza dotychczasową harmonię i wywołuje niepokój, ale z drugiej strony bywa niezbędne z psychologicznego punktu widzenia, by nabrać nowych sił i dowiedzieć się czegoś o sobie.

Konieczność zakończenia pewnego etapu zawodowego i wejście w tryb poszukiwania pracy często są silnym źródłem stresu. Jednak, choć być może osobie bezrobotnej ciężko to przyjąć, ta trudna sytuacja może okazać się nowym początkiem dobrych zmian na zawodowej ścieżce.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki CIT/PIT, sporządzanie deklaracji VAT, VAT-UE, plików JPK.
  • Księgowa / Księgowy do KPiR

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz rozliczanie Ryczałtów PPE klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki PIT, PPE, sporządzanie plików JPK.
  • Mechanik maszyn / Koordynator działu utrzymania ruchu

    Cukiernia P. Chojecki   Skierniewice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zapewnienie prawidłowego stanu technicznego maszyn, urządzeń, narzędzi oraz instalacji; prace związane z okresowymi przeglądami oraz serwisem maszyn, urządzeń, narzędzi i instalacji w części administracyjnej oraz produkcyjnej obiektu; diagnozowanie usterek i rozwiązywanie...
  • Magazynier

    GRAFPOL B.M. Meszkes   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    przyjmowanie produktów na stan magazynowy; edytowanie dokumentów magazynowych; kontrola stanów magazynowych; okresowa inwentaryzacja;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.