Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiły się duże możliwości z zakresu dofinansowania przedsięwzięć biznesowych rodzimych przedsiębiorców. Wraz z tymi możliwościami pojawiły się też nowe specjalizacje zawodowe nierozerwalnie wiążące się z nową sytuacja ekonomiczno-polityczną. O nowym zawodzie – kierownika projektu - rozmawiamy z Panem Tomaszem Szabelskim – trenerem, szkoleniowcem, kierownikiem wielu projektów, między innymi katowickiego Festiwalu Filmów Kultowych. W tym tygodniu publikujemy pierwszą część tej rozmowy.
Praca.pl – W jakim zawodzie Pan pracuje?
Tomasz Szabelski – Jestem trenerem w projektach szkoleniowych, dotyczących zarządzania projektami, natomiast jestem też kierownikiem projektów w kilku działaniach, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Są to zarówno projekty kulturalne jak i projekty po charakterze szkoleniowym.
Praca.pl – Przecież w Polsce nie ma takiego zawodu jak kierownik projektu!
Rzeczywiście nie istnieje taki zawód jak kierownik projektu. Spośród wielu zawodów sklasyfikowanych przez Państwową Inspekcję Pracy nie ma zawodu kierownika projektu.
W wykazie zawodów znajdziemy ślusarzy kilku specjalności, tokarzy, dekarzy itp. Nie znajdziemy funkcji kierownika projektu. Nie jest to oficjalnie występujący zawód, natomiast jest to stanowisko, które występuje w coraz większych ilościach firm, organizacji pozarządowych czy instytucji realizujących projekty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto tutaj podkreślić, że jest to wewnętrzna funkcja. Ona często bywa nazywana dyrektorem projektu, koordynatorem projektu. W czasach przed funduszami europejskimi mieliśmy do czynienia bardzo często z funkcją kierownika projektów, ale kojarzyło nam się to z kierownikiem projektu budowlanego.
Ale myślę, że teraz zaczną się pojawiać ogłoszenia w których będziemy poszukiwali kierowników projektów realizowanych z EFS. Takich projektów, które mają charakter inwestycyjny jak i projektów miękkich. Poszukiwanych specjalistów będzie tak dużo jak wiele będzie projektów. A przypomnijmy, ze mamy do wydania 80 miliardów euro, a kwota ta zostanie podzielona na projekty. Każdy z nich będzie musiał mieć kierownika czy koordynatora.
Praca.pl – Co trzeba zrobić żeby zostać kierownikiem projektu?
Liczy się przede wszystkim duże doświadczenie. Najlepiej gdy osoba przed objęciem funkcji kierownika była wcześniej członkiem zespołu projektowego. Specyficznej wiedzy nie trzeba posiadać, ale co jest swoistym paradoksem żadna z wyższych uczelni nie kształci w trybie studiów magisterskich kierowników projektów. Owszem są studia podyplomowe i na nich można zdobyć szeroką wiedzę jak zarządzać projektami, ale nie ma modelu kształcenia na niższym poziome akademickim.
Myślę jednak, że tego zawodu ciężko jest się nauczyć, bo jest pewna wiedza, która możemy przyswoić np. z zarządzania projektami. Ale drugą częścią niezbędnej wiedzy jest część miękka, której się nie da nauczyć. Kiedy prowadzę szkolenia bardzo często zderzam funkcję kierownika projektu z funkcją kierownika organizacji. W case’ach z uczestnikami moich zajęć rozmawiamy często o wyższości kierownika projektu nad kierownikiem organizacji. Uważam, że jest to funkcja trudniejsza, bo pamiętajmy, że kierownik projektu egzystuje zawsze w oparciu o czas, zasoby i koszty, które może ponieść. Ma też ograniczone możliwości dysponowania zasobami ludzkimi. Kierownik organizacji ma w tym zakresie znacznie więcej możliwości.
Druga część wywiadu z Tomaszem Szabelskim już za tydzień
31.07.2007