Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XLIX

Przegląd tygodnia - cz. XLIX

 
Przegląd tygodnia - cz. XLIX

Kolejne ciosy w urzędników, parafia, w której łatwiej znaleźć pracę i szkoły firmowe - o tym czytaliśmy w ostatnim tygodniu listopada.

Platforma Obywatelska zaczyna realizować swoje przedwyborcze obietnice i radykalnie zmniejszać administrację państwową - pisze "Polska". - Pod nóż mają iść całe ministerialne departamenty oraz biura, agencje i instytuty. Prace koordynuje Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera. Jest już gotowy projekt rozporządzenia o likwidacji stanowisk czterech pełnomocników premiera: ds. promocji alternatywnych źródeł energii, ds. narodowego programu stypendialnego, ds. kształtowania ustroju rolnego oraz ds. samorządu terytorialnego. Trwają prace nad nową ustawą o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która przemieni ten 146-osobowy urząd w kilkuosobowy komitet doradczy, a przesądzone wydają się też losy Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Jeśli wszystkie plany nowego rządu wejdą w życie, pracę może stracić nawet kilka tysięcy urzędników.

W "Gazecie Wyborczej" czytamy o parafii św. Anny w Białymstoku, w której łatwiej o pomoc dla bezrobotnych. Wszystko dzięki bezpłatnym poradom fachowców z dziedziny doradztwa personalnego. - To specjalistyczna firma, która profesjonalnie przeprowadza rekrutację i selekcję pracowników, używając do tego nowoczesnych metod, między innymi testów psychologicznych - zachwala Gazecie Wyborczej pomysł ksiądz Zdzisław Karabowicz, rzecznik prasowy białostockiej kurii. Firma doradcza udziela informacji na temat metod szukania pracy, poprawnego pisania CV, listów motywacyjnych, najczęściej zadawanych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej i autoprezentacji.

Prywatne firmy postanowiły same sobie wykształcić pracowników: dają szkołom kadrę, organizują praktyki, fundują uczniom stypendia i gwarantują zatrudnienie. - Przez kulejące szkolnictwo nie mamy fachowców - tłumaczą. Takie wieści przynosi z kolei dziennik "Metro", który pokazuje przykłady z Pomorza.
- Cztery lata temu w naszym mieście była jedna klasa ucząca spawaczy stoczniowych, a nam brakowało rąk do pracy - opowiada Jakub Kraszewski, dyrektor biura obsługi personalnej Stoczni Gdyńskiej. - Dziś w dziewięciu klasach kształci się ok. 250 osób - dodaje. Stało się tak, bo stocznia nawiązała współpracę
z pobliskim zespołem szkół zawodowych. Organizowała praktyki, wysyłała własnych pracowników, by uczyli młodzież, i egzaminowała ją. W samej Gdyni urząd miasta podpisał umowę jeszcze z trzema przedsiębiorstwami. Firmy szkolą m.in. krawców i stolarzy, a także specjalistów obróbki materiałów.
Uczniowie, którzy pomyślnie ukończą praktyki, mają zagwarantowane zatrudnienie. - Oprócz tego szkoły na własną rękę kontaktują się z różnymi firmami - mówi "Metru" Irena Hedrych z miejskiego wydziału edukacji. - Mamy już dane o blisko setce przedsiębiorstw, które angażują się w pomoc przy kształceniu zawodowym. Podobne inicjatywy mają miejsce także w innych miastach m.in. Warszawie.

Na koniec dobra informacja dla informatyków. Być może część z nich nie będzie musiała dobrze płatnej pracy szukać za granicą, bowiem plan otwarcia w Polsce zakładu produkcyjnego i centrum realizacji zamówień ma firma Lenovo. Zakład miałby powstać w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Działanie nowej fabryki będzie obejmowało montaż i konfigurowanie komputerów oraz dystrybucję i logistykę na rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

 

 

30.11.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Postępu    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie biura i kuchni; Odkurzanie wykładzin; Mycie ekspresów; Codzienne opróżnianie koszy;
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Łomża    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki CIT/PIT, sporządzanie deklaracji VAT, VAT-UE, plików JPK.
  • Księgowa / Księgowy do KPiR

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz rozliczanie Ryczałtów PPE klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki PIT, PPE, sporządzanie plików JPK.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.