Zachęca młodszy kapitan Szymon Rudzki, absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej który od miesiąca pracuje w katowickiej Straży Pożarnej.
Praca.pl - Podobno w Polsce brakuje strażaków. Czy łatwo było znaleźć pracę po SGSP?
Szymon Rudzki - Łatwo. Po pierwsze w Polsce rzeczywiście fachowców w tym zawodzie jest co raz mniej, a poza tym studiach w SGSP etat ma się zapewniony. Zresztą każdy absolwent tej uczelni jest zobowiązany do pięcioletniej służby w Państwowej Straży Pożarnej, a w razie rezygnacji musi zwrócić koszty pobytu w SGSP.
Praca.pl - Dlaczego jest taki problem ze strażakami?
Szymon Rudzki - Ciągle zbyt mało zarabiają, np. człowiek, który ukończy Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie czy Poznaniu lub zgłosi się do służby i ukończy specjalny kurs (dzisiaj organizują je nawet Urzędy Pracy np. na Mazurach) może zarobić około tysiąca złotych. Oficer nieco więcej, ale to i tak zbyt mało, by nakłonić do tego trudnego zawodu nowych chętnych, a starzy odchodzą na emeryturę, bo to służby mundurowe więc wystarczy przepracować 15 lat. Część wyjechała zagranicę.
Praca.pl - Czy strażak to zawód dla każdego?
Szymon Rudzki - Zdecydowanie nie. Tutaj nie wystarczy sprawność fizyczna. Konieczne są predyspozycje psychiczne no i oczywiście wiedza. Z resztą to wszystko weryfikują egzaminy.
Praca.pl - W jaki sposób?
Szymon Rudzki - Każdy kandydat do SGSP z maturą w ręku zaczyna od specjalistycznych badań lekarskich w poradni Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz testów sprawności fizycznej. Potem przychodzi czas na testy z chemii, fizyki i języka obcego oraz egzamin sprawnościowy (m.in. bieg na 1000 m, bieg na 50 m czy podciąganie się na drążku. Na koniec badania psychologiczne i ocena stanu zdrowia przez komisją lekarską. Punktowane są także prawo jazdy kategorii C, D, E, wykształcenie techniczne, ratownicze z kwalifikacjami pozwalającymi
pracować na wysokości.
Praca.pl - Czy w takim razie warto się starać?
Szymon Rudzki - Ja uważam, że tak, bo pomimo wszystkich minusów praca strażaka jest pewna, ma się odprowadzane wszystkie składki i szybciej można uzyskać emeryturę. Poza tym jest to praca dla ludzi z powołaniem. Jeśli ktoś to lubi, to z pewnością będzie zadowolony.
23.01.2008