Przegląd prasy minionego tygodnia nie będzie zdominowany przez wakacje, które dopiero nabierają rozpędu. Zamiast tego będzie kilka istotnych informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tego jak radzą sobie na nim kobiety.
Od tego tematu właśnie zaczynamy. Zaskakujące wyniki przynosi najnowszy raport Ministerstwa Pracy, dotyczący poziomu wynagrodzeń Polaków. Okazuje się, iż w ścisłej czołówce listy najwyższych płac są nauczyciele… jednakże tylko wówczas, gdy ich wynagrodzenie zostanie przeliczone na jedną godzinę pracy. Z tegoż samego raportu wynika także, że nadal bardzo dużym problemem w Polsce jest zróżnicowanie wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych. Dziennik, który na swych łamach zaprezentował te wyniki, informuje iż różnice w pensjach mężczyzn i kobiet, sięgają nawet 30 procent. Sytuacja taka ma miejsce pomimo tego, że jak informuje minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska, kobiety są zdecydowanie lepiej wykształcone. Aż 75 procent Polek przez całe swoje życie, nieustannie się dokształca, podnosi swe kwalifikacje. Raport pokazuje także, że tylko 20% stanowisk kierowniczych w dużych firmach, jest obsadzone właśnie przez kobiety.
Teraz wiadomość, która być może bardziej zainteresuje mężczyzn. Jak podała Gazeta Wyborcza, prezentując wyniki badań przeprowadzonych przez firmę LeasePlan Fleet Management (lider wśród firm zarządzających flotami samochodowymi), na czele listy najbardziej oczekiwanych przez pracowników dodatkowych elementów wynagrodzenia, znalazł się samochód służbowy. Coraz częstsza jest praktyka, iż dostają go nie tylko przedstawiciele handlowi, dla których jest narzędziem pracy, czy też menadżerowie wysokiego szczebla, ale także zatrudnieni na niższych stanowiskach. Samochód służbowy zaczyna być w Polsce traktowany jako element, który podwyższa wynagrodzenie.
W Gazecie Wyborczej pojawił się również artykuł dotyczący kampanii, która ma na celu zapewnienie wszystkim Polakom równego dostępu do Internetu. Pomimo wysokiego stopnia cyfryzacji w dzisiejszych czasach, nadal część populacji nie może, bądź nie potrafi korzystać z sieci. Często przyczyną owych problemów jest brak wykształcenia lub dostępu do łącza o właściwej szybkości. Projekt widzialni.eu przewiduje rozwiązanie tych problemów, poprzez dotarcie do instytucji publicznych oraz administratorów stron, którzy będą mogli wprowadzić nowoczesne standardy w zakresie korzystania z Internetu.
Na koniec bardzo dobra wiadomość, dla tych wszystkich którzy w tej chwili są na etapie poszukiwania pracy. Gazeta Prawna na swych łamach przedstawia rządowy projekt dotyczący walki z bezrobociem. W jego ramach Fundusz Pracy przeznaczy specjalną pulę pieniędzy dla agencji pracy tymczasowej, a także uprości procedury ich zakładania. Prywatni pośrednicy, którzy będą realizować specjalny program, otrzymają 4 tys. złotych za każdego bezrobotnego, który dzięki nim znajdzie zatrudnienie i przepracuje co najmniej 12 miesięcy u danego przedsiębiorcy. Projekt ma wejść w życie w już 2009 roku.
30.06.2008