Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XIII

Przegląd tygodnia - cz. XIII

 
Przegląd tygodnia - cz. XIII

Przegląd prasy rozpoczynamy od informacji z sejmu, który przyjął projekty ustaw o ratyfikacji umów z USA i Kanadą. Dzięki nim okresy ubezpieczeń w tych krajach i w Polsce będą sumowane, co jest niezbędne, aby nabyć prawa do emerytury. Jeśli prezydent podpisze je we wrześniu, a MSZ wymieni noty z szefami dyplomacji USA i Kanady, przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2009 roku. Gazeta Prawna informuje, że umowę podpisał już Goerge W. Bush, a teraz Kongres ma 60 dni na jej zaakceptowanie. Z kolei ZUS wraz ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem opracowali formularze dla zamieszkałych w kraju Polaków, którzy pracowali w Kanadzie i mogą ubiegać się o tamtejsze świadczenia. Osoby te będą mogły składać następujące rodzaje wniosków: o kanadyjską emeryturę lub rentę dla osób pozostałych przy życiu, świadczenie z tytułu śmierci, rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz kanadyjskie świadczenie na dziecko.

W Gazecie Prawnej znajdujemy również informację o tym, że od stycznia 2009 roku ruszy program Telepraca. Przewiduje on dofinansowanie dla organizacji pozarządowych, które zdecydują się na prowadzenie szkoleń oraz pośrednictwo w poszukiwaniu dla niepełnosprawnych pracy na stanowisko telepracowników. Pomoc taka będzie wypłacana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie tylko organizacjom, ale także inwalidom, którzy potrzebują odpowiedniego sprzętu elektronicznego niezbędnego przy pracy na odległość (takiego jak komputer, drukarka, faks, skaner czy system operacyjny). Dla pracodawców z kolei przeprowadzane będą kursy i szkolenia, na których dowiedzą się, w jaki sposób mogą najlepiej zastosować telepracę.

Dobra wiadomość dla mikrofirm działających na wsi. Jak pisze Gazeta Wyborcza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od sierpnia będzie przyjmować wnioski ich dofinansowanie. Wysokość pomocy finansowej przyznawana będzie na podstawie liczby utworzonych nowych miejsc pracy. Celem programu jest wpływ na aktywizację zawodową mieszkańców wsi oraz małych miasteczek. Unijne środki będzie można przeznaczyć nie tylko na rozbudowę gospodarstwa, ale także na rozpoczęcie praktycznie każdego biznesu. Obecnie ustawa jest już podpisana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. O pomoc będą mogły się ubiegać zarówno osoby prowadzące firmy, jak i takie, które ich nie prowadzą, ale nie podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Będą z niej więc korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek, tj. tacy, którzy mają małe gospodarstwa (poniżej 1 hektara przeliczeniowego). Wnioski będą rozpatrywane w ciągu 4 miesięcy, a następnie w ciągu 14 dni będzie podpisywana stosowna umowa.

Kończymy doniesieniami Onet.pl na temat projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Według niego pracodawca, który bezpodstawnie zwolni pracownika nie będzie miał obowiązku ponownego zatrudnia go, jednak będzie musiał wypłacić mu wyższe odszkodowanie. Jedynie kobiety w ciąży i związkowcy zachowają prawo do przywrócenia na zajmowane wcześniej stanowisko. Sąd Pracy, który orzeka, czy zwolnienie przebiegało przepisowo, czy nie, będzie mógł zasądzić wyższe zadośćuczynienie sięgające nawet równowartości sześciu pensji.

 

 

01.08.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Manager / Managerka projektu biznesowego

    NORMA Mariusz Bebłowski   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Planowanie i zarządzanie projektem; Nadzorowanie prac marketingowych; Aktywne pozyskiwanie i utrzymywanie relacji biznesowych z klientami; Realizowanie założonego planu sprzedaży; Raportowanie zrealizowanych działań; Wizyty zagraniczne w fabrykach; Dbałość o najwyższe standardy obsługi...
  • Sekretarka / Asystentka biura z prawem jazdy

    NORMA   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie zadań powierzonych; prawo jazdy; załatwianie spraw w urzędach; asystowanie przy spotkaniach; dowożenie dokumentów do firm; obsługa ogłoszeń oraz strony internetowej; kontakt z Biurem Rachunkowym; kontrola sprawnego funkcjonowania biura; obsługa spotkań odbywających się w biurze;
  • Inżynier Budowy

    BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: uczestniczenie w przygotowaniu i organizacji budowy; prowadzenie dokumentacji budowy zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego; nadzorowanie oraz koordynacja pracy brygad roboczych; zarządzanie sprzętem i materiałami; dokonywanie pomiarów geodezyjnych; nadzór nad...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Mechanik stacjonarny wózków widłowych

    TOYOTA Material Handling Polska Sp. z o.o.   Skarbimierz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Praca stacjonarna; Wykonywanie napraw oraz przeglądów technicznych wózków widłowych; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Tworzenie raportów i dokumentacji z wykonywanych czynności; Oczekiwania: Doświadczenie zawodowe w zakresie napraw i konserwacji wózków...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.