Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

 
Zostaliśmy bez pracy - co dalej?

Chcesz złożyć wymówienie, a może to szef zwolnił Cię właśnie z pracy? Czy wiesz jakie masz prawa w takiej sytuacji?

Gdy sami wypowiadamy umowę o pracę nie musimy podawać uzasadnienia swojej decyzji. Wymówienie możemy złożyć w firmie w każdej chwili, nawet będąc na chorobowym lub na urlopie. Wystarczy jeśli napiszemy: wypowiadam umowę o pracę z dniem takim i takim, podpiszemy się i napiszemy na piśmie datę.

- Jeśli z kolei zwalnia nas szef, a mamy umowę na czas nieokreślony zawsze musi podać powód naszego zwolnienia. Przy umowie na czas określony, bez różnicy na ile jest ona zawarta, powodu nie trzeba podawać - mówi Beata Rudnicka specjalista prawa pracy z agencji Personnel Solutions.

Pracodawca nie może wypowiedzieć nam umowy o pracę w czasie naszego urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności, a więc i choroby.
Jeśli jednak pracownik zachorował już w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie jest objęty tą ochroną. - Tygodniowy okres wypowiedzenia obowiązuje przy umowie o pracę na okres próbny. Nie dłuższy niż dwa tygodnie (albo jego wielokrotność) przy umowie o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż przez sześć miesięcy. Ten okres kończy się zawsze w sobotę, niezależnie od tego, w jakim dniu tygodnia umowa została wypowiedziana - tłumaczy Rudnicka.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc (umowa na czas
nieokreślony, pracownik był zatrudniony co najmniej przez sześć miesięcy) albo jego wielokrotność (trzy miesiące przy umowie o pracę na czas nieokreślony, zatrudnienie co najmniej przez trzy lata) kończy się zawsze w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli więc otrzymaliśmy trzymiesięczne
wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony 9 sierpnia, to stosunek pracy wygaśnie 30 listopada. - Jeśli pracodawca wypowiada nam umowę zawartą na czas nieokreślony - z powodu ogłoszenia upadłości, likwidacji albo innych przyczyn niedotyczących pracowników - może skrócić nam wypowiedzenie do miesiąca, a za pozostałe dwa wypłacić odszkodowanie równe dwóm wynagrodzeniom - mówi Rudnicka.
W przypadku wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, zatrudniony na czas nieokreślony ma prawo odwołać się do sądu pracy żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Odwołanie wnosimy do sądu właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub na miejsce wykonywania pracy. Musi
ono trafić tam w ciągu 7 dni od dnia wypowiedzenia. Jeśli sąd przyzna nam odszkodowanie, jego wysokość odpowiada zazwyczaj wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy.
Kilka słów o odprawach. Ich wysokość w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników uzależniona jest od stażu u pracodawcy, który nas zwalnia (z przyczyn niedotyczących pracownika, ale np. z powodu upadłości itp.): - Jednomiesięczne wynagrodzenie dostanie zatrudniony przez mniej niż dwa lata, dwumiesięczne wynagrodzenie - zatrudniony przez 2 do 8 i lat, a trzymiesięczne wynagrodzenie - zatrudniony przez ponad 8 lat - wylicza Rudnicka.

Urlop należy nam się tylko w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. Jeśli więc umowa o pracę zostanie rozwiązana z końcem sierpnia mamy prawo do 8/12 całości i tak dalej. Wybranie pełnego urlopu - o ile nie zwalniamy się w grudniu, zależy więc tylko od dobrej woli pracodawcy. Możemy też zrobić tak, że weźmiemy całość wolnego, a potem złożymy wypowiedzenie. Musimy jednak
pamiętać, że kolejny pracodawca nie da nam już w tym roku ani jednego wolnego dnia.

- Dni wolne na szukanie pracy przysługują jedynie wtedy jeśli
mamy prawo do co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia, a pracę wypowiedział nam szef. Takiego przywileju nie mamy gdy zostaliśmy przyjęci na okres próbny oraz gdy zwalniamy się sami. Zatrudnionym z prawem dwutygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia przysługują 2 dni, w pozostałych przypadkach - 3 dni - dodaje Rudnicka.

 

 

30.09.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Inżynier / Konstruktor / Mechatronik

    VENS sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Projektowanie stanowisk do weryfikacji modułów mechanicznych i urządzeń opracowanych w dziale konstrukcyjnym; Weryfikacja w zakresie zgodności ze specyfikacją konstrukcyjną oraz automatyki i sterowania, niezawodności, kalibracji, optyki, opomiarowania i zbierania danych; Nadzór nad...
  • KRKA Polska Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY codzienne kontakty z lekarzami i skuteczna promocja leków firmy; reprezentowanie firmy podczas zjazdów i konferencji naukowych; nawiązywanie i utrwalanie kontaktów ze środowiskiem medycznym na wybranym terenie; realizacja wyznaczonych celów przez firmę; systematyczna analiza rynku;...
  • KRKA Polska Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY codzienne kontakty z lekarzami i skuteczna promocja leków firmy; reprezentowanie firmy podczas zjazdów i konferencji naukowych; nawiązywanie i utrwalanie kontaktów ze środowiskiem medycznym na wybranym terenie; realizacja wyznaczonych celów przez firmę; systematyczna analiza rynku;...
  • KRKA Polska Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY realizacja założonych planów sprzedażowych (lokalne sieci i apteki indywidualne) kreowanie pozytywnego wizerunku firmy KRKA oraz produktów firmy na rynku farmaceutycznym; budowanie długotrwałych i efektywnych relacji z klientami; edukacja farmaceutów; dbanie o ekspozycję...
  • Asystent / Asystentka ds. Obsługi Pacjenta

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie:​ bezpośrednia obsługa Pacjentów w Centrum Medycznym, umawianie Pacjentów na konsultacje i badania, sprzedaż usług i pakietów medycznych. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: doświadczenie zawodowe w obsłudze Klienta i sprzedaży, komunikatywna znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.