Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XV

Przegląd tygodnia - cz. XV

 
Przegląd tygodnia - cz. XV

W aktualnym przeglądzie prasy będą dominowały informacje z zagranicznych rynków pracy.

Rozpoczynamy od Gazety Prawnej, która na swych łamach informuje o decyzji niemieckiego rządu. Zdecydował on, iż okres przejściowy związany z możliwością podjęcia pracy u naszych zachodnich sąsiadów dla krajów tzw. Nowej Unii zostanie wydłużony do 2011 roku. Jednak już od 2009 roku pojawią się pewne ułatwienia dla Polaków, zwłaszcza tych z wyższym wykształceniem, chcących znaleźć zatrudnienie w Niemczech. Obniżona zostanie miedzy innymi granica rocznych zarobków, które dają możliwość otrzymania pozwolenia stałego pobytu z 86,4 tysięcy Euro do 63,3 tysięcy Euro. Niemieccy przedsiębiorcy uważają jednak, że przedłużenie okresu przejściowego nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ blokuje rozwój gospodarczy kraju oraz utrudnia zneutralizowanie deficytu pracowników w poszczególnych branżach.

O naszych sąsiadach, jednak tym razem zza wschodniej granicy, przeczytać można było również w dwutygodniku „Praca za granicą”. W minionym tygodniu pojawił się artykuł mówiący o tym, iż w ostatnich latach ponad 30 tysięcy Polaków znalazło zatrudnienie w Rosji. Warunki pracy w tym kraju określane są mianem elitarnych. Chętnych do zatrudnienia Polaków nie brakuje i nie są to tylko firmy polskie, które zdecydowały się na rozpoczęcie działalności w Rosji, ale także zachodnie przedsiębiorstwa. Większość zatrudnionych to osoby na stanowiskach menedżerskich, które mają zakontraktowane wysokie zarobki.

Wraz z Gazetą Wyborczą wracamy do Polski. Tym razem będzie o nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu m.in. uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy dla osób zatrudnionych do prac sezonowych bądź dorywczych. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie musiał wydawać obligatoryjnie świadectw pracy za każdym razem, gdy umowa wygaśnie. Wszystko po to, by ograniczyć koszty. Jednak w momencie, gdy pracownik zażyczy sobie wydania przez przedsiębiorcę świadectwa zatrudnienia, ten nie będzie mógł odmówić. Kolejnym ułatwieniem, jakie przewiduje projekt, jest zniesienie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich dla pracowników, którzy posiadają już aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Na koniec jeszcze jedna optymistyczna informacja z Gazety Wyborczej. Otóż od początku 2009 roku planowane jest podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zyskają głównie pracownicy opłacani według najniższych stawek, osoby wykonujące prace nocne oraz te, które dopiero zaczynają swoją aktywność zawodową. Równocześnie budżet przewiduje zwiększenie emerytur dla osób, które w okresie zatrudnienia korzystały z urlopów wychowawczych, odszkodowań za zwolnienia grupowe oraz wyższe składki do ZUS.

 

 

17.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Manager / Managerka projektu biznesowego

    NORMA Mariusz Bebłowski   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Planowanie i zarządzanie projektem; Nadzorowanie prac marketingowych; Aktywne pozyskiwanie i utrzymywanie relacji biznesowych z klientami; Realizowanie założonego planu sprzedaży; Raportowanie zrealizowanych działań; Wizyty zagraniczne w fabrykach; Dbałość o najwyższe standardy obsługi...
  • Sekretarka / Asystentka biura z prawem jazdy

    NORMA   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie zadań powierzonych; prawo jazdy; załatwianie spraw w urzędach; asystowanie przy spotkaniach; dowożenie dokumentów do firm; obsługa ogłoszeń oraz strony internetowej; kontakt z Biurem Rachunkowym; kontrola sprawnego funkcjonowania biura; obsługa spotkań odbywających się w biurze;
  • Inżynier Budowy

    BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: uczestniczenie w przygotowaniu i organizacji budowy; prowadzenie dokumentacji budowy zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego; nadzorowanie oraz koordynacja pracy brygad roboczych; zarządzanie sprzętem i materiałami; dokonywanie pomiarów geodezyjnych; nadzór nad...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Mechanik stacjonarny wózków widłowych

    TOYOTA Material Handling Polska Sp. z o.o.   Skarbimierz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Praca stacjonarna; Wykonywanie napraw oraz przeglądów technicznych wózków widłowych; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Tworzenie raportów i dokumentacji z wykonywanych czynności; Oczekiwania: Doświadczenie zawodowe w zakresie napraw i konserwacji wózków...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.