Zmiany, zmiany, zmiany... Tak w skrócie opisać można tegotygodniowy przegląd prasy. Dotyczą one oczywiście prawodawstwa w zakresie rynku pracy.
Rozpoczynamy od opublikowanego na stronach portalu Gazeta.pl artykułu dotyczącego emerytur pomostowych. Według wiceminister pracy Agnieszki Chłoń-Dominiczak, na tego typu emerytury będzie mogło przejść 280 tys. osób. Trwają jeszcze negocjacje z zespołami komisji trójstronnej, ale już w przyszłym tygodniu przewidziane jest podpisanie porozumienia w tej sprawie. Zgodnie z przyjętymi założeniami, nowe przepisy dotyczące przejścia na popularne „pomostówki” mają wejść w życie w przyszłym roku. Podjęte ustalenia są efektem kompromisu między komisją trójstronną a związkami zawodowymi. Te ostatnie przewidują rozszerzenie listy zawodów wykonywanych w trudnych warunkach, dających uprawnienia do emerytur pomostowych. Ponadto, z owych świadczeń będą mogły korzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku, a nie tylko te, które rozpoczęły ją przed rokiem 1969. Wiceminister zwróciła również uwagę na wysokości przyszłych emerytur. Będą one zależne od zarobków, ale także od stażu pracy.
Gazeta Prawna informuje o projekcie zmian w kodeksie pracy. Nowelizacja dotyczyć ma m.in. wydłużenia urlopu macierzyńskiego oraz okresu otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, kobiecie, która urodzi jedno dziecko, będzie przysługiwał 20- tygodniowy urlop. W przypadku ciąży mnogiej czas ten zostanie wydłużony do 31 tygodni. Po wykorzystaniu przez matkę pierwszych 14 tygodni, pozostałą część urlopu – tak, jak obecnie - będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka. Rząd chce ponadto, aby - oprócz obligatoryjnego czasu przewidzianego na zajmowanie się potomstwem - jedno z rodziców miało prawo do dodatkowego wolnego w wymiarze sześciu lub ośmiu tygodni. Jednocześnie zachowane zostaną prawa zarówno do zasiłku macierzyńskiego, jak i do wyna¬grodzenia za pracę.
O nowelizacji ustawy dotyczącej swobody działalności gospodarczej informuje z kolei portal Wirtualna Polska. Otóż 20 września wejdą w życie przepisy, które ułatwią przedsiębiorcom załatwianie spraw w urzędach. Dotyczyć będą czasu zawieszenia firmy, w trakcie którego przedsiębiorca będzie zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji. Będzie także istniała możliwość zawieszenia wykonywanej działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat. Organy administracji publicznej będą z kolei musiały przyjmować niekompletne wnioski oraz nie będą mogły żądać od przedsiębiorcy dokumentów niewymaganych prawem. Nowelizacja przewiduje również uproszczenie wszelkich procedur związanych z ewidencjonowaniem przedsiębiorców, reglamentacją ich działalności oraz ograniczeniem kontroli w firmach .
Na zakończenie wracamy do Gazety Prawnej. Opisuje ona problem zwolnień pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Ani sądy nie pomagają osobom, które w ten sposób straciły pracę, ani też rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zakazujących dyskryminacji starszych pracowników. W myśl obowiązujących przepisów przedsiębiorca nie musi podawać merytorycznych powodów zwolnienia. Wystarczy, że jako przyczynę poda osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego. Oprócz tego, eksperci oraz sami pracodawcy postulują, aby okres ochrony osób przed emeryturą został skrócony z czterech do dwóch lat. Aktualnie nabycie prawa do emerytury nie jest przyczyną wypowiedzenia pracy zapisaną w kodeksie, jednak stanowi orzeczenie Sądu Najwyższego. Jak na razie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie widzi potrzeby zmian legislacyjnych w tym zakresie.
19.09.2008