Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

 
Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiły się duże możliwości z zakresu dofinansowania przedsięwzięć biznesowych rodzimych przedsiębiorców. Wraz z tymi możliwościami pojawiły się też nowe specjalizacje zawodowe nierozerwalnie wiążące się z nową sytuacja ekonomiczno-polityczną. O nowym zawodzie – kierownika projektu - rozmawiamy z Panem Tomaszem Szabelskim – trenerem, szkoleniowcem, kierownikiem wielu projektów, między innymi katowickiego Festiwalu Filmów Kultowych. W tym tygodniu publikujemy pierwszą część tej rozmowy.


Praca.pl – W jakim zawodzie Pan pracuje?

Tomasz Szabelski – Jestem trenerem w projektach szkoleniowych, dotyczących zarządzania projektami, natomiast jestem też kierownikiem projektów w kilku działaniach, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Są to zarówno projekty kulturalne jak i projekty po charakterze szkoleniowym.

Praca.pl – Przecież w Polsce nie ma takiego zawodu jak kierownik projektu!

Rzeczywiście nie istnieje taki zawód jak kierownik projektu. Spośród wielu zawodów sklasyfikowanych przez Państwową Inspekcję Pracy nie ma zawodu kierownika projektu.
W wykazie zawodów znajdziemy ślusarzy kilku specjalności, tokarzy, dekarzy itp. Nie znajdziemy funkcji kierownika projektu. Nie jest to oficjalnie występujący zawód, natomiast jest to stanowisko, które występuje w coraz większych ilościach firm, organizacji pozarządowych czy instytucji realizujących projekty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto tutaj podkreślić, że jest to wewnętrzna funkcja. Ona często bywa nazywana dyrektorem projektu, koordynatorem projektu. W czasach przed funduszami europejskimi mieliśmy do czynienia bardzo często z funkcją kierownika projektów, ale kojarzyło nam się to z kierownikiem projektu budowlanego.

Ale myślę, że teraz zaczną się pojawiać ogłoszenia w których będziemy poszukiwali kierowników projektów realizowanych z EFS. Takich projektów, które mają charakter inwestycyjny jak i projektów miękkich. Poszukiwanych specjalistów będzie tak dużo jak wiele będzie projektów. A przypomnijmy, ze mamy do wydania 80 miliardów euro, a kwota ta zostanie podzielona na projekty. Każdy z nich będzie musiał mieć kierownika czy koordynatora.

Praca.pl – Co trzeba zrobić żeby zostać kierownikiem projektu?

Liczy się przede wszystkim duże doświadczenie. Najlepiej gdy osoba przed objęciem funkcji kierownika była wcześniej członkiem zespołu projektowego. Specyficznej wiedzy nie trzeba posiadać, ale co jest swoistym paradoksem żadna z wyższych uczelni nie kształci w trybie studiów magisterskich kierowników projektów. Owszem są studia podyplomowe i na nich można zdobyć szeroką wiedzę jak zarządzać projektami, ale nie ma modelu kształcenia na niższym poziome akademickim.

Myślę jednak, że tego zawodu ciężko jest się nauczyć, bo jest pewna wiedza, która możemy przyswoić np. z zarządzania projektami. Ale drugą częścią niezbędnej wiedzy jest część miękka, której się nie da nauczyć. Kiedy prowadzę szkolenia bardzo często zderzam funkcję kierownika projektu z funkcją kierownika organizacji. W case’ach z uczestnikami moich zajęć rozmawiamy często o wyższości kierownika projektu nad kierownikiem organizacji. Uważam, że jest to funkcja trudniejsza, bo pamiętajmy, że kierownik projektu egzystuje zawsze w oparciu o czas, zasoby i koszty, które może ponieść. Ma też ograniczone możliwości dysponowania zasobami ludzkimi. Kierownik organizacji ma w tym zakresie znacznie więcej możliwości.


Druga część wywiadu z Tomaszem Szabelskim już za tydzień

 

 

31.07.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Farmaceuta

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykonywanie leków cytostatycznych, recepturowych, Zaopatrzenie zaspakajające optymalnie potrzeby jednostek organizacyjnych, Zapobiega ubytkom środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, Przeprowadza kontrolę merytoryczną , sprawdza i podpisuje dokumenty obrotu towarowego i...
  • Księgowa / Księgowy

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY kontrola dokumentów księgowych pod względem formalnym i rachunkowym, a także zgodności z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi; dekretacja i księgowanie dokumentów księgowych; analiza i uzgadnianie zapisów księgowych w zakresie poszczególnych kont księgowych, w tym w...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY nadzór nad parkiem maszynowym w zakresie bieżących napraw i usuwania awarii oraz regulacji i przezbrojeń; wykonywanie przeglądów okresowych oraz prac remontowo-konserwacyjnych; modernizacja maszyn pod kątem zwiększenia produktywności; prowadzenie cyklicznych konserwacji maszyn,...
  • Zastępca Kierownika Magazynu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY organizacja i nadzór nad pracą podległego zespołu oraz optymalizacja procesów magazynowych; nadzór nad prawidłowym przepływem towarów, procesów i dokumentacji magazynowej; przestrzeganie i egzekwowanie przepisów p.poż. i BHP; organizacja i odpowiedzialność za wyniki...
  • Specjalista ds. wsparcia sprzedaży

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY obsługa klientów hurtowych w zakresie sprzedaży; wprowadzanie zamówień do systemu; rozliczanie zamówień przedstawicieli; przygotowywanie umów handlowych; prowadzenie, archiwizacja i kontrola pełnej dokumentacji sprzedażowej; współpraca z klientami i budowanie dobrych i...
  • Pracownik Produkcji

    Roca Pool - Spa Sp. z o.o.   Gryfice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    A wtedy my nauczymy Cię: Obsługi maszyn i urządzeń, Obsługi linii produkcyjnych, Nowych technologii, Potrzebnych przepisów i norm, Super, jeżeli posiadasz: Chęć do pracy na produkcji w nowoczesnym zakładzie pracy, Umiejętność szybkiego uczenia się, Cechy takie jak: samodzielność,...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!