Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XXI

Przegląd tygodnia - cz. XXI

 
Przegląd tygodnia - cz. XXI

Miniony tydzień przyniósł niezwykle różnorodne informacje z rodzimego rynku pracy. Dlatego w aktualnym przeglądzie zajmiemy się zarówno Polakami na emigracji, jak i poruszymy temat wymiaru sprawiedliwości i to nie tylko w kontekście protestów związanych z niskimi zdaniem zatrudnionych w tym sektorze, płacami.

Zaczynamy zatem od wymiaru sprawiedliwości. W ubiegłym tygodniu Dziennik informował o precedensowej sprawie, jaką wytoczył państwu polskiemu Adam Mielczarek. Ten 32 letni mieszkaniec stolicy domagał się wyjaśnienia, dlaczego zmuszany jest przez państwo do odkładania pieniędzy na otwartym funduszu emerytalnym. Sąd Najwyższy oddalił kasację warszawiaka, uznając że odprowadzanie składek to obowiązek każdego obywatela. Inna decyzja oznaczałaby załamanie rynku ubezpieczeń społecznych w Polsce, gdyż zapewne więcej obywateli chciałoby zostać zwolnionych z tego obowiązku. Ciekawostką w całej sprawie jest fakt, że Adam Mielczarek nie zapisał się do żadnego funduszu od 10 lat, argumentując to tym, iż zna dużo lepsze sposoby na zapewnienie sobie godnej emerytury.

Ta sama gazeta informuje także o końcu tzw. „irlandzkiego cudu”. Zdaniem Dziennika w związku z faktem, iż rynek nieruchomości na zielonej wyspie przeżywa kryzys, na bezrobociu znaleźć może się aż ¼ obecnie zatrudnionych w tej branży Polaków. Według periodyku, do końca tego roku, bez pracy zostać mogą nie tylko robotnicy, ale również pracownicy umysłowi jak np. architekci. Wkrótce podobna sytuacja może dotknąć również innych branż, gdyż cała gospodarka irlandzka wyraźnie zwolniła.

Ci którym przyjdzie wrócić do kraju, mogą skorzystać z informacji, które w ubiegłym tygodniu znalazły się w Polska the Times. Gazeta informuje o rozpoczętej przez Ministerstwo Obrony Narodowej rekrutacji pracowników do zawodowej armii. O ile od dawna zatrudniane są osoby na stanowiska oficerskie, o tyle od 2010 roku również żołnierze szeregowi będą na etatach armii. MON przeprowadza w związku z tym faktem, kampanię promocyjną w której kobieta w cywilu zachęca do wstąpienia do wojska. Zdaniem autorów plakatu, praca w armii jest podobno zajęciem „atrakcyjnym od zawsze”.

Gazeta Wyborcza w ubiegłym tygodniu pisała o bardzo napiętej sytuacji w kieleckim Sądzie Okręgowym. Na fali protestów pracowników wymiaru sprawiedliwości, w tamtejszej placówce w ciągu kilku dni pięciu sędziów złożyło wnioski o wydanie opinii o przebiegu pracy. W przypadku tego rodzaju zawodów, ruch ten oznacza, iż zainteresowani oni są odejściem z urzędu. Na pewno na taki krok mają wpływ niskie – w porównaniu do innych profesji prawniczych – zarobki. Adwokat, radca prawny czy też notariusz uzyskują dochody kilkakrotnie wyższe, aniżeli sędziowie.

 

 

06.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Monter urządzeń chłodniczych

    RALCO TECHNIC SP Z O O   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  pełny etat   8 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: mechaniczny montaż urządzeń chłodniczych; montaż instalacji chłodniczej (lutowanie miedzi) i elektrycznej; utrzymywanie porządku miejsca pracy; inne zadania związane z realizacją montaży instalacji chłodniczych;
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Specjalista ds. Serwisu

    Interhandler Sp. z o.o.   Koszalin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie zamówień i sprzedaż części zamiennych Bieżąca obsługa Klienta Przyjmowanie zamówień Rozliczanie mechaników z pobranych części i materiałów Aktywny kontakt z klientem Obsługa magazynu Przygotowywanie części i materiały eksploatacyjne dla Mechaników...
  • Specjalista / Specjalistka ds. BHP

    Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad BHP. Informowanie zarządu o wszelkich zagrożeniach występujących na terenie zakładu. Sporządzanie rocznych analiz. Szkolenia z zakresu BHP. Udział w procesie modernizacji zakładu. Prowadzenie dokumentacji związanej z...
  • Kontroler Jakości Stolarni

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk, ul. Tarcice 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B
    1 godz.
    Kontrola przygotowanego mebla pod względem zgodności rysunku, użytych materiałów, jakości wykonania; Weryfikowanie poprawności poszczególnych lakierowanych elementów pod względem poprawności opisów, wymiarów i użytych materiałów; Prowadzenie dokumentacji mebli po kontroli;...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.