Praca.pl Poradniki Temat dnia
Teraz higieniści

Teraz higieniści

 
Teraz higieniści

Rozmowa z Tomaszem Jamrożym ze Stowarzyszenia Higienistów Polskich.

Praca.pl - Słowo higienista, w przeciwieństwie do higienistki to termin raczej nieznany. Czym Pan się zajmuje?
Tomasz Jamroży - Pracuję jako tzw. behapowiec w firmie związanej z górnictwem. Zajmuję się higieną, która w przeciwieństwie do bezpieczeństwa zwykle w naszych firmach i zakładach pracy szwankuje. Jak jest ważna dowiadujemy się dopiero po przepracowaniu kilku, kilkunastu lat, kiedy zaczynają się problemy zdrowotne, a potem podania np. o renty. Zaniedbania w higienie pracy obciążają w efekcie cały budżet kraju. Ja staram się, by takich przypadków było jak najmniej. Co do samego słowa, to higienista nie jest jeszcze zawodem w Polsce popularnym, ale patrząc na wzorce zachodnie niedługo pewnie będzie. Przykładowo w USA higieniści pracy stanowią potężną grupę zawodową i zarabiają porównywalnie z dobrymi lekarzami. W Polsce póki co pojawiamy się w fabrykach i kopalniach oraz szkołach (dbając o zdrowie nauczycieli), ale myślę, że o współpracy z nami zaczną myśleć także mniejsze zakłady pracy.

Praca.pl - Skoro ten zawód jest mało popularny, to gdzie się go nauczyć?
Tomasz Jamroży - Ja ukończyłem studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej, poświęcone właśnie bhp. Na nich duży nacisk był z kolei postawiony na higienę. Poza tym nowe prawo geologiczne i górnicze daje możliwość specjalizowania się w higienie.

Praca.pl - Kto ocenia taką wiedzę?
Tomasz Jamroży - Okręgowe Urzędy Górnicze.

Praca.pl - Co wchodzi w zakres Pana obowiązków?
Tomasz Jamroży - Zajmuję się czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi w środowisku pracy i kontaktem z laboratoriami zajmującymi się badaniem w tym zakresie. Podejmuję określone działania profilaktyczne tak, by zapewnić zespołowi ochronę zdrowotną w czasie pracy. Dodam tylko, że np. w Niemczech górnicy mają zliczane wszystkie dniówki, w których pracują w szkodliwych warunkach. To przydaje się przy negocjowaniu świadczeń socjalnych i społecznych. W Polsce nikt o tym nie myśli.

Praca.pl - Czy uważa Pan, że ten zawód ma przyszłość?
Tomasz Jamroży - Jak najbardziej. Patrząc na rządowe przymiarki do zmian w systemie ubezpieczeniowym coraz ważniejsze staje się ograniczenie ilości świadczeń, czyli unikanie kosztów związanych z chorobami zawodowymi, przynajmniej tam, gdzie jest to możliwe. Tutaj higieniści mają duże pole do popisu.

 

 

04.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Inżynier automatyk programista (robotyzacja, automatyzacja, aplikacje do sterowania, systemy wizyjne)

    Phoenix Surowce Sp z o.o.   Michałowice-Wieś    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy osoby do realizacji prac z obszaru inżynierii i sterowania pracą maszyn, głównie zrobotyzowanych i automatycznych oraz do zadań związanych z robotyzacją, automatyzacja i systemami wizyjnymi. Praca obejmuje zarówno projektowanie systemów jak i inne czynności niezbędne do...
  • Specjalista ds. kadr i płac z j. niemieckim (m/k)

    Trenkwalder   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej pracowników delegowanych do pracy za granicą, rozliczanie czasu pracy pracowników, koordynacja zaświadczeń A1, badań lekarskich, szkoleń BHP, współpraca z instytucjami zewnętrznymi: ZUS, biurem rachunkowym, udzielanie informacji...
  • Młodszy Specjalista ds. Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Kokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Przekazywanie kierowcom zleceń dystrybucyjnych Zapewnienie odpowiednich środków transportu w celu realizacji zleceń Klientów Optymalne planowanie transportów Kontrola dostaw i odbiorów przesyłek dystrybucyjnych Kontrola dokumentacji dystrybucyjnej Kontrola jakości...
  • Młodszy Spedytor Drobnicowy Międzynarodowy

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Robakowo, k. Poznania, ul. Żernicka 12    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania: Obsługa Klienta Kluczowego w przewozach międzynarodowych (przygotowanie ofert, negocjacja cen, ustalanie warunków transportu) pozyskiwanie zleceń, nowych Klientów i Przewoźników Obsługa systemowa międzynarodowych zleceń spedycyjnych Utrzymywanie stałych kontaktów z Klientami...
  • Operator Linii Produkcyjnej

    Stegu Sp. z o.o.   Jełowa, ul. Dworcowa 8    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: produkcja płytek przy zachowaniu norm jakościowych, kontrola jakości produkowanego wyrobu na każdym etapie produkcji, proponowanie usprawnień w przebiegu procesu technologicznego, dbanie o odpowiedni stan surowców do produkcji. Od kandydata do pracy na tym stanowisku...
  • Prawnik / specjalista ds. prawnych

    Pomysłowi Księgowi   Warszawa, Śródmieście    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    sporządzanie pism w sprawach i pism procesowych; obsługa dokumentacji (sporządzanie umów, wypełnianie dokumentów urzędowych, archiwizowanie itp.); obsługa telefoniczna i mailowa klientów (przypisana grupa klientów); obsługa bezpośrednia klientów.

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.