W dzisiejszym Przeglądzie Prasy nie będzie panowała świąteczna atmosfera. Będzie o kryzysie, strajkach, zwolnieniach, protestach i manifestacjach. Ale na koniec, jak zawsze, szczypta optymizmu.
„Dziennik” na swych łamach pisze, iż „kryzys wdarł się do świadomości Polaków”. Gazeta, powołując się na najnowszy raport GUS, informuje, że w październiku wróciły do nas lęki, charakterystyczne dla początków lat 90. Zaczęliśmy się bać bezrobocia, inflacji i spadku płac. Sytuacja ta powoduje, że mniej chętnie zapatrujemy się na zakupy sprzętu RTV, AGD czy też np. samochodów. Co dziwne, kryzys istnieje bardziej w świadomości Polaków, niż w rzeczywistości, zwłaszcza że zdaniem ekonomistów, w tej chwili zarówno zatrudnienie, jak i płace rosną. Można zatem powiedzieć, że jesteśmy świadkami przede wszystkim kryzysu nastroju konsumentów.
Jak podaje „Polska The Times”, w przyszłym tygodniu posłowie koalicji przegłosują projekt, który odbiera przywileje emerytalne prawie milionowi pracowników, w tym, większości nauczycieli i pracowników kolei. Jak można się domyślić, na taką sytuację nie zgadzają się związki zawodowe. Tym samym szykuje się nam fala demonstracji i strajków. W najbliższą środę pod Sejmem pikietować będą NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Główne zarzuty pod adresem rządu Donalda Tuska związane są z tym, że chce on pozbawić pracowników przywilejów emerytalnych bez porozumienia z partnerami społecznymi.
„Gazeta Prawna” w ubiegłym tygodniu poruszyła niezwykle istotny temat, dotyczący ponad 200 tysięcy polskich pracowników. Sprawa dotyczy projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Będzie to dokument, którego zadaniem jest wdrożenie nowych zasad udzielania wsparcia osobom niepełnosprawnym. Zmiana jest konieczna w związku z dostosowywaniem polskich przepisów do norm unijnych. Niestety na dwa miesiące przed terminem, w którym nowe zasady muszą wejść w życie, firmy nie mają możliwość zdobycia wiedzy na temat tego, jak ubiegać się o wsparcie, ani też jaka będzie ostateczna jego wysokość.
Szczypta optymizmu tym razem swoje źródło ma w „Gazecie Wyborczej”. Zamieszcza ona wyniki badań poświęconych polskim menedżerom. Okazuje się, że pracownicy zatrudniani na tego rodzaju stanowiskach w naszym kraju, to osoby niezwykle efektywne i bardzo zadowolone ze swojej pracy. I to byłby koniec wątku optymistycznego, bo badania przynoszą też inny wynik – polscy menedżerowie uważają, że są słabo wynagradzani.
31.10.2008