Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zapotrzebowanie na unijnych ekspertów

Zapotrzebowanie na unijnych ekspertów

 
Zapotrzebowanie na unijnych ekspertów

Rozmowa z Agatą Gnat z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach.

Praca.pl - Dlaczego po czterech latach od wejścia w struktury unijne nadal mamy zbyt mało specjalistów od Europy?
Agata Gnat - Z jednej strony wydaje mi się, że uczelnie zbyt późno zareagowały na zmiany zachodzące w naszym kraju i dopiero teraz kadra fachowców tej branży zaczyna opuszczać mury szkół wyższych. Z drugiej, tego typu praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ilością obowiązków. Trzeba znać się na wdrażaniu projektów unijnych, badaniu i weryfikacji dokumentów finansowych przedkładanych przez beneficjentów (czyli osób lub firmy, które starają się o dotację), prowadzeniu kontroli projektów, które są wprowadzane i sporządzanie z nich raportów. Nie ma co ukrywać, zawód specjalisty ds. integracji europejskiej, to praca z dokumentami (prawnymi, finansowymi, organizacyjnymi), które trzeba polubić.

Praca.pl - Kto w takim razie nadaje się do tego zawodu?
Agata Gnat - Skoro już wspomniałam o tzw. papierkowej robocie, to oczywiście nieodzowna jest skrupulatność. Przyda się odporność na stres i cierpliwość, bo przecież zdarzają się sytuacje, że np. wnioski o unijne dotacje trzeba poprawiać wielokrotnie. No i świetna organizacja pracy swojej i innych. Ludzie, którzy zwykle mają na biurkach bałagan niestety się do tego nie nadają.

Praca.pl - A wykształcenie?
Agata Gnat - Bez wyższego się nie obędzie, a zwykle preferowane są studia ekonomiczne i prawnicze. Absolwenci tych kierunków zwykle znają ustawy o finansach publicznych i prawo zamówień publicznych oraz zapisy kodeksu postępowania administracyjnego. Język angielski w stopniu bardzo dobrym to także obowiązek, a preferowani są kandydaci z jeszcze jednym językiem obcym. Nie jest konieczne doświadczenie w realizacji projektów unijnych, ale ogólna wiedza o samej Unii Europejskiej i unijnych programach (EFS, Fundusz Spójności, ZPORR, itd.) już tak. Ideałem są do tego studia podyplomowe z zakresu finansów i audytu.

Praca.pl - Gdzie taki specjalista może znaleźć pracę?
Agata Gnat - Zacznę od administracji rządowej, czyli pełnienia funkcji urzędników odpowiedzialnych za sprawy europejskie w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich (tutaj jest jeszcze wiele pracy). Do tego praca specjalistów od pozyskiwania funduszy w przedsiębiorstwach, firmach, instytucjach edukacyjnych prowadzących szkolenia w zakresie problematyki europejskiej. Wreszcie zatrudnienie w organizacjach pozarządowych zorientowanych na problematykę integracji europejskiej

 

 

24.04.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Kierownik projektu robót instalacyjnych chłodniczych

    FRIZO Sp. z o.o.   Poznań    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków kompleksowa organizacja oraz nadzór nad realizacjami w branży HVAC; sprawowanie nadzoru nad jakością i terminowością realizowanych robót; planowanie, budżetowanie oraz realizacja nowych inwestycji u klientów na terenie województwa wielkopolskiego; bieżące...
  • Asystent / Asystentka Zarządu

    FRIZO Sp. z o.o.   Warszawa, Wiertnicza 108    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy osoby świetnie zorganizowanej, uśmiechniętej, która zharmonizuje pracę Zarządu, podejmie bieżące wyzwania i sprawi, że wszyscy będą się w tym miejscu doskonale czuli. No i oczywiście takiej osoby, która dopilnuje, aby w biurowej rzeczywistości nigdy nie zabrakło...
  • Invelo Energy Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   2 000 - 25 000 zł / mies. (w zal. od umowy)
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Aktywne pozyskiwanie nowych klientów zainteresowanych produktami z branży OZE. Przygotowywanie i prezentowanie ofert handlowych klientom. Doradztwo techniczne dotyczące zastosowania pomp ciepła i fotowoltaiki. Realizacja planów sprzedażowych i osiąganie założonych celów...
  • Drukarz Fleksograficzny

    MGN Sp. z o.o.   Wałcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa maszyny drukującej - fleksograficznej, nadzór procesu druku, przezbrajanie maszyn (ustawianie właściwych parametrów produkcji), wypełnianie dokumentacji produkcyjnej, zapewnienie efektywnej pracy obsługiwanych maszyn.
  • Administrator mq (z/os)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:administrujesz środowiskiem MQ systemu centralnego naszego Banku,dbasz o zapewnienie wysokiej dostępności i wydajności platformy Mainframe w środowisku z/OS,proaktywnie monitorujesz pracę systemów i aplikacji,analizujesz błędy i awarie w warstwie...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.