Przegląd prasy rozpoczynamy od informacji z sejmu, który przyjął projekty ustaw o ratyfikacji umów z USA i Kanadą. Dzięki nim okresy ubezpieczeń w tych krajach i w Polsce będą sumowane, co jest niezbędne, aby nabyć prawa do emerytury. Jeśli prezydent podpisze je we wrześniu, a MSZ wymieni noty z szefami dyplomacji USA i Kanady, przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2009 roku. Gazeta Prawna informuje, że umowę podpisał już Goerge W. Bush, a teraz Kongres ma 60 dni na jej zaakceptowanie. Z kolei ZUS wraz ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem opracowali formularze dla zamieszkałych w kraju Polaków, którzy pracowali w Kanadzie i mogą ubiegać się o tamtejsze świadczenia. Osoby te będą mogły składać następujące rodzaje wniosków: o kanadyjską emeryturę lub rentę dla osób pozostałych przy życiu, świadczenie z tytułu śmierci, rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz kanadyjskie świadczenie na dziecko.
W Gazecie Prawnej znajdujemy również informację o tym, że od stycznia 2009 roku ruszy program Telepraca. Przewiduje on dofinansowanie dla organizacji pozarządowych, które zdecydują się na prowadzenie szkoleń oraz pośrednictwo w poszukiwaniu dla niepełnosprawnych pracy na stanowisko telepracowników. Pomoc taka będzie wypłacana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie tylko organizacjom, ale także inwalidom, którzy potrzebują odpowiedniego sprzętu elektronicznego niezbędnego przy pracy na odległość (takiego jak komputer, drukarka, faks, skaner czy system operacyjny). Dla pracodawców z kolei przeprowadzane będą kursy i szkolenia, na których dowiedzą się, w jaki sposób mogą najlepiej zastosować telepracę.
Dobra wiadomość dla mikrofirm działających na wsi. Jak pisze Gazeta Wyborcza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od sierpnia będzie przyjmować wnioski ich dofinansowanie. Wysokość pomocy finansowej przyznawana będzie na podstawie liczby utworzonych nowych miejsc pracy. Celem programu jest wpływ na aktywizację zawodową mieszkańców wsi oraz małych miasteczek. Unijne środki będzie można przeznaczyć nie tylko na rozbudowę gospodarstwa, ale także na rozpoczęcie praktycznie każdego biznesu. Obecnie ustawa jest już podpisana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. O pomoc będą mogły się ubiegać zarówno osoby prowadzące firmy, jak i takie, które ich nie prowadzą, ale nie podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Będą z niej więc korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek, tj. tacy, którzy mają małe gospodarstwa (poniżej 1 hektara przeliczeniowego). Wnioski będą rozpatrywane w ciągu 4 miesięcy, a następnie w ciągu 14 dni będzie podpisywana stosowna umowa.
Kończymy doniesieniami Onet.pl na temat projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Według niego pracodawca, który bezpodstawnie zwolni pracownika nie będzie miał obowiązku ponownego zatrudnia go, jednak będzie musiał wypłacić mu wyższe odszkodowanie. Jedynie kobiety w ciąży i związkowcy zachowają prawo do przywrócenia na zajmowane wcześniej stanowisko. Sąd Pracy, który orzeka, czy zwolnienie przebiegało przepisowo, czy nie, będzie mógł zasądzić wyższe zadośćuczynienie sięgające nawet równowartości sześciu pensji.
01.08.2008