Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

 
Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

Chcesz złożyć wymówienie, a może to szef zwolnił Cię właśnie z pracy? Czy wiesz jakie masz prawa w takiej sytuacji?

Gdy sami wypowiadamy umowę o pracę nie musimy podawać uzasadnienia swojej decyzji. Wymówienie możemy złożyć w firmie w każdej chwili, nawet będąc na chorobowym lub na urlopie. Wystarczy jeśli napiszemy: wypowiadam umowę o pracę z dniem takim i takim, podpiszemy się i napiszemy na piśmie datę.

- Jeśli z kolei zwalnia nas szef, a mamy umowę na czas nieokreślony zawsze musi podać powód naszego zwolnienia. Przy umowie na czas określony, bez różnicy na ile jest ona zawarta, powodu nie trzeba podawać - mówi Beata Rudnicka specjalista prawa pracy z agencji Personnel Solutions.

Pracodawca nie może wypowiedzieć nam umowy o pracę w czasie naszego urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności, a więc i choroby.
Jeśli jednak pracownik zachorował już w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie jest objęty tą ochroną. - Tygodniowy okres wypowiedzenia obowiązuje przy umowie o pracę na okres próbny. Nie dłuższy niż dwa tygodnie (albo jego wielokrotność) przy umowie o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż przez sześć miesięcy. Ten okres kończy się zawsze w sobotę, niezależnie od tego, w jakim dniu tygodnia umowa została wypowiedziana - tłumaczy Rudnicka.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc (umowa na czas
nieokreślony, pracownik był zatrudniony co najmniej przez sześć miesięcy) albo jego wielokrotność (trzy miesiące przy umowie o pracę na czas nieokreślony, zatrudnienie co najmniej przez trzy lata) kończy się zawsze w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli więc otrzymaliśmy trzymiesięczne
wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony 9 sierpnia, to stosunek pracy wygaśnie 30 listopada. - Jeśli pracodawca wypowiada nam umowę zawartą na czas nieokreślony - z powodu ogłoszenia upadłości, likwidacji albo innych przyczyn niedotyczących pracowników - może skrócić nam wypowiedzenie do miesiąca, a za pozostałe dwa wypłacić odszkodowanie równe dwóm wynagrodzeniom - mówi Rudnicka.
W przypadku wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, zatrudniony na czas nieokreślony ma prawo odwołać się do sądu pracy żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Odwołanie wnosimy do sądu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub na miejsce wykonywania pracy. Musi
ono trafić tam w ciągu 7 dni od dnia wypowiedzenia. Jeśli sąd przyzna nam odszkodowanie, jego wysokość odpowiada zazwyczaj wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy.
Kilka słów o odprawach. Ich wysokość w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników uzależniona jest od stażu u pracodawcy, który nas zwalnia (z przyczyn niedotyczących pracownika, ale np. z powodu upadłości itp.): - Jednomiesięczne wynagrodzenie dostanie zatrudniony przez mniej niż dwa lata, dwumiesięczne wynagrodzenie - zatrudniony przez 2 do 8 i lat, a trzymiesięczne wynagrodzenie - zatrudniony przez ponad 8 lat - wylicza Rudnicka.

Urlop należy nam się tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. Jeśli więc umowa o pracę zostanie rozwiązana z końcem sierpnia mamy prawo do 8/12 całości i tak dalej. Wybranie pełnego urlopu - o ile nie zwalniamy się w grudniu, zależy więc tylko od dobrej woli pracodawcy. Możemy też zrobić tak, że weźmiemy całość wolnego, a potem złożymy wypowiedzenie. Musimy jednak
pamiętać, że kolejny pracodawca nie da nam już w tym roku ani jednego wolnego dnia.

- Dni wolne na szukanie pracy przysługują jedynie wtedy jeśli
mamy prawo do co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia, a pracę wypowiedział nam szef. Takiego przywileju nie mamy gdy zostaliśmy przyjęci na okres próbny oraz gdy zwalniamy się sami. Zatrudnionym z prawem dwutygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia przysługują 2 dni, w pozostałych przypadkach - 3 dni - dodaje Rudnicka.

 

 

30.09.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Praca w Centrach Medycznych na terenie Wrocławia - możliwość wskazania preferowanej lokalizacji. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.