Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zalety małej i dużej firmy cz. II

Zalety małej i dużej firmy cz. II

 
Zalety małej i dużej firmy cz. II

Ciąg dalszy poradnika dotyczącego różnic w pracy w małej i dużej firmie.

Niewątpliwie mała firma jest uboższa. Szanse na sfinansowanie pracownikom studiów, kursów językowych, kosztownych szkoleń, samochodu służbowego czy opieki medycznej są mniejsze niż w przypadku większych konkurentów. Łatwiej jest jednak o podwyżkę, gdyż można ją negocjować bezpośrednio z osobą, która może ją przyznać, np. z właścicielem firmy. Jeżeli zna on pracownika i wyniki jego pracy, łatwiej będzie go przekonać. - Dla dużej firmy dodatkowe, pozapłacowe składniki pensji są mniejszym problemem. W wielu z nich opieka medyczna czy finansowanie kursów językowych jest normą. W działania tego typu angażują się tym chętniej, im trudniej jest znaleźć i utrzymać dobrych pracowników. Nie wszytko jednak jest takie kolorowe, ponieważ nawet najlepsi pracownicy bardzo często nie mogą się doprosić większych zarobków, gdyż obowiązują "widełki płacowe" - mówi Radosław Mikrut z Instytutu Rynku Pracy.

Jeszcze jedną zaletą małej firmy jest to, że po kilku dniach od rozpoczęcia pracy zna się wszystkich pracowników. Dzięki temu integracja z zespołem, która dla wielu osób jest powodem do silnego stresu i obaw, przebiega w miarę szybko. Integracja nowego pracownika bardzo rzadko przybiera sformalizowany charakter. Najczęściej może on po prostu prosić każdego innego pracownika o pomoc czy poradę. Dzięki ciągłemu przebywaniu w małej grupie ludzi można bardzo dobrzepoznać sposób, w jaki rozwiązują oni swoje zawodowe problemy. Z kolei w dużej firmie jeszcze przez wiele miesięcy można być anonimową postacią, której nikt nie zna, a własny szef nawet nie pamięta imienia. Wdrożenie nowej osoby jest najczęściej sformalizowane i przebiega wedle utartych schematów. Nikt specjalnie nie interesuje się nowym pracownikiem w dziale. Duże przedsiębiorstwa mają jednak przewagę jeśli chodzi o awans zawodowy. Posiadają opracowane ścieżki kariery, już na stracie pracownik może mniej więcejwiedzieć, jakie stanowisko czeka na niego w przyszłości. Na każdego pracownikaczeka kilka kolejnych szczebli stanowisk, na które może się wspiąć. Inną zaletą dużej firmy jest możliwość "przebranżowienie się" w jej ramach - można przejść z jednego działu do drugiego, np. z marketingu do PR-u czy odwrotnie.

- W małej firmie awans jest czasami wręcz niemożliwy - trudno bowiem myśleć o zajęciu stanowiska szefa. W przypadku kilkuosobowej firmy jest to możliwe najczęściej dopiero po odejściu bezpośredniego przełożonego -dodaje Mikrut. Nie jest łatwo rozstrzygnąć dylemat, czy lepiej jest pracować w małej czy dużej firmie. Zależy to między innymi od dziedziny, którą się zajmujemy i od naszego doświadczenia. Osoba młoda raczej lepiej odnajduje się w małej dynamicznej firmie, osoba starsza preferuje solidnego, stabilnego pracodawcę. Przed podjęciem decyzji trzeba się zastanowić, w jakich warunkach chcemy pracować,jakie cechy firmy nam odpowiadają. Informacji na temat firm powinniśmy poszukać w Internecie, a przede wszystkim nie bać się zadawać pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

 

15.10.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Farmaceuta

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykonywanie leków cytostatycznych, recepturowych, Zaopatrzenie zaspakajające optymalnie potrzeby jednostek organizacyjnych, Zapobiega ubytkom środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, Przeprowadza kontrolę merytoryczną , sprawdza i podpisuje dokumenty obrotu towarowego i...
  • Asystent / Asystentka ds. Obsługi Pacjenta

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie:​ bezpośrednia obsługa Pacjentów w Centrum Medycznym, umawianie Pacjentów na konsultacje i badania, sprzedaż usług i pakietów medycznych. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: doświadczenie zawodowe w obsłudze Klienta i sprzedaży, komunikatywna znajomość języka...
  • Księgowa / Księgowy

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY kontrola dokumentów księgowych pod względem formalnym i rachunkowym, a także zgodności z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi; dekretacja i księgowanie dokumentów księgowych; analiza i uzgadnianie zapisów księgowych w zakresie poszczególnych kont księgowych, w tym w...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY nadzór nad parkiem maszynowym w zakresie bieżących napraw i usuwania awarii oraz regulacji i przezbrojeń; wykonywanie przeglądów okresowych oraz prac remontowo-konserwacyjnych; modernizacja maszyn pod kątem zwiększenia produktywności; prowadzenie cyklicznych konserwacji maszyn,...
  • Zastępca Kierownika Magazynu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY organizacja i nadzór nad pracą podległego zespołu oraz optymalizacja procesów magazynowych; nadzór nad prawidłowym przepływem towarów, procesów i dokumentacji magazynowej; przestrzeganie i egzekwowanie przepisów p.poż. i BHP; organizacja i odpowiedzialność za wyniki...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.