W dzisiejszym Przeglądzie prasy znajdzie się miejsce dla tematu rzeki ostatnich miesięcy, czyli grup walczących o coraz wyższe pensje. Będzie również słów kilka o planach na sprawiedliwość emerytalną, przedstawioną przez obecny rząd.
Pozornie bardzo dobre dla wszystkich pozytywne zmiany na rynku pracy, z jakimi w ostatnim czasie mamy do czynienia w Polsce nie dla wszystkich mają tylko dobre skutki. Jak podał w ubiegłym tygodniu dziennik Metro, sytuacja odbija się negatywnie na dzieciach przebywających w domach dziecka. W związku z tym, że pracy jest coraz więcej i zdecydowanie lepiej płatnej, zaczęło brakować chętnych do zakładania rodzinnych domów dziecka. Mimo, że pary, które zdecydują się podjąć trud wychowania maluchów z domów dziecka, otrzymują mieszkanie, 3000 złotych pensji co miesiąc oraz 560 złotych dofinansowania na każde dziecko, okazuje się, że jest to już zdecydowanie mniej atrakcyjna oferta, niż jeszcze kilka lat temu, przez co takich rodzin jest coraz mniej. Średnio ich ilość jest o kilkadziesiąt procent mniejsza niż przed laty.
Ze swoich zarobków niezadowoleni są również pracownicy Urzędów Skarbowych. W związku z tym postanowili przyłączyć się do modnych w ostatnim czasie strajków polegających na braniu urlopu na żądanie i oddawaniu w tym czasie krwi. O tej szczytnej idei na swych łamach pisał Dziennik. Odstąpienie od pracy tej grupy zawodowej może się okazać zgubne w skutkach, ponieważ właśnie nadchodzi najgorętszy okres w etapie corocznych rozliczeń z fiskusem. Dla formalności podamy jeszcze, że walka toczy się nie tylko o obiecane swego czasu przez rząd 245 złotych podwyżki, ale również o zmianę prawa podatkowego, tak aby pracownicy skarbówek nie byli narażeni na ciągłe pretensje ze strony petentów.
W temacie rozliczeń z fiskusem pozostaje Gazeta Prawna. Na jej łamach można było znaleźć informacje istotne dla wspólnie rozliczających się małżonków. Gazeta radzi, aby dokładnie i raz jeszcze przejrzały swe zeznania, zwłaszcza te rodziny w których jeden z małżonków pracował za granicą. Okazuje się, że wspólne rozliczenie nie zawsze jest korzystne. Jeżeli ktoś dojdzie do takiego wniosku właśnie teraz, ma jeszcze szansę na zmianę rozliczenia (nawet jeżeli już złożył zeznanie). Wystarczy do dnia 30 kwietnia złożyć korektę zeznania.
Na koniec o zapowiadanej przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak, sprawiedliwości. Jak podaje Gazeta Wyborcza resort ma w planie zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych tak aby wszyscy którzy do takowej powinni mieć prawo, je otrzymali. Jednocześnie Pani minister dodała, że jej zdaniem w Polsce jest zbyt niski wiek przechodzenia na emeryturę i to zarówno wśród tych którzy pracują w ciężkich warunkach jak i tych posiadających oddzielne systemy emerytalne. W związku z tymi refleksjami ministerstwo ma plan w ramach którego zamierza zachęcać Polaków do jak najdłuższej aktywności zawodowej.
25.04.2008