Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zalety małej i dużej firmy cz. II

Zalety małej i dużej firmy cz. II

 
Zalety małej i dużej firmy cz. II

Ciąg dalszy poradnika dotyczącego różnic w pracy w małej i dużej firmie.

Niewątpliwie mała firma jest uboższa. Szanse na sfinansowanie pracownikom studiów, kursów językowych, kosztownych szkoleń, samochodu służbowego czy opieki medycznej są mniejsze niż w przypadku większych konkurentów. Łatwiej jest jednak o podwyżkę, gdyż można ją negocjować bezpośrednio z osobą, która może ją przyznać, np. z właścicielem firmy. Jeżeli zna on pracownika i wyniki jego pracy, łatwiej będzie go przekonać. - Dla dużej firmy dodatkowe, pozapłacowe składniki pensji są mniejszym problemem. W wielu z nich opieka medyczna czy finansowanie kursów językowych jest normą. W działania tego typu angażują się tym chętniej, im trudniej jest znaleźć i utrzymać dobrych pracowników. Nie wszytko jednak jest takie kolorowe, ponieważ nawet najlepsi pracownicy bardzo często nie mogą się doprosić większych zarobków, gdyż obowiązują "widełki płacowe" - mówi Radosław Mikrut z Instytutu Rynku Pracy.

Jeszcze jedną zaletą małej firmy jest to, że po kilku dniach od rozpoczęcia pracy zna się wszystkich pracowników. Dzięki temu integracja z zespołem, która dla wielu osób jest powodem do silnego stresu i obaw, przebiega w miarę szybko. Integracja nowego pracownika bardzo rzadko przybiera sformalizowany charakter. Najczęściej może on po prostu prosić każdego innego pracownika o pomoc czy poradę. Dzięki ciągłemu przebywaniu w małej grupie ludzi można bardzo dobrzepoznać sposób, w jaki rozwiązują oni swoje zawodowe problemy. Z kolei w dużej firmie jeszcze przez wiele miesięcy można być anonimową postacią, której nikt nie zna, a własny szef nawet nie pamięta imienia. Wdrożenie nowej osoby jest najczęściej sformalizowane i przebiega wedle utartych schematów. Nikt specjalnie nie interesuje się nowym pracownikiem w dziale. Duże przedsiębiorstwa mają jednak przewagę jeśli chodzi o awans zawodowy. Posiadają opracowane ścieżki kariery, już na stracie pracownik może mniej więcejwiedzieć, jakie stanowisko czeka na niego w przyszłości. Na każdego pracownikaczeka kilka kolejnych szczebli stanowisk, na które może się wspiąć. Inną zaletą dużej firmy jest możliwość "przebranżowienie się" w jej ramach - można przejść z jednego działu do drugiego, np. z marketingu do PR-u czy odwrotnie.

- W małej firmie awans jest czasami wręcz niemożliwy - trudno bowiem myśleć o zajęciu stanowiska szefa. W przypadku kilkuosobowej firmy jest to możliwe najczęściej dopiero po odejściu bezpośredniego przełożonego -dodaje Mikrut. Nie jest łatwo rozstrzygnąć dylemat, czy lepiej jest pracować w małej czy dużej firmie. Zależy to między innymi od dziedziny, którą się zajmujemy i od naszego doświadczenia. Osoba młoda raczej lepiej odnajduje się w małej dynamicznej firmie, osoba starsza preferuje solidnego, stabilnego pracodawcę. Przed podjęciem decyzji trzeba się zastanowić, w jakich warunkach chcemy pracować,jakie cechy firmy nam odpowiadają. Informacji na temat firm powinniśmy poszukać w Internecie, a przede wszystkim nie bać się zadawać pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

15.10.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Praca w Centrach Medycznych na terenie Wrocławia - możliwość wskazania preferowanej lokalizacji. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.