Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XLIII

Przegląd tygodnia - cz. XLIII

 
Przegląd tygodnia - cz. XLIII

Nowe przepisy dotyczące godzin pracy lekarzy, które weszły w życie 1 stycznia zdominowały bieżące doniesienia prasowe.

Nie ma chyba medium, które nie informowałoby o tym jak nowe przepisy skracające czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo wpływają na stan służby zdrowia. "Gazeta Prawna" donosi o tym, że w części województw wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków świadczenia usług zdrowotnych przez szpitale w 2008 roku. - W województwie mazowieckim na pracę w dłuższym wymiarze czasu wyrazili zgodę tylko lekarze z jednego szpitala - mówi "Gazecie Prawnej" Maciej Jędrzejewski, szef regionu mazowieckiego OZZL.

O problemach łódzkich placówek donosi z kolei "Gazeta Wyborcza". Tam jest kłopot z anestezjologami. Sytuacja jest jednak powoli opanowywana, a najlepiej przedstawia się w tych województwach, gdzie już wcześniej większość lekarzy przeszła na tzw. kontrakty (umowy cywilnoprawne), np. w regionie zachodniopomorskim.

Chwilę wytchnienia znajdujemy w "Rzeczpospolitej", w której czytamy, że kariera w życiu Polaków staje się coraz mniej istotną wartością. Bardziej niż jeszcze kilka lat temu cenimy sobie czas wolny, a najważniejsze są niezmiennie rodzina i dzieci. Zmienia się hierarchia wartości Polaków. Najbardziej widać to w przypadku pracy i kariery. Jeszcze osiem lat temu praca była bardzo ważna dla 77 proc. badanych, trzy lata temu dla 71 proc., teraz już tylko dla 58 proc. W ciągu ostatnich lat najbardziej na znaczeniu straciła pogoń za karierą. Jeszcze trzy lata temu była bardzo ważna dla 39 proc. badanych. Dziś - jedynie dla 18 proc.

Na koniec coś dla tych, którzy lubią długie weekendy. "Metro" wyliczyło, że w tym roku będą krótsze niż w ubiegłym. W zeszłym roku przy odpowiednim dobraniu wolnego majówka mogła trwać dziewięć dni. Tym razem 1 maja wypada w czwartek, a 3 maja już w sobotę, dlatego kosztem jednego dnia urlopu będziemy mogli cieszyć się czterodniowym długim weekendem majowym. Kolejna szansę na labę nadarzy się w drugiej połowie maja w Boże Ciało. Zaczynając od czwartku 22 maja i biorąc urlop na piątek, zyskamy cztery dni wolnego. Dzień Wszystkich Świętych wypada w sobotę, jednak 11 listopada, czyli Święto Niepodległości, to już wtorek, a w takim przypadku jeden dzień urlopu oznaczać będzie cztery dni wypoczynku. Jeśli zostaną nam jeszcze trzy wolne dni po wakacjach, można sobie pod koniec roku zafundować aż ośmiodniowy wolny tydzień, a przy sześciu, siedmiu dniach zaległego urlopu możemy zapomnieć o pracy na 16 dni, rozpoczynając od soboty 20 grudnia. Warto też pamiętać że w 2008 roku dwa dni świąteczne wolne od pracy - 3 maja i 1 listopada - wypadają w sobotę, w związku z czym pracodawca jest zobowiązany przyznać nam dwa dodatkowe dni wolne w innym terminie - dodaje "Metro".

 

 

04.01.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Starszy Operator CNC / Ustawiacz

    Stryker   Skawina    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Zakres obowiązków Obsługa maszyn CNC z pulpitu sterowniczego; Przezbrojenia maszyn CNC; Wsparcie przy nowych wdrożeniach; Zgłaszanie sugestii i wdrożenia usprawnień; Załadunek / rozładunek materiałów i produktów; Kontrola pomiarowa / dokumentacja procesowa; Wsparcie przy optymalizacji...
  • Business Development Manager - Export Manager

    Wawel SA   Dobczyce    praca stacjonarna
    menedżer
    1 godz.
    Zakres obowiązków realizacja celów sprzedażowych, dystrybucyjnych i marketingowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych) na obsługiwanych rynkach zagranicznych bezpośrednia odpowiedzialność i współpraca z Sieciami Sklepów i Dystrybutorami na rynkach zagranicznych; zawieranie umów,...
  • Account Manager – Instytucje Publiczne

    Orange Polska S.A.   Białystok    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    pracuj na własnym portfelu klientów z obszaru Instytucji Publicznych, dbaj o ich rozwój i odpowiadaj na ich dynamicznie zmieniające się potrzeby w zakresie cyfrowej transformacji; zostań doradcą i sprzedawcą kompleksowych rozwiązań cyfrowych (telekomunikacyjnych, ICT, IoT, cybersecurity),...
  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zapoznanie się z funkcjonowaniem i procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie; Zapoznanie z organizacją działu zasobów ludzkich i z jego miejscem w strukturze organizacyjnej; Poznanie zadań realizowanych przez dział People Solutions Center; Prowadzenie akt osobowych pracowników...
  • Kierownik / Kierowniczka działu logistyki

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? organizację procesu przepływu towarów pomiędzy dostawcą, działem handlowym i klientem na poziomie sklepu; zapewnienie efektywnych, bezpiecznych warunków pracy i składowanie towaru w strefach magazynowych; zarządzanie zespołem profesjonalistów, w którym...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.