Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XXIII

Przegląd tygodnia - cz. XXIII

 
Przegląd tygodnia - cz. XXIII

W związku z faktem, że miniony tydzień stał pod znakiem, kolejnego już w tym miesiącu długiego weekendu, w naszym przeglądzie skupimy się na tych, którzy w związku ze zbliżającą się sesją takowego nie mają. Mamy na myśli studentów, którzy oprócz tego, że mają teraz czas na intensywną naukę to już wkrótce wkroczą na rynek pracy.

Gazeta Wyborcza przedstawiła na swych łamach wyniki badań z których wynika w jakich branżach studenci chcą pracować oraz jakie wynagrodzenie chcieliby otrzymywać w swej pierwszej pracy. Okazuje się, że najwięcej osób zainteresowana jest branżami takimi jak finanse i bankowość oraz reklama. Jeżeli chodzi o zarobki, to najbardziej wymagający są przyszli inżynierowie oraz informatycy, którzy oczekują iż ich pierwsza pensja będzie wynosiła co najmniej 2 tysiące złotych netto. Jednocześnie uważają, że już po roku powinni otrzymać 1 tysiąc złotych podwyżki. Najmniejsze oczekiwania finansowe mają przyszli pracownicy hotelarstwa i turystyki. Im na wstępie wystarczy 1.787 złotych netto. W kwestii podwyżki, również będą usatysfakcjonowani dodatkowym tysiącem po roku pracy.

Informacje na temat spojrzenia na wynagrodzenia, z drugiej - czyli pracodawców – strony, mogliśmy znaleźć w dzienniku Polska The Times. Pytanie „jak wynagradzać” jest na tyle istotne dla zatrudniających, że mają oni możliwość dyskutować na ten temat podczas dorocznego Krakowskiego Forum Wynagrodzeń organizowanego przez agencję doradztwa personalnego Sedlak&Sedlak. Okazuje się, że wiele firm, zwłaszcza tych z kapitałem zagranicznym w ramach działu HR tworzy specjalne komórki, których jedynym zadaniem jest projektowanie system wynagrodzeń w taki sposób aby maksymalizować skuteczność budżetu. Zatem, jak widać temat właściwych płac jest tematem skomplikowanym nie tylko dla pracownika, ale też stanowi nie lada dylemat dla zatrudniającego.

Ci których wynagrodzenia są tak skrupulatnie planowane, najbardziej w roku kochają maj. Wszystko dzięki kumulacji dni wolnych, jakie na ten miesiąc przypadają. Pracownicy się cieszą, gospodarka traci. Zdaniem Gazety Prawnej, która ten temat poruszała na swych łamach, taki podwójny, wydłużony wypoczynek kosztuje nas ok. 13 miliardów złotych. Jednak są też plusy długiego weekendu, otóż dzięki niemu swoje zyski zwiększa branża usługowa, przede wszystkim turystyka, gastronomia oraz hotelarstwo.

Na koniec, za Gazetą Prawną, mamy jeszcze dobrą wiadomość dla wszystkich pracowników handlu. Otóż wprowadzony w ubiegłym roku, tak bardzo krytykowany, zakaz pracy sklepów w dni świąteczne, podoba się aż 75 procentom Polaków. Zatem wszyscy zatrudnieni w Centrach Handlowych mogą ze spokojem odetchnąć, że ich jeden wolny dzień, nie zdezorganizował życia przeciętnej polskiej rodziny.

 

 

23.05.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Monter urządzeń chłodniczych

    RALCO TECHNIC SP Z O O   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  pełny etat   8 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: mechaniczny montaż urządzeń chłodniczych; montaż instalacji chłodniczej (lutowanie miedzi) i elektrycznej; utrzymywanie porządku miejsca pracy; inne zadania związane z realizacją montaży instalacji chłodniczych;
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Specjalista ds. Serwisu

    Interhandler Sp. z o.o.   Koszalin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie zamówień i sprzedaż części zamiennych Bieżąca obsługa Klienta Przyjmowanie zamówień Rozliczanie mechaników z pobranych części i materiałów Aktywny kontakt z klientem Obsługa magazynu Przygotowywanie części i materiały eksploatacyjne dla Mechaników...
  • Specjalista / Specjalistka ds. BHP

    Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad BHP. Informowanie zarządu o wszelkich zagrożeniach występujących na terenie zakładu. Sporządzanie rocznych analiz. Szkolenia z zakresu BHP. Udział w procesie modernizacji zakładu. Prowadzenie dokumentacji związanej z...
  • Kontroler Jakości Stolarni

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk, ul. Tarcice 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B
    1 godz.
    Kontrola przygotowanego mebla pod względem zgodności rysunku, użytych materiałów, jakości wykonania; Weryfikowanie poprawności poszczególnych lakierowanych elementów pod względem poprawności opisów, wymiarów i użytych materiałów; Prowadzenie dokumentacji mebli po kontroli;...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.