Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XVI

Przegląd tygodnia - cz. XVI

 
Przegląd tygodnia - cz. XVI

W ostatnim czasie na rynku daje się zauważyć dynamiczny rozwój branży transportowo logistycznej, a to za sprawą zagranicznych firm, które coraz częściej budują na terenie Polski hale produkcyjne oraz magazyny. Ze względu na zapotrzebowanie na tego typu usługi z roku na rok rośnie także popyt na pracowników, a to z kolei przekłada się na zarobki. Obecnie w województwie mazowieckim i dolnośląskim sięgają one około 118% średniej krajowej. Ponad połowa zatrudnionych, którzy otrzymują pensje tej wysokości, to osoby na stanowiskach szeregowych, jak magazynier, operator wózka widłowego czy kierowca. To właśnie im branża zawdzięcza szybki rozwój. Kilka lat wcześniej pracownicy jednak nie mogli liczyć na wynagrodzenie tego rzędu. Wszystko jednak uległo zmianie, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Kraje członkowskie otworzyły swoje rynki pracy i nastąpiła emigracja zarobkowa. W Polsce zaczęło brakować rąk do pracy, aż w końcu doszło do sytuacji, kiedy pracownicy zaczęli dyktować warunki, a pracodawcy musieli ulec.
Dziennik

W Gazecie Prawnej pojawił się artykuł, mówiący o przewadze Internetu nad innymi mediami w kwestii ogłoszeń o pracę. Okazuje się, że pracodawcy oraz osoby poszukujące pracy wolą w pierwszej kolejności zajrzeć do sieci, zamiast szukać ofert w urzędzie pracy, bądź na targach. Wyniki specjalistycznego badania przeprowadzonego przez firmę Reed Index, pokazują, iż ponad 67 % menadżerów uważa Internet za podstawowe źródło poszukiwań specjalistów na dane stanowiska. 83% badanych ocenia, że portale rekrutacyjne, strony internetowe firm i fora dyskusyjne to najskuteczniejsze miejsca do znalezienia pracy. Istotnym i równie efektywnym sposobem poszukiwania zatrudnienia uważana jest pomoc znajomych (51%). W dalszej kolejności znajdują się gazety z ofertami pracy, a na końcu urzędy i giełdy pracy.
Gazeta Prawna

Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że w porównaniu do zeszłego roku znacznie wzrosła liczba śmiertelnych wypadków na budowach. W związku z tym inspekcja zapowiada wzmożone kontrole przepisów i zasad bezpieczeństwa na terenie całego kraju. Inspektorzy zwrócą także uwagę na legalność zatrudnienia. Główny Inspektor Pracy Bożena Borys Szopa jako najczęstsze przyczyny wypadków wskazuje niewłaściwą organizację i koordynację robót, pośpiech, brawurę, a także brak kwalifikacji i odpowiednich zabezpieczeń.
Gazeta Wyborcza

Od nowego roku zostanie zlikwidowany urząd Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej. Jego kompetencje przejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Proponowane zmiany mają na celu lepsze wykorzystanie środków publicznych. Nowe zmiany mają usprawnić procedury kontroli produktów niebezpiecznych wprowadzanych na rynek. Gdy ustawa wejdzie już w życie prezes UOKiK będzie zlecał bezpośrednio kontrolę wojewódzkim inspektorom Inspekcji Handlowej, bez pośrednictwa głównego inspektora.
Gazeta Prawna

 

 

11.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Manager / Managerka projektu biznesowego

    NORMA Mariusz Bebłowski   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Planowanie i zarządzanie projektem; Nadzorowanie prac marketingowych; Aktywne pozyskiwanie i utrzymywanie relacji biznesowych z klientami; Realizowanie założonego planu sprzedaży; Raportowanie zrealizowanych działań; Wizyty zagraniczne w fabrykach; Dbałość o najwyższe standardy obsługi...
  • Sekretarka / Asystentka biura z prawem jazdy

    NORMA   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie zadań powierzonych; prawo jazdy; załatwianie spraw w urzędach; asystowanie przy spotkaniach; dowożenie dokumentów do firm; obsługa ogłoszeń oraz strony internetowej; kontakt z Biurem Rachunkowym; kontrola sprawnego funkcjonowania biura; obsługa spotkań odbywających się w biurze;
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Mechanik stacjonarny wózków widłowych

    TOYOTA Material Handling Polska Sp. z o.o.   Skarbimierz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Praca stacjonarna; Wykonywanie napraw oraz przeglądów technicznych wózków widłowych; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Tworzenie raportów i dokumentacji z wykonywanych czynności; Oczekiwania: Doświadczenie zawodowe w zakresie napraw i konserwacji wózków...
  • Kierownik Robót Mostowych

    Primost Południe Sp. z o.o.   Śląsk    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA planowanie i organizacja placu budowy; koordynacja prac sił własnych i podwykonawczych; prowadzenie dokumentacji budowy technicznej w tym dokumentacji finansowej powykonawczej i odbiorczej; nadzór nad harmonogramem uwzględniającym rzeczowy i finansowy plan wykonania; analiza...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.