Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XLVII

Przegląd tygodnia - cz. XLVII

 
Przegląd tygodnia - cz. XLVII

Czarna lista Platformy Obywatelskiej, pomoc Holendrów dla polskich emigrantów i rodzina ważniejsza niż praca. To wydarzenia, które odnotowała ostatnio prasa.

W "Życiu Warszawy" czytamy o czarnej liście Platformy Obywatelskiej, która zapowiada opublikowanie spisu instytucji publicznych, które mimo obowiązku nie zatrudniają niepełnosprawnych. Co roku płacą za to milionowe kary. Według przepisów, niepełnosprawni powinni stanowić pięć proc. zatrudnionych w każdej instytucji publicznej, która ma więcej niż 25 pracowników. Od 1 stycznia odsetek ten wzrośnie do sześciu proc. Jeśli wymóg nie jest spełniony, trzeba płacić kary na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rocznie do PFRON wpływa z tego tytuły 200 mln zł. Już dziś wiadomo, że na czele listy znajdzie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który teraz płaci 27 mln zł kary rocznie.

Holenderskie gminy próbują wspólnymi siłami poradzić sobie z problemami polskiej imigracji zarobkowej - pisze "Gazeta Wyborcza". Według Holendrów Polacy piją, źle parkują, imprezują nocami, nie mówią po niderlandzku. Lokalne władze chcą temu zaradzić i wspólnie planują strategię zmian. Holenderska prasa okrzyknęła tę oddolną inicjatywę "Polen Top". Uczestnicy chcą spisać listę wyzwań związanych z nową imigracją i zaapelować do rządu o pomoc w sprawie szkół dla Polaków, mieszkań, kursów języka. Jednym z inicjatorów "Polen Top" jest lewicowy radny pochodzenia tureckiego Hamit Karakus. W polskiej społeczności zasłynął zgłoszoną niedawno propozycją, by zakazać Polakom osiedlania się w "kłopotliwych" dzielnicach Rotterdamu.

Unijny urząd statystyczny Eurostat donosi z kolei, że połowa Polek, które nie pracują zawodowo, tłumaczy to obowiązkami rodzinnymi. W grupie wiekowej 25-54 lata nie pracuje co czwarta Polka (24,6 proc.). Połowa z nich (12 proc. kobiet w tej grupie wiekowej) twierdzi, że powodem są okoliczności życiowe związane z rodziną: ciąża, wychowywanie dzieci albo opieka nad starszymi krewnymi. Okazuje się, że Polska ma jeden z najwyższych na północy Europy odsetek kobiet, które nie są aktywne na rynku pracy. W grupie obejmującej kobiety w wieku 15-64 lata wynosi on nieco ponad 43 proc. Średnia unijna to 37 procent. Dla porównania: w krajach nordyckich tylko 23-25 procent nie pracuje zawodowo, a w Niemczech i Francji odpowiednio 30-35 procent. Rekord należy do Islandii (poza UE), gdzie nie pracuje jedynie 16,6 procent kobiet. Okazuje się, że w naszym kraju rodzina może wygrać z pracą.

 

 

13.12.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki CIT/PIT, sporządzanie deklaracji VAT, VAT-UE, plików JPK.
  • Księgowa / Księgowy do KPiR

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz rozliczanie Ryczałtów PPE klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki PIT, PPE, sporządzanie plików JPK.
  • Mechanik maszyn / Koordynator działu utrzymania ruchu

    Cukiernia P. Chojecki   Skierniewice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zapewnienie prawidłowego stanu technicznego maszyn, urządzeń, narzędzi oraz instalacji; prace związane z okresowymi przeglądami oraz serwisem maszyn, urządzeń, narzędzi i instalacji w części administracyjnej oraz produkcyjnej obiektu; diagnozowanie usterek i rozwiązywanie...
  • Magazynier

    GRAFPOL B.M. Meszkes   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    przyjmowanie produktów na stan magazynowy; edytowanie dokumentów magazynowych; kontrola stanów magazynowych; okresowa inwentaryzacja;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.