Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. X

Przegląd tygodnia - cz. X

 
Przegląd tygodnia - cz. X

Dzisiejszy Przegląd Prasy przynosi kilka informacji mało optymistycznych i – na koniec – jedną nieco milszą niespodziankę.
Rozpoczynamy od bardzo niepokojących informacji, podanych przez „Dziennik Polska Europa Świat”. Zdaniem gazety, w pierwszym półroczu tego roku przez Polskę przeszła fala masowych zwolnień – do końca czerwca pracę straciło siedem tysięcy osób. Co więcej, przewidywane są kolejne zwolnienia m.in. w Olsztyńskiej Fabryce Mebli, gdzie na dniach ze swoimi stanowiskami pożegna się 400 osób. Przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej informuje, że to nie koniec tego niepokojącego trendu, ponieważ plany redukcji zatrudnienia na ten rok zapowiedziało aż 147 dużych firm, co oznacza, że łącznie, bez pracy zostanie ponad 10 tysięcy osób.
W kontekście tych niepokojących informacji, mamy też coś dla osób, które wyemigrowały za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, wszyscy, którzy chcą się ubiegać o objęcie abolicją podatkową za pracę wykonywaną poza granicami Polski w 2002 roku, mają na to czas do 6 października. Spóźnienie w tej kwestii spowoduje, iż nie tylko przepadnie prawo do abolicji, ale i – na podstawie otrzymanych danych – Urząd Skarbowy naliczy stosowne odsetki, ściągnie wszelkie zaległości, a ponadto nałoży kary, wynikające z kodeksu karno-skarbowego. Eksperci są zgodni, że lepiej nie złożyć takiego wniosku wcale, aniżeli spóźnić się choćby o jeden dzień.
Pozostając w temacie grozy, sięgamy do „Gazety Wyborczej”, w której można było znaleźć listę przeszkód, utrudniających dostęp do ponad trzystu zawodów. Zdaniem gazety, nie chodzi tylko o zawody prawnicze, ale również profesje, takie jak: taksówkarz, kucharz na statku, trener sportowy i ponad 20 zawodów tzw. okołomedycznych.

Jak wylicza „Wyborcza”, na uzyskaniu uprawnień tylko do wykonywania tych ostatnich, czyli np. zawodu masażysty bądź dietetyka, państwo rokrocznie wzbogaca się o 5 milionów złotych. Gazeta porównuje tego rodzaju praktyki do… obowiązujących w średniowieczu, kiedy to premiowano warstwy uprzywilejowane.

Na zakończenie Przeglądu mamy w końcu informację pozytywną – dziennik „Polska The Times” informuje, że sytuacja finansowa pracowników służby zdrowia uległa zdecydowanej poprawie. Zdaniem gazety, obecnie mało który lekarz będzie przed kamerami pokazywał „pasek” ze swoją wypłatą, gdyż ich zarobki bardzo często oscylują wokół sumy 10 tysięcy złotych miesięcznie. To, co zapewne cieszy pracowników służby zdrowia jest wielkim problemem dla dyrekcji szpitali i Ministerstwa Zdrowia, gdyż takie podwyżki bez gruntownej reformy służby zdrowia, powodują coraz większe zadłużenie szpitali.

 

 

28.08.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy ds. Środków Trwałych

    Benefit Systems S.A.   Dąbrowa    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Sprawdź swój codzienny plan treningowy Prowadzenie ewidencji środków trwałych; Uzgadnianie kont księgi głównej z księgami pomocniczymi; Przygotowanie raportów z zakresu środków trwałych; Przygotowanie i rozliczenie inwentaryzacji środków trwałych; Czynny udział w procesie zamykania...
  • Pracownik ogólnobudowlany ze znajomością języka niemieckiego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska Kontakt z niemieckimi kierownikami budowy; Uczestniczenie w spotkaniach, przekazywanie zdobytych informacji pracownikom; Wykonywanie prac budowlanych; Miejsce pracy: Niemcy;
  • Asystent / Asystentka / Recepcjonista / Recepcjonistka

    Rzepecki Mroczkowski Sp. z o.o.   Poznań, ul. Wiatraczna 5    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    OPIS STANOWISKA Dbanie o dobry wizerunek firmy; Obsługa recepcji, powitanie klienta; Obsługa urządzeń biurowych; Administracyjne wsparcie zespołu; Obsługa telefoniczna recepcji; Współpraca z firmami kurierskimi; Dbanie o porządek na stanowisku pracy, wygląd recepcji, estetykę;
  • Pakowacz filetów rybnych

    MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.   Niemcy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 11 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Opis pracy: Prace produkcyjne przy pakowaniu gotowych filetów; Kontrolowanie jakości gotowych wyrobów; Pakowanie; Prace pomocnicze; Wymagania: Gotowość do pracy w systemie zmianowym; Mile widziane: znajomość języka niemieckiego - dodatkowa premia językowa! doświadczenie przy produkcji...
  • Młodszy Specjalista ds. Przygotowania Produkcji

    Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.   Wola Mrokowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Główne zadania: zapewnienie wsparcia technicznego bieżącej produkcji poprzez programowanie wzorów blachy na lasery, prasy krawędziowe oraz waterjet, wsparcie działu planowania produkcji w bieżących zadaniach, współpraca z zespołem produkcyjnym.
  • Pracownik Produkcji / Szlifierz

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska prace laminiarskie; szlifowanie i obróbka ręczna i maszynowa elementów kompozytowych; obsługa narzędzi szlifujących; proste prace pomocnicze;

Najnowsze artykuły

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Masz prawo jazdy i doskonale czujesz się za kółkiem? To za mało, by zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że prawo wymaga spełnienia określonych warunków, by móc go legalnie wykonywać. Jednak czy w dobie przewozu osób, kiedy każdy może zostać przewoźnikiem, praca taksówkarza się jeszcze opłaca?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.