Rozmowa z Agatą Gnat z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach.
Praca.pl - Dlaczego po czterech latach od wejścia w struktury unijne nadal mamy zbyt mało specjalistów od Europy?
Agata Gnat - Z jednej strony wydaje mi się, że uczelnie zbyt późno zareagowały na zmiany zachodzące w naszym kraju i dopiero teraz kadra fachowców tej branży zaczyna opuszczać mury szkół wyższych. Z drugiej, tego typu praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ilością obowiązków. Trzeba znać się na wdrażaniu projektów unijnych, badaniu i weryfikacji dokumentów finansowych przedkładanych przez beneficjentów (czyli osób lub firmy, które starają się o dotację), prowadzeniu kontroli projektów, które są wprowadzane i sporządzanie z nich raportów. Nie ma co ukrywać, zawód specjalisty ds. integracji europejskiej, to praca z dokumentami (prawnymi, finansowymi, organizacyjnymi), które trzeba polubić.
Praca.pl - Kto w takim razie nadaje się do tego zawodu?
Agata Gnat - Skoro już wspomniałam o tzw. papierkowej robocie, to oczywiście nieodzowna jest skrupulatność. Przyda się odporność na stres i cierpliwość, bo przecież zdarzają się sytuacje, że np. wnioski o unijne dotacje trzeba poprawiać wielokrotnie. No i świetna organizacja pracy swojej i innych. Ludzie, którzy zwykle mają na biurkach bałagan niestety się do tego nie nadają.
Praca.pl - A wykształcenie?
Agata Gnat - Bez wyższego się nie obędzie, a zwykle preferowane są studia ekonomiczne i prawnicze. Absolwenci tych kierunków zwykle znają ustawy o finansach publicznych i prawo zamówień publicznych oraz zapisy kodeksu postępowania administracyjnego. Język angielski w stopniu bardzo dobrym to także obowiązek, a preferowani są kandydaci z jeszcze jednym językiem obcym. Nie jest konieczne doświadczenie w realizacji projektów unijnych, ale ogólna wiedza o samej Unii Europejskiej i unijnych programach (EFS, Fundusz Spójności, ZPORR, itd.) już tak. Ideałem są do tego studia podyplomowe z zakresu finansów i audytu.
Praca.pl - Gdzie taki specjalista może znaleźć pracę?
Agata Gnat - Zacznę od administracji rządowej, czyli pełnienia funkcji urzędników odpowiedzialnych za sprawy europejskie w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich (tutaj jest jeszcze wiele pracy). Do tego praca specjalistów od pozyskiwania funduszy w przedsiębiorstwach, firmach, instytucjach edukacyjnych prowadzących szkolenia w zakresie problematyki europejskiej. Wreszcie zatrudnienie w organizacjach pozarządowych zorientowanych na problematykę integracji europejskiej
24.04.2008