W aktualnym przeglądzie prasy będą dominowały informacje z zagranicznych rynków pracy.
Rozpoczynamy od Gazety Prawnej, która na swych łamach informuje o decyzji niemieckiego rządu. Zdecydował on, iż okres przejściowy związany z możliwością podjęcia pracy u naszych zachodnich sąsiadów dla krajów tzw. Nowej Unii zostanie wydłużony do 2011 roku. Jednak już od 2009 roku pojawią się pewne ułatwienia dla Polaków, zwłaszcza tych z wyższym wykształceniem, chcących znaleźć zatrudnienie w Niemczech. Obniżona zostanie miedzy innymi granica rocznych zarobków, które dają możliwość otrzymania pozwolenia stałego pobytu z 86,4 tysięcy Euro do 63,3 tysięcy Euro. Niemieccy przedsiębiorcy uważają jednak, że przedłużenie okresu przejściowego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ blokuje rozwój gospodarczy kraju oraz utrudnia zneutralizowanie deficytu pracowników w poszczególnych branżach.
O naszych sąsiadach, jednak tym razem zza wschodniej granicy, przeczytać można było również w dwutygodniku „Praca za granicą”. W minionym tygodniu pojawił się artykuł mówiący o tym, iż w ostatnich latach ponad 30 tysięcy Polaków znalazło zatrudnienie w Rosji. Warunki pracy w tym kraju określane są mianem elitarnych. Chętnych do zatrudnienia Polaków nie brakuje i nie są to tylko firmy polskie, które zdecydowały się na rozpoczęcie działalności w Rosji, ale także zachodnie przedsiębiorstwa. Większość zatrudnionych to osoby na stanowiskach menedżerskich, które mają zakontraktowane wysokie zarobki.
Wraz z Gazetą Wyborczą wracamy do Polski. Tym razem będzie o nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu m.in. uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy dla osób zatrudnionych do prac sezonowych bądź dorywczych. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie musiał wydawać obligatoryjnie świadectw pracy za każdym razem, gdy umowa wygaśnie. Wszystko po to, by ograniczyć koszty. Jednak w momencie, gdy pracownik zażyczy sobie wydania przez przedsiębiorcę świadectwa zatrudnienia, ten nie będzie mógł odmówić. Kolejnym ułatwieniem, jakie przewiduje projekt, jest zniesienie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich dla pracowników, którzy posiadają już aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Na koniec jeszcze jedna optymistyczna informacja z Gazety Wyborczej. Otóż od początku 2009 roku planowane jest podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zyskają głównie pracownicy opłacani według najniższych stawek, osoby wykonujące prace nocne oraz te, które dopiero zaczynają swoją aktywność zawodową. Równocześnie budżet przewiduje zwiększenie emerytur dla osób, które w okresie zatrudnienia korzystały z urlopów wychowawczych, odszkodowań za zwolnienia grupowe oraz wyższe składki do ZUS.
17.07.2008