Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XXVIII

Przegląd tygodnia - cz. XXVIII

 
Przegląd tygodnia - cz. XXVIII

W dzisiejszym przeglądzie prasy, będzie o rozbieżnościach na linii pracodawca – pracownik. Ponieważ te występują nader często, dlatego pisać o nich będziemy w bardzo różnych kontekstach.

Rozpoczynamy od Rzeczpospolitej, z lektury której dowiedzieć się można ile problemów pracodawcom przysparza tak wyczekiwany przez wszystkich pracowników długi weekend. Głównym zmartwieniem przedsiębiorców jest wyliczenie czasu pracy w tych firmach, które wśród zatrudnionych na etacie mają handlowców, szwaczki lub też osoby na innych stanowiskach, ale zatrudnione w systemie godzinowym. Na łamach gazety znaleźć można aż cztery różne warianty rozwiązania sytuacji w której wynagrodzenie pracownika jest uzależnione od ilości przepracowanych w miesiącu godzin. Problem jest to zawiły, a rozwiązania niezwykle rozbudowane, dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy do Rzeczpospolitej.

Pracowników oraz pracodawców poróżni także projekt ustawy, o którym pisała w ubiegłym tygodniu Gazeta Prawna. Prezydent zamierza skierować do Sejmu projekt, który zdecydowanie zaostrzy kary jakie będą mogły zostać nałożone na nieuczciwych pracodawców. Według nowych przepisów za wykroczenie przedsiębiorca powinien się spodziewać mandatu w wysokości 100 tysięcy złotych, a za przestępstwo 20 milionów złotych (są to kary maksymalne). Co więcej ustawa zakłada również możliwość ukarania tych firm, które złamią prawo wobec osób wykonujących pracę z tytułu np.: umowy zlecenia. Szczególnie obawiać powinni się Ci z zatrudniających, którzy praktykują fikcyjne samo zatrudnianie się pracowników. Pracodawcy już zapowiadają, że ustawę zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego.

Prasa rozpoczęła już spekulacje na temat tego, kto w sierpniu będzie musiał pożegnać się ze swoją rządową posadą. Zdaniem Dziennika lista jest długa, a w wakacje premier Donald Tusk szykuje prawdziwy pogrom w swoich szeregach. Wśród tych którzy najbardziej się rozminęli z wizją szefa rządu w temacie ich wywiązywania się z obowiązków służbowych i będą musieli znaleźć nową pracę wymieniani są: Cezary Grabarczyk, Katarzyna Hall, Bogdan Klich, Barbara Kudrycka i Maciej Nowicki.

Na koniec słów parę o strajkach, które są najbardziej wyrazistym przykładem na rozbieżność interesów pracowników oraz pracodawców. Jak informuje Metro, już w najbliższy poniedziałek mogą zostać zamknięte wszystkie urzędy pocztowe w kraju. Jedyną szansą na to, aby pracownicy poczty odstąpili od tego, paraliżującego życie wielu osób, planu jest zagwarantowanie im podwyżki w wysokości 700 złotych. Sytuację komplikuje fakt, że strajk zapowiadany jest w najgorszym okresie w roku, czyli w momencie kiedy miliony Polaków dokonują rozliczeń z fiskusem, emeryci czekają na wypłatę należnych im świadczeń, a operatorzy usług będą musieli poczekać na zapłatę rachunków, gdyż tych poczta również nie dostarczy.

O strajku, ale tym razem wyjątkowo nie powodowanym względami finansowymi, pisze również Fakt. Na łamach tego dziennika możemy przeczytać o buncie zatrudnionych w show telewizyjnej dwójki pt.: „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Pomimo niezwykle atrakcyjnych gaż jakie otrzymują gwiazdy występujące w tym programie, grożą opuszczeniem go, jeżeli producent nie zrezygnuje z mających uatrakcyjnić formułę, odważnych ewolucji. Łyżwiarze amatorzy twierdzą, że boją się ich wykonywać, gdyż grożą one ich zdrowiu.

 

 

18.04.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Monter urządzeń chłodniczych

    RALCO TECHNIC SP Z O O   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  pełny etat   8 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: mechaniczny montaż urządzeń chłodniczych; montaż instalacji chłodniczej (lutowanie miedzi) i elektrycznej; utrzymywanie porządku miejsca pracy; inne zadania związane z realizacją montaży instalacji chłodniczych;
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Specjalista ds. Serwisu

    Interhandler Sp. z o.o.   Koszalin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie zamówień i sprzedaż części zamiennych Bieżąca obsługa Klienta Przyjmowanie zamówień Rozliczanie mechaników z pobranych części i materiałów Aktywny kontakt z klientem Obsługa magazynu Przygotowywanie części i materiały eksploatacyjne dla Mechaników...
  • Specjalista / Specjalistka ds. BHP

    Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad BHP. Informowanie zarządu o wszelkich zagrożeniach występujących na terenie zakładu. Sporządzanie rocznych analiz. Szkolenia z zakresu BHP. Udział w procesie modernizacji zakładu. Prowadzenie dokumentacji związanej z...
  • Kontroler Jakości Stolarni

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk, ul. Tarcice 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B
    1 godz.
    Kontrola przygotowanego mebla pod względem zgodności rysunku, użytych materiałów, jakości wykonania; Weryfikowanie poprawności poszczególnych lakierowanych elementów pod względem poprawności opisów, wymiarów i użytych materiałów; Prowadzenie dokumentacji mebli po kontroli;...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.