Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XXVII

Przegląd tygodnia - cz. XXVII

 
Przegląd tygodnia - cz. XXVII

W dzisiejszym Przeglądzie prasy znajdzie się miejsce dla tematu rzeki ostatnich miesięcy, czyli grup walczących o coraz wyższe pensje. Będzie również słów kilka o planach na sprawiedliwość emerytalną, przedstawioną przez obecny rząd.

Pozornie bardzo dobre dla wszystkich pozytywne zmiany na rynku pracy, z jakimi w ostatnim czasie mamy do czynienia w Polsce nie dla wszystkich mają tylko dobre skutki. Jak podał w ubiegłym tygodniu dziennik Metro, sytuacja odbija się negatywnie na dzieciach przebywających w domach dziecka. W związku z tym, że pracy jest coraz więcej i zdecydowanie lepiej płatnej, zaczęło brakować chętnych do zakładania rodzinnych domów dziecka. Mimo, że pary, które zdecydują się podjąć trud wychowania maluchów z domów dziecka, otrzymują mieszkanie, 3000 złotych pensji co miesiąc oraz 560 złotych dofinansowania na każde dziecko, okazuje się, że jest to już zdecydowanie mniej atrakcyjna oferta, niż jeszcze kilka lat temu, przez co takich rodzin jest coraz mniej. Średnio ich ilość jest o kilkadziesiąt procent mniejsza niż przed laty.

Ze swoich zarobków niezadowoleni są również pracownicy Urzędów Skarbowych. W związku z tym postanowili przyłączyć się do modnych w ostatnim czasie strajków polegających na braniu urlopu na żądanie i oddawaniu w tym czasie krwi. O tej szczytnej idei na swych łamach pisał Dziennik. Odstąpienie od pracy tej grupy zawodowej może się okazać zgubne w skutkach, ponieważ właśnie nadchodzi najgorętszy okres w etapie corocznych rozliczeń z fiskusem. Dla formalności podamy jeszcze, że walka toczy się nie tylko o obiecane swego czasu przez rząd 245 złotych podwyżki, ale również o zmianę prawa podatkowego, tak aby pracownicy skarbówek nie byli narażeni na ciągłe pretensje ze strony petentów.

W temacie rozliczeń z fiskusem pozostaje Gazeta Prawna. Na jej łamach można było znaleźć informacje istotne dla wspólnie rozliczających się małżonków. Gazeta radzi, aby dokładnie i raz jeszcze przejrzały swe zeznania, zwłaszcza te rodziny w których jeden z małżonków pracował za granicą. Okazuje się, że wspólne rozliczenie nie zawsze jest korzystne. Jeżeli ktoś dojdzie do takiego wniosku właśnie teraz, ma jeszcze szansę na zmianę rozliczenia (nawet jeżeli już złożył zeznanie). Wystarczy do dnia 30 kwietnia złożyć korektę zeznania.

Na koniec o zapowiadanej przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak, sprawiedliwości. Jak podaje Gazeta Wyborcza resort ma w planie zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych tak aby wszyscy którzy do takowej powinni mieć prawo, je otrzymali. Jednocześnie Pani minister dodała, że jej zdaniem w Polsce jest zbyt niski wiek przechodzenia na emeryturę i to zarówno wśród tych którzy pracują w ciężkich warunkach jak i tych posiadających oddzielne systemy emerytalne. W związku z tymi refleksjami ministerstwo ma plan w ramach którego zamierza zachęcać Polaków do jak najdłuższej aktywności zawodowej.

 

 

25.04.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Monter urządzeń chłodniczych

    RALCO TECHNIC SP Z O O   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  pełny etat   8 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: mechaniczny montaż urządzeń chłodniczych; montaż instalacji chłodniczej (lutowanie miedzi) i elektrycznej; utrzymywanie porządku miejsca pracy; inne zadania związane z realizacją montaży instalacji chłodniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Specjalista ds. Serwisu

    Interhandler Sp. z o.o.   Koszalin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie zamówień i sprzedaż części zamiennych Bieżąca obsługa Klienta Przyjmowanie zamówień Rozliczanie mechaników z pobranych części i materiałów Aktywny kontakt z klientem Obsługa magazynu Przygotowywanie części i materiały eksploatacyjne dla Mechaników...
  • Specjalista / Specjalistka ds. BHP

    Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad BHP. Informowanie zarządu o wszelkich zagrożeniach występujących na terenie zakładu. Sporządzanie rocznych analiz. Szkolenia z zakresu BHP. Udział w procesie modernizacji zakładu. Prowadzenie dokumentacji związanej z...
  • Cieśla szalunkowy

    Mosty Łódź S.A.   podkarpackie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: prace ciesielskie na obiektach budowlanych, budowanie szalunków systemowych typu PERI, DOKA, możliwość pracy w delegacji.
  • Specjalista ds. handlowych na rynek krajowy

    MOBI Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagamy: znajomość języka polskiego w stopniu bardzo dobrym.

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.