Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zdjęcie w aplikacji

Zdjęcie w aplikacji

 
Zdjęcie w aplikacji

Duże emocje wśród kandydatów do pracy budzi konieczność przysłania zdjęcia. Niektórzy pracodawcy oczekują tego od każdego pracownika, inni - tylko od tych, którzy będą pełnić ,,reprezentacyjne" funkcje.

Kandydaci do pracy, często nawet znając zasady przygotowywania życiorysu czy listu motywacyjnego, popełniają elementarne błędy, przyjmując, że jednak najważniejsze jest wyróżnienie się w jakiś sposób spośród setek innych chętnych. Liczą, że pracodawca czy osoba rekrutująca, doceni pomysłowość i oryginalność kandydata, i zaprosi go do kolejnego etapu selekcji.

Wiadomo, że są zawody, w których kreatywność, pomysłowość, oryginalność liczą się najbardziej. W niektórych przypadkach życiorys napisany według najlepszych wzorów może okazać się wręcz niewskazany. Ale takich sytuacji jest niewiele, dotyczą najczęściej pracy dziennikarza, copywritera, na pewno nie handlowca czy księgowego. A reszta nie ma wyjścia - powinna trzymać obowiązującego kanonu (formy, bo treść im
bogatsza i ciekawsza, bardziej odpowiadające potrzebom pracodawcy, tym lepsza). Na pracodawcach już właściwie żadnego wrażenia nie robią życiorysy czy listy na kolorowym papierze, szlaczki czy kwiatki. Jednak kandydaci szczególnie folgują swojej wyobraźni przy okazji wysyłania zdjęć.

Pracodawcy oczekują zwykle ,,legitymacyjnych", z których można wywnioskować, jak kandydat wygląda. Ci jednak, starają się pokazać od jak najlepszej strony i wysyłają fotki bardziej oryginalne.
- Kandydaci często przysyłają zdjęcia zrobione w różnych dziwnych sytuacjach - mówi Paweł Budek z agencji rekrutacyjnej Job Recruitment - Nikogo już nie dziwi foto z psem czy z rodziną, albo zrobione w strojach kąpielowych na plaży czy nad jeziorem, przy zachodzącym słońcu. Niektóre są nawet bardzo ładne pod względem artystycznym, ale co z tego? Nam chodzi o dobrych pracowników, a nie o wdzięczne
obiekty do fotografowania. Pamiętajmy o tych zasadach, bo nie zawsze usłyszymy taką odpowiedź: - Nikt nie jest u nas dyskryminowany ze względu na przysłane zdjęcie (wymiar A4, kostium kąpielowy itp.). Staramy się spotkać z kandydatem, bo, jak zawsze, najbardziej liczy się doświadczenie, osobowość, kultura osobista i wykształcenie, a nie wizerunek. Tak jest przynajmniej z reguły, od której oczywiście mogą być odstępstwa - dodaje Budek.

 

 

04.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.