Dzięki dzisiejszemu Przeglądowi Prasy będą się Państwo mogli dowiedzieć, o tym że problem emerytur nie ma żadnych granic, a także jakie wyobrażenia o swojej karierze zawodowej mają Ci którzy są dopiero na początku swojej, co najmniej trzydziestoletniej przygody z pracą.
Gazeta Prawna na swych łamach zamieściła informacje na temat tych zawodów, których wykonywanie uprawniać będzie do przejścia na wcześniejszą emerytuję. Wśród profesji, które zachowają ten przywilej nie będzie nauczycieli. Oznacza to pozbawienie dotychczasowych uprawnień blisko 900 tysięcy osób. Na nowej liście uprzywilejowanych zawodów, wyodrębnione zostały te prace, które uważane są za uprawiane w szczególnych warunkach oraz te o szczególnym charakterze. Większość z zawodów z prawem do wcześniejszej emerytury to te, w których niezbędne jest posiadanie siły fizycznej oraz te, które w sposób bezpośredni negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
Z ustaleniem właściwego wieku emerytalnego dla poszczególnych grup zawodowych ma problem cała Europa. Dotychczas statystyczny mieszkaniec starego kontynentu, bez względu na wykonywaną pracę, nabywał prawo do świadczeń w wieku 57 lat. Jednakże na skutek coraz bardziej prawdopodobnego bankructwa emerytalnego jakie może dopaść całą Europę, prawie wszystkie kraje poważnie zastanawiają się nad podwyższeniem wieku emerytalnego oraz zrównania go dla kobiet i mężczyzn, a także pozbawiania kolejnych grup wszelkich przywilejów związanych z możliwością otrzymania świadczeń przed osiągnięciem stosownego wieku.
Ci którym do emerytury jeszcze bardzo daleko często swoje życie zawodowe toczą z dala od polskich granic. Właśnie o nich w ubiegłym tygodniu pisała Polska The Times. Gazeta informuje o nowej tendencji na irlandzkim rynku pracy. Zdaniem periodyku w ciągu najbliższych miesięcy bez pracy na Zielonej Wyspie może zostać 40 tysięcy zatrudnionych w budownictwie. Większość z nich, będą to obywatele polscy. Wszystko w związku ze spowolnieniem irlandzkiej gospodarki oraz kończeniem się wielkiego boomu budowlanego z jakim jeszcze nie dawno mieliśmy do czynienia w tym kraju. Ta informacja bardzo zainteresuje zapewne wiele polskich firm budowlanych, które od czasu wielkiej emigracji borykają się z problemami kadrowymi.
Ci którzy nie wyjechali, a na dodatek są dopiero u progu swoich wielkich karier, mogli zabrać głos w konkursie na Idealnego Pracodawcę. Badanie zostało przeprowadzone przez Polish Student Survey wśród 10 tysięcy studentów w całym kraju. Pod ostrzałem ich głosów znalazło się 130 pracodawców. Nagrodę przyznano w pięciu różnych kategoriach, tak aby zarówno inżynierowie, humaniści oraz przyszli menadżerowie mieli sposobność wybrać interesująca firmę z ich dziedziny. Celem badań przeprowadzanych każdego roku w 30 krajach jest również poznanie wizji kariery młodych ludzi. W Polsce preferencje zawodowe studentów badane są dopiero od ubiegłego roku.
16.05.2008