Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

 
Zawód Kierownik - rozmowa z Tomaszem Szabelskim. Cz.I

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiły się duże możliwości z zakresu dofinansowania przedsięwzięć biznesowych rodzimych przedsiębiorców. Wraz z tymi możliwościami pojawiły się też nowe specjalizacje zawodowe nierozerwalnie wiążące się z nową sytuacja ekonomiczno-polityczną. O nowym zawodzie – kierownika projektu - rozmawiamy z Panem Tomaszem Szabelskim – trenerem, szkoleniowcem, kierownikiem wielu projektów, między innymi katowickiego Festiwalu Filmów Kultowych. W tym tygodniu publikujemy pierwszą część tej rozmowy.


Praca.pl – W jakim zawodzie Pan pracuje?

Tomasz Szabelski – Jestem trenerem w projektach szkoleniowych, dotyczących zarządzania projektami, natomiast jestem też kierownikiem projektów w kilku działaniach, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Są to zarówno projekty kulturalne jak i projekty po charakterze szkoleniowym.

Praca.pl – Przecież w Polsce nie ma takiego zawodu jak kierownik projektu!

Rzeczywiście nie istnieje taki zawód jak kierownik projektu. Spośród wielu zawodów sklasyfikowanych przez Państwową Inspekcję Pracy nie ma zawodu kierownika projektu.
W wykazie zawodów znajdziemy ślusarzy kilku specjalności, tokarzy, dekarzy itp. Nie znajdziemy funkcji kierownika projektu. Nie jest to oficjalnie występujący zawód, natomiast jest to stanowisko, które występuje w coraz większych ilościach firm, organizacji pozarządowych czy instytucji realizujących projekty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Warto tutaj podkreślić, że jest to wewnętrzna funkcja. Ona często bywa nazywana dyrektorem projektu, koordynatorem projektu. W czasach przed funduszami europejskimi mieliśmy do czynienia bardzo często z funkcją kierownika projektów, ale kojarzyło nam się to z kierownikiem projektu budowlanego.

Ale myślę, że teraz zaczną się pojawiać ogłoszenia w których będziemy poszukiwali kierowników projektów realizowanych z EFS. Takich projektów, które mają charakter inwestycyjny jak i projektów miękkich. Poszukiwanych specjalistów będzie tak dużo jak wiele będzie projektów. A przypomnijmy, ze mamy do wydania 80 miliardów euro, a kwota ta zostanie podzielona na projekty. Każdy z nich będzie musiał mieć kierownika czy koordynatora.

Praca.pl – Co trzeba zrobić żeby zostać kierownikiem projektu?

Liczy się przede wszystkim duże doświadczenie. Najlepiej gdy osoba przed objęciem funkcji kierownika była wcześniej członkiem zespołu projektowego. Specyficznej wiedzy nie trzeba posiadać, ale co jest swoistym paradoksem żadna z wyższych uczelni nie kształci w trybie studiów magisterskich kierowników projektów. Owszem są studia podyplomowe i na nich można zdobyć szeroką wiedzę jak zarządzać projektami, ale nie ma modelu kształcenia na niższym poziome akademickim.

Myślę jednak, że tego zawodu ciężko jest się nauczyć, bo jest pewna wiedza, która możemy przyswoić np. z zarządzania projektami. Ale drugą częścią niezbędnej wiedzy jest część miękka, której się nie da nauczyć. Kiedy prowadzę szkolenia bardzo często zderzam funkcję kierownika projektu z funkcją kierownika organizacji. W case’ach z uczestnikami moich zajęć rozmawiamy często o wyższości kierownika projektu nad kierownikiem organizacji. Uważam, że jest to funkcja trudniejsza, bo pamiętajmy, że kierownik projektu egzystuje zawsze w oparciu o czas, zasoby i koszty, które może ponieść. Ma też ograniczone możliwości dysponowania zasobami ludzkimi. Kierownik organizacji ma w tym zakresie znacznie więcej możliwości.


Druga część wywiadu z Tomaszem Szabelskim już za tydzień

 

 

31.07.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.