Jak oblicza się urlop, ile dni przysługuję na szukanie pracy, jakie są rodzaje umów o pracę - teoretycznie każdy pracownik zna odpowiedzi na te pytania. W praktyce rodzą się jednak wątpliwości. Pomocą niech służy zatem nasza ściąga.
Niezbędnym krokiem w celu podjęcia pracy jest podpisanie umowy o pracę. Dokument taki musi zostać zawarty w formie pisemnej (podobnie jak każda jego zmiana) i musi zawierać kilka obowiązkowych elementów.
- Muszą się w niej znaleźć nazwa umowy (np. na czas określony, nieokreślony, o zastępstwo), dane stron - pracownika i pracodawcy, data zawarcia umowy i okres, na który została zawarta, nazwa stanowiska, miejsce wykonywania pracy, wysokość pensji brutto, wymiar czasu pracy oraz data rozpoczęcia zatrudnienia - wylicza Janusz Żak, prawnik, specjalista prawa pracy.
Pracodawca przedstawiając umowę do podpisu musi stworzyć warunki aby pracownik się z nią spokojnie zapoznał. Pracownik musi otrzymać egzemplarz umowy podpisany przez pracodawcę. Jeżeli warunki umowy były negocjowane ustnie to najpóźniej w pierwszym dniu pracy pracodawca musi potwierdzić je na piśmie. W przypadku braku określenia dnia rozpoczęcia pracy, dniem tym jest dzień zawarcia umowy. - W ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy pracodawca musi poinformować pracownika na
piśmie o normie czasu pracy - liczba godzin pracy dziennie i w tygodniu, częstotliwości wypłaty pensji, długości przysługującego urlopu oraz wypowiedzenia umowy - dodaje Żak.
Jeżeli pracodawca posiada regulamin warto zapoznać się w nim z następującymi zagadnieniami (jeżeli nie ma regulaminu muszą być one sformułowane na piśmie): miejsca, terminu i czasu wypłaty pensji, sposobu potwierdzania obecności w pracy, sposobu usprawiedliwiania nieobecności. Warto jeszcze przypomnieć ile razy może być zawierana dana umowa. - Umowa na okres próbny może być zawarta z danym
pracodawcą na danym stanowisku raz, maksymalnie na 3 miesiące.
Umowa na czas określony - może być zawarta maksymalnie dwa razy na czas okresy określone z góry w umowie, trzecia umowa musi być umową na czas nieokreślony jeżeli przerwa pomiędzy umowami nie przekroczyła jednego miesiąca. Aneks do umowy traktowany jest jak zawarcie nowej umowy. Umowa na zastępstwo - zawarta na czas nieobecności pracownika zastępowanego, umowa na czas wykonania określonej pracy - do czasu zakończenia jej wykonywania, umowa na czas nieokreślony - zawarta bezterminowo - tłumaczy Żak.
06.08.2008