Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. XII

Przegląd tygodnia - cz. XII

 
Przegląd tygodnia - cz. XII

W minionym tygodniu prasę zdominowały informacje na temat nowych przepisów w zakresie prawa pracy, a także bardzo dobre wieści na temat wskaźników zatrudnienia.

Rozpoczynamy od Gazety Prawnej, w której pojawił się artykuł na temat nowych regulacji prawnych dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2009 roku pracodawcy, pobierający z tego tytułu dofinansowanie, nie będą musieli się co rok rozliczać z uzyskanej pomocy. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60% do 160%, oprócz tego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwróci pracodawcom 75% kosztów płacy (wynagrodzenia i składek ZUS). Projektowane przepisy zakładają też wyrównanie wypłacanej pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy.
Portal podatki.wp.pl na swych stronach zamieszcza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące dotychczasowych praktyk ZUS polegających na zaniżaniu wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków chorobowych. Okazało się, że jest to niezgodne z prawem. ZUS w wielu przypadkach nie zgadzał się, aby do tzw. podstawy wymiaru zasiłku, od której zależy jego wysokość zgłaszać wszystkie składniki wynagrodzenia, tj. oprócz podstawowej pensji na przykład premie. Teraz pracownicy powinni otrzymywać w okresie zwolnienia świadczenia adekwatne do ich płacy oraz opłacanych składek. Ci, którzy w wyniku dotychczasowych praktyk stracili, mogą się teraz upomnieć się o zwrot pieniędzy.

Rzeczpospolita na swoich łamach zamieszcza bardzo ciekawe informacje na temat sposobu w jaki urzędnicy chcą walczyć z tzw. „szarą strefą”. Państwowa Inspekcja Pracy zamierza wprowadzić nowe przepisy w prawie pracy, które mają ograniczyć zatrudnianie nielegalnych pracowników. Konsekwencje wobec pracodawców, którzy złamią prawo mają skutkować zakazem udziału w przetargach, odcięciem dostępu do unijnych dotacji, a nawet utratą koncesji do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast Ministerstwo Pracy również szykuje zmiany w przepisach, mówiące, iż niesłusznie zwolniony pracownik będzie mógł dostać odszkodowanie. Wprowadzenia nowych przepisów w wymaga także Unia Europejska.

Gazeta Prawna podaje za Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, że wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,4 %. Jest to najniższy poziom od lipca 1991 roku. Obecnie bez pracy nadal pozostaje 1,42 mln osób, ale to i tak o 320 tys. mniej niż na początku tego roku i o 0,2 % niż w czerwcu 2008. Ministerstwo Pracy ocenia ten stan jako korzystny, biorąc pod uwagę, że w tym okresie rozpoczyna się wzmożona rejestracja osób kończących szkoły. Jako bezrobotni rejestrują się nie tylko absolwenci szkół, ale także osoby pracujące sezonowo. Według europejskich badań Polska jest w czołówce krajów, w których w bardzo szybkim tempie spada bezrobocie.

 

 

11.08.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Serwisant - Monter Elementów Reklamowych

    Willson & Brown Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Naprawy serwisowe – na terenie Polski i krajów UE; Rozwiązywanie problemów technicznych; Diagnostyka usterek;
  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Kierowca C+E / C

    Praca.pl   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Praca na zestawach: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery.
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.