Boom na rynku księgowym ciągle trwa. Osoby, które dbają o pieniądze innych nadal są w cenie.
Doradca podatkowy i biegły rewident to najbardziej atrakcyjne zawody związane z podatkami i rachunkowością. Firmy najczęściej poszukują jednak księgowych. Na rynku usług finansowo-księgowych wciąż brakuje specjalistów. Najbardziej aktywne w poszukiwaniu takich pracowników są firmy outsourcingowe. Przede wszystkim walczą one o księgowych, zwłaszcza samodzielnych. Zdarza się nawet, że firmy podkupują ich sobie, wspomagając się firmami headhunterskimi, które rekrutują takich pracowników. Poszukiwani są również doradcy podatkowi, biegli rewidenci i osoby z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
- Największą liczbę specjalistów od księgowości i podatków pozyskują duże centra finansowo-księgowe. Jeszcze rok temu przedstawiciele centrów outsourcingowych szukali pracowników na lokalnych rynkach, obecnie szukają ich w całym kraju. Boom na rynku outsourcingu księgowego spowodowany jest przenoszeniem do Polski centrów wielu firm zagranicznych - mówi Sylwia Nejman z firmy outsourcingowej Mericon.
Na rynku funkcjonują też średniej wielkości firmy outsourcingowe. Te jednak mają nieco inne wymagania niż duże centra obsługi księgowej, zwłaszcza w przypadku znajomości języków obcych. Najczęściej wykorzystywane we współpracy z klientem są języki angielski, niemiecki i francuski. Duże centra obsługi księgowej poszukują często księgowych i konsultantów podatkowych, którzy władają mniej popularnymi językami, np. szwedzkim, portugalskim, hiszpańskim czy włoskim.
Zatrudnienie w dużej firmie lub korporacji oznacza najczęściej większe bezpieczeństwo pracy i wyższe zarobki. Z drugiej strony wiąże się ono jednak często z tzw. zaszufladkowaniem. Samodzielny księgowy może przez całe lata zajmować się jedynie wycinkiem księgowości, np. środkami trwałymi albo rozliczeniami z kontrahentami, co nie daje możliwości poznania innych aspektów tego zawodu oraz szansy awansu na stanowisko głównego księgowego. Z drugiej strony młodym osobom, u progu kariery umożliwiają sprawdzenie się w różnych działach.
- Warto dodać, że centra obsługują firmy z różnych stref czasowych, w związku z czym często pracują całą dobę - dodaje Nejman. Początkujący adept rachunkowości powinien posiadać przynajmniej średnie wykształcenie i podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków, obsługiwać pakiet Microsoft Office oraz znać przynajmniej jeden program do prowadzenia księgowości, np. Symfonia, mieć predyspozycje do pracy z liczbami, być skrupulatny, dokładny i systematyczny.
Jeśli chodzi z kolei o zarobki doświadczonych ekspertów, to najlepiej zarabiają biegli rewidenci pracujący w firmach audytorskich oraz doradcy podatkowi. Doświadczony doradca podatkowy zarabia m.in. co najmniej 5 000 zł miesięcznie. Górna granica waha się ok. 10 000 zł.
18.06.2008