Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy? Nic się nie stało…

Utrata pracy? Nic się nie stało…

 
Utrata pracy? Nic się nie stało…

W dzisiejszym świecie popularne jest stwierdzenie, że pozycja społeczna człowieka często wyznaczana jest przez wykonywany zawód. Jego utrata powoduje, że czar wizerunku pryska. Naruszony zostaje zespół wyobrażeń za pomocą, których kreujemy swój pozytywny obraz. W kilka sekund spada nasza samoocena i pozycja materialna. Im bardziej poczucie naszej wartości opierało się na pracy, tym dotkliwiej odczuwamy jej stratę.

 

„Jak mam teraz wrócić do domu i wyjaśnić żonie, że straciłem pracę? Słyszałem, (…) że to jak śmierć w rodzinie. Ale czuję się tak jakby ludzie, z którymi pracowałem byli moją rodziną, a ja umarłem. Nie stać mnie na bezrobocie. Mam rachunki za dom, mam dzieci (…)”

Oto scena z filmu „W chmurach” w reżyserii Jasona Reitmana. Film opowiada o Ryanie Bingham, który jest specjalistą zajmującym się zwalnianiem pracowników. “W chmurach” zdobył aż 6 nominacji do Złotych Globów. Dlaczego się tak spodobał? Oprócz ciekawych kreacji aktorskich i scenariusza, tematyka okazuje się bardzo na czasie. Strach przed zwolnieniem nie zna przecież granic geograficznych.

Wszystkie elementy procesu utraty etatu mogą okazać się skomplikowane i na każdego z nas działają inaczej. Zwolnienie z pracy budzi wiele silnych emocji: od złości po depresję. Chociaż finał może być zaskakujący! Ostatecznie możemy odczuć radość ze zdobycia nowego zatrudnienia, które w pełni spełniać będzie nasze oczekiwania. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o konstruktywny sposób myślenia i nie podcinać sobie skrzydeł.

Zuza była PR-owcem w wielu agencjach reklamowych. Aktualnie jest …również PR-owcem i oferuje swoje marketingowe usługi już jako jednoosobowy podmiot gospodarczy. Droga na szczyt kariery nie była usłana różami. Zuza przed założeniem firmy, pracowała dla znanego koncernu 4 lata. Wcześniej wspierała zespół marketingowców w dwóch mniejszych firmach. Z ostatniego miejsca pracy została zwolniona z powodu wprowadzonych oszczędności. “Co z kredytem na mieszkanie i samochód? ” – pomyślała z przerażeniem. Szybko jednak zabrała się za siebie. Skontaktowała się z coachem biznesu.

Po wizycie Zuza zdała sobie sprawę, że tak naprawdę praca w oparciu o model korporacyjny nudziła ją. Wiele własnych projektów zmieniała na potrzeby ówczesnych zarządzających. Trudno było jej się doszukać w przeszłości zawodowej autorskich i kreatywnych rozwiązań. Postanowiła zrobić sobie tygodniowy urlop. Później, już  z jasnym umysłem, szukała zleceń w swojej branży - jako freelancer. Przez lata kolekcjonowała wizytówki i miała bardzo dobre relacje z klientami. Nowe zamówienia były tylko kwestią czasu.

Podstawową pułapką, w którą wpadamy po utracie pracy, to stawianie siebie w roli ofiary. W powszechnym odczuciu zwolnienie, to rodzaj krzywdy. Przyjmując jednak taka perspektywę, tracimy poczucie, że wszystkie decyzje leżą w naszych rękach. Przecież mamy wpływ na dalszą realizacje planów! Tkwienie w roli ofiary jest prostą drogą do depresji. Najważniejsze jest, aby przyjrzeć się sobie, własnym umiejętnością i celom.

Czas, w którym poszukujemy nowego zatrudnienia, możemy również wykorzystać, aby zwrócić się ku innym wartościom, które dają nam oparcie i poczucie sensu życia. Mogą być one związane z rodziną, przyjaciółmi czy z pasjami.

Jacek, po studiach w Krakowie rozpoczął pracę jako przedstawiciel ds. ubezpieczeń. Lubił swój zawód. Nie był jednak w stanie osiągnąć założonych planów sprzedażowych, które były nakładane na niego przez firmę. Frustrowały go spotkania z szefem. „Mój przełożony wszystkie rozmowy sprowadzał do wyniku sprzedażowego w kontekście targetu” – wspomina. Jacek budował ponadprzeciętne relacje z klientami i staranie dobierał zakres produktów ubezpieczeniowych. W firmie jednak najważniejszym wskaźnikiem efektywności był wynik. Jednego dnia otrzymał wypowiedzenie. Jacek miał poczucie ogromnej porażki. Winił siebie, że nie mógł sprostać wytycznym firmy. To była dla niego bardzo trudna sytuacja. Zapisał się na kurs z technik sprzedaży dotowany przez Unię Europejską. Wierzy, że tym sposobem poszerzy zakres swoich umiejętności. Czynnie poszukuje pracy, codziennie przeglądając ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych.

Nadmierna koncentracja na złości czy rozczarowaniu mogą stać się problemem samym w sobie. Działania, które podejmujemy pod wpływem negatywnych emocji są zazwyczaj mało konstruktywne. Oczywiście warto dać sobie przyzwolenie na ich odczuwanie. Jednocześnie jednak można podjąć kroki, które przyczynią się do pożegnania trudnego doświadczenia.

Niepowodzenia uczą pokory. Wskazują nam elementy, nad którymi powinniśmy pracować. Warto być przekonanym do własnych umiejętności i nabrać pewności, że poradzimy sobie w każdej sytuacji. Taki sposób myślenia dodaje nam prawdziwych skrzydeł i zawodowej mocy.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?