Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XL

Przegląd tygodnia - cz. XL

 
Przegląd tygodnia - cz. XL

W tym tygodniu prasa informuje o tym, jak zyskać na strajkach, ile naprawdę zarabiają lekarze oraz w jakiej dziedzinie Polska pokonała Niemcy.

„Puls Biznesu” pisze o tym, jak w ciągu miesiąca jedna z najlepiej prosperujących kopalni w kraju, jaką do niedawna był Ornontowicki „Budryk”, stanęła na skraju bankructwa. Jest jednak osoba, która dzięki zaognionej sytuacji w kopalni powiększyła swój majątek. Założyciel związków Jedność Pracowników Budryka przez cały czas trwania strajku pobiera wynagrodzenie z tytułu bycia związkowcem. W ubiegłym roku Wiesław Wojtowicz, bo o nim mowa, pobrał wynagrodzenie w „Budryku” w wysokości 156.000 zł, z którego znaczna część wynikała z tytułu jego działalności związkowej.

W temacie zarobków pozostaje również „Dziennik”, który informuje o rezultacie ankiety przeprowadzonej wśród szpitali w całym kraju. Wynika z niej, iż zarobki w służbie zdrowia kształtują się od ponad 3,5 do nawet 12,5 tysiąca złotych. Ankieta została przeprowadzona na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i od jej wyników zależeć miał dalszy przebieg rozmów między strajkującymi lekarzami a Rządem. W „Dzienniku” można również znaleźć informację, która może być dla Ministerstwa wskazówką w negocjacjach, otóż „trzeba mieć wyjątkowego pecha, by w tym roku nie dostać podwyżki”. Podobno pensje w nadchodzącym roku powinny wzrosnąć o 14%.

O procentach pisze także „Gazeta Wyborcza”, która informuje o stale rosnącym zatrudnieniu kobiet w krajach Unii Europejskiej. Niestety, kobiety nadal, mimo lepszego wykształcenia, zarabiają 15% mniej niż mężczyźni. Polska na tle innych krajów unijnych wypada bardzo korzystnie, gdyż ta różnica w zarobkach jest mniejsza i wynosi 12%, podczas gdy np. w Niemczech wynosi aż 24%. W naszym kraju jednak utrzymuje się niepokojąca tendencja (odwrotna niż w całej Unii) spadku zatrudnienia kobiet w starszym wieku.

„Fakt” szczyci się natomiast, że dzięki przeprowadzonej przez niego akcji zablokowana została przewidziana podwyżka dla parlamentarzystów, która miała kosztować społeczeństwo 16 milionów złotych.

Na deser i dla relaksu mamy informacje dotyczące zarobków oraz zatrudnienia z prasy o nieco lżejszym kalibrze. Największa gwiazda polskiego Showbusinessu – Dorota „Doda” Rabczewska, za swój potencjalny udział w przygotowywanym przez TV4 Big Brother VIP, zażyczyła sobie okrągły 1.000.000 pln. Prasa kolorowa donosi również, że pojawiła się szansa na powrót do telewizji największego bezrobotnego szklanego ekranu - Tomasza Kammela. Być może pojawi się on w naszych domach jesienią tego roku, tym razem w roli gospodarza jednego z TVNowskich show.

 

 

25.01.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Starszy Operator CNC / Ustawiacz

    Stryker   Skawina    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Zakres obowiązków Obsługa maszyn CNC z pulpitu sterowniczego; Przezbrojenia maszyn CNC; Wsparcie przy nowych wdrożeniach; Zgłaszanie sugestii i wdrożenia usprawnień; Załadunek / rozładunek materiałów i produktów; Kontrola pomiarowa / dokumentacja procesowa; Wsparcie przy optymalizacji...
  • Business Development Manager - Export Manager

    Wawel SA   Dobczyce    praca stacjonarna
    menedżer
    1 godz.
    Zakres obowiązków realizacja celów sprzedażowych, dystrybucyjnych i marketingowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych) na obsługiwanych rynkach zagranicznych bezpośrednia odpowiedzialność i współpraca z Sieciami Sklepów i Dystrybutorami na rynkach zagranicznych; zawieranie umów,...
  • Account Manager – Instytucje Publiczne

    Orange Polska S.A.   Białystok    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    pracuj na własnym portfelu klientów z obszaru Instytucji Publicznych, dbaj o ich rozwój i odpowiadaj na ich dynamicznie zmieniające się potrzeby w zakresie cyfrowej transformacji; zostań doradcą i sprzedawcą kompleksowych rozwiązań cyfrowych (telekomunikacyjnych, ICT, IoT, cybersecurity),...
  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zapoznanie się z funkcjonowaniem i procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie; Zapoznanie z organizacją działu zasobów ludzkich i z jego miejscem w strukturze organizacyjnej; Poznanie zadań realizowanych przez dział People Solutions Center; Prowadzenie akt osobowych pracowników...
  • Kierownik / Kierowniczka działu logistyki

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? organizację procesu przepływu towarów pomiędzy dostawcą, działem handlowym i klientem na poziomie sklepu; zapewnienie efektywnych, bezpiecznych warunków pracy i składowanie towaru w strefach magazynowych; zarządzanie zespołem profesjonalistów, w którym...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.