Praca.pl Poradniki Temat dnia
Wykorzystać praktyki

Wykorzystać praktyki

 
Wykorzystać praktyki

Pisaliśmy już o tym jak ważne dla młodego pracownika może stać się uczestnictwo w praktykach zawodowych. Dzisiaj kilka słów o tym, jak ten okres wykorzystać tak, by nauczyć się czegoś więcej niż tylko parzenia kawy.

Najważniejsze, to zastanowić się czego oczekujesz od praktyki - w jakiej branży lub w jakim dziale chcesz się sprawdzić, co chcesz robić, co potrafisz, a czego chcesz się nauczyć. Przemyśl także ile czasu możesz poświęcić na praktykę - czy jesteś w stanie przychodzić codziennie na 8 godzin (jak wymagają tego często duże korporacje),
czy też wolisz pracować 4-5 godzin dziennie lub trzy dni w tygodniu.

- Znajdź dobrą praktykę. Nie musi to być wcale staż w firmie, która
ma rozbudowany program praktyk. Nierzadko równie bogate doświadczenie można zdobyć w małej lub średniej, a mniej znanej firmie. Zanim podpiszesz umowę porozmawiaj z przyjaciółmi, poszukaj opinii na forach, popytaj czego można się spodziewać po danej placówce - radzi Tomasz Kielski z agencji pośrednictwa pracy Rectus.

Przygotuj się do pierwszego dnia praktyki, tak jak do pierwszego dnia pracy. Ubierz się odpowiednio i wyśpij. Zabierz też notes - nierzadko w ten dzień zostaniesz zasypany wieloma, bardzo zróżnicowanymi informacjami. Usłyszysz gdzie znajduje się kawa i toaleta, potem ktoś
pokaże Ci skąd brać papier do drukarki, administrator poda hasła i sposób logowania do systemu, a w międzyczasie pojawi się opiekun praktyki, który określi zakres Twoich działań i powie komu będziesz raportował swój czas. Na pewno wszystkiego nie zapamiętasz, dlatego notuj, notuj, notuj.

- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu wykonania zadania pytaj i proś o pomoc. Jesteś po to, by się uczyć. Pytając masz szansę się uczyć, masz szansę pokazać także, że jesteś chętny do pracy i szukasz wiedzy. Natomiast wykonanie zadania źle lub co gorsza nie wykonanie go i czekanie na to aż "samo jakoś wyjdzie" to najgorsze z możliwych rozwiązań - dodaje Kielski. Poza tym wykaż inicjatywę - ani Twój nowy szef, ani koledzy nie wiedzą o Tobie zbyt wiele. Krótkie CV, jakaś rozmowa kwalifikacyjna to bardzo mała porcja wiadomości. Z tego względu każdy ostrożnie daje Ci nowe polecenia, unikając zadań skomplikowanych i rozbudowanych. Nierzadko skutkuje to niewielkim obciążeniem czasowym praktykanta, wypełniającym mu np. 5-6
godzin zamiast 8. Jeśli widzisz, że tak jest w Twoim przypadku, to nie włączaj naszej-klasy, goldenline, czy gier online. Raczej zapytaj co możesz zrobić, w czym pomóc.

 

 

19.08.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.