O tym w jaką wiedzę warto dziś zainwestować pytamy Agatę Belkę z Akademickiego Biura Kariery w Katowicach.
Praca.pl - Na jaką branżę warto dzisiaj postawić, żeby łatwiej znaleźć pracę za kilka lat?
Agata Belka - Za najbardziej przyszłościowe uważa się dziś kierunki związane z biotechnologią. To dziedzina, która generuje wiele nowych miejsc pracy. W roku 2000 w Europie w tym przemyśle pracowało już 150 tysięcy osób, a obroty produktami biotechnologii wynosiły 70 miliardów dolarów. Szacuje się, że zatrudnienie w dziedzinie biotechnologii wzrośnie w najbliższych latach pięciokrotnie.
Praca.pl - Co jest na kolejnych miejscach?
Agata Belka - Szeroko pojęte usługi finansowe - ubezpieczenia, fundusze powiernicze itp. Mamy coraz więcej produktów bankowych, co rodzi zapotrzebowanie na określone kwalifikacje pracowników, którzy będą je sprzedawali. Poza tym dotychczasowy podział rynku usług finansowych będzie ulegał zatarciu. Należy np. oczekiwać łączenia produktów bankowych i ubezpieczeniowych, a to również wymaga obsługi specjalistów. Do tego informatyka i technologie informacyjne, czyli jedne z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Już dziś np. w Stanach Zjednoczonych działalność związana tylko z Internetem dała pracę 1.2 mln ludzi. Do 2010 roku zatrudnienie w tym sektorze ma wzrosnąć o 96 proc. w stosunku do roku 1998!
Praca.pl - Co z ekologią?
Agata Belka - W nią także warto inwestować, ale tutaj postawiłabym na usługi typu produkcja urządzeń i materiałów, edukacja, konsultacje, promocja, informacja, współpraca międzynarodowa czy zarządzanie.
Praca.pl - Coś dla osób z zainteresowaniami bardziej humanistycznymi?
Agata Belka - Kultura i rozrywka także są w cenie, szczególnie jeśli chodzi o zagospodarowanie czasu wolnego od pracy. Warto zastanowić się nad ochroną zdrowia czy opieką społeczną, przecież już dziś polscy opiekunowie nie mają problemów ze zdobyciem pracy w całej Europie. No i edukacja, ale nie na poziomie typowo szkolnym tylko raczej z wykorzystaniem technologii informatyczno-komunikacyjnych (e-learning) oraz Internetu (webeducation). Już niedługo na polskim rynku powinni się pojawić specjaliści edukacji wspomaganej komputerowo. To także przyszłość.
27.02.2008