W minionym tygodniu prasę zdominowały informacje na temat nowych przepisów w zakresie prawa pracy, a także bardzo dobre wieści na temat wskaźników zatrudnienia.
Rozpoczynamy od Gazety Prawnej, w której pojawił się artykuł na temat nowych regulacji prawnych dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2009 roku pracodawcy, pobierający z tego tytułu dofinansowanie, nie będą musieli się co rok rozliczać z uzyskanej pomocy. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60% do 160%, oprócz tego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwróci pracodawcom 75% kosztów płacy (wynagrodzenia i składek ZUS). Projektowane przepisy zakładają też wyrównanie wypłacanej pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy.
Portal podatki.wp.pl na swych stronach zamieszcza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące dotychczasowych praktyk ZUS polegających na zaniżaniu wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków chorobowych. Okazało się, że jest to niezgodne z prawem. ZUS w wielu przypadkach nie zgadzał się, aby do tzw. podstawy wymiaru zasiłku, od której zależy jego wysokość zgłaszać wszystkie składniki wynagrodzenia, tj. oprócz podstawowej pensji na przykład premie. Teraz pracownicy powinni otrzymywać w okresie zwolnienia świadczenia adekwatne do ich płacy oraz opłacanych składek. Ci, którzy w wyniku dotychczasowych praktyk stracili, mogą się teraz upomnieć się o zwrot pieniędzy.
Rzeczpospolita na swoich łamach zamieszcza bardzo ciekawe informacje na temat sposobu w jaki urzędnicy chcą walczyć z tzw. „szarą strefą”. Państwowa Inspekcja Pracy zamierza wprowadzić nowe przepisy w prawie pracy, które mają ograniczyć zatrudnianie nielegalnych pracowników. Konsekwencje wobec pracodawców, którzy złamią prawo mają skutkować zakazem udziału w przetargach, odcięciem dostępu do unijnych dotacji, a nawet utratą koncesji do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast Ministerstwo Pracy również szykuje zmiany w przepisach, mówiące, iż niesłusznie zwolniony pracownik będzie mógł dostać odszkodowanie. Wprowadzenia nowych przepisów w wymaga także Unia Europejska.
Gazeta Prawna podaje za Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, że wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,4 %. Jest to najniższy poziom od lipca 1991 roku. Obecnie bez pracy nadal pozostaje 1,42 mln osób, ale to i tak o 320 tys. mniej niż na początku tego roku i o 0,2 % niż w czerwcu 2008. Ministerstwo Pracy ocenia ten stan jako korzystny, biorąc pod uwagę, że w tym okresie rozpoczyna się wzmożona rejestracja osób kończących szkoły. Jako bezrobotni rejestrują się nie tylko absolwenci szkół, ale także osoby pracujące sezonowo. Według europejskich badań Polska jest w czołówce krajów, w których w bardzo szybkim tempie spada bezrobocie.
11.08.2008