Oczekiwanie na nostryfikację naszego dyplomu trwać może nawet latami. W tym czasie znalezienie pracy za granicą ułatwi nam certyfikat FEDE. O tym czym jest ów dokument rozmawiamy z Marcinem Rudzkim - rzecznikiem prasowym College The Top i Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Praca.pl - Najpierw wyjaśnijmy pojęcie. Co to jest FEDE?
Marcin Rudzki - Dyplomy Europejskie FEDE są potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych wymaganych w krajach Unii Europejskiej. Co ważniejsze dają prestiż i uznanie wśród pracodawców zachodnioeuropejskich i przedstawicieli firm zagranicznych w Polsce. Posiadanie dyplomu FEDE otwiera jego właścicielom drogę do awansu zawodowego w wielu przedsiębiorstwach zagranicznych i krajowych. FEDE istnieje już od 1963 zrzesza szkoły wyższe z 41 krajów. To uznana marka.
Praca.pl - Dlaczego warto starać się o FEDE?
Marcin Rudzki - Otwarcie nowych rynków pracy dla Polaków to szansa na znalezienie wymarzonej posady zagranicą. Nie każdy jednak chce pracować "na zmywaku" czy za barem. By zostać zatrudnionym na lepszym stanowisku, przyszły pracownik krajów m.in. Unii Europejskiej musi przejść przez szereg skomplikowanych procedur związanych z nostryfikacją dyplomu. To trwa. Alternatywą, która mimo, że tego procesu nie zastąpi, jest właśnie uzyskanie dyplomu nadawanego przez międzynarodową organizację FEDE (Federation Europeenne des Ecoles). Przyszły pracodawca, również ten zagraniczny, dzięki dyplomowi FEDE ma pewność, że nasze kształcenie przebiegało na odpowiednim poziomie, a stąd już tylko krok do wymarzonej posady.
Praca.pl - Gdzie można ubiegać się o taki certyfikat?
Marcin Rudzki - Wyłączne prawo do przeprowadzania egzaminów FEDE w Polsce nadano Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, która posiada status Centrum Egzaminacyjnego Europejskiej Federacji Szkół FEDE.
Praca.pl - Jak uzyskać certyfikat?
Marcin Rudzki - Należy przejść egzamin podzielony na kilka modułów. Pierwszy z nich to Wiedza Europejska, czyli wiedzy o europejskiej kulturze i historii. Drugi to Europejski Język Nowożytny (do wyboru - m.in. angielski, niemiecki czy portugalski). Ostatnim z elementów są Techniki Zawodowe: teoretyczny i praktyczny sprawdzian znajomości jednej z blisko 50 technik zawodowych. Nie trzeba tego zdawać wszystkiego na raz. Można sobie to rozłożyć na trzy lata.
23.10.2007