Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. VII

Przegląd tygodnia - cz. VII

 
Przegląd tygodnia - cz. VII

Zmiany, zmiany, zmiany... Tak w skrócie opisać można tegotygodniowy przegląd prasy. Dotyczą one oczywiście prawodawstwa w zakresie rynku pracy.

Rozpoczynamy od opublikowanego na stronach portalu Gazeta.pl artykułu dotyczącego emerytur pomostowych. Według wiceminister pracy Agnieszki Chłoń-Dominiczak, na tego typu emerytury będzie mogło przejść 280 tys. osób. Trwają jeszcze negocjacje z zespołami komisji trójstronnej, ale już w przyszłym tygodniu przewidziane jest podpisanie porozumienia w tej sprawie. Zgodnie z przyjętymi założeniami, nowe przepisy dotyczące przejścia na popularne „pomostówki” mają wejść w życie w przyszłym roku. Podjęte ustalenia są efektem kompromisu między komisją trójstronną a związkami zawodowymi. Te ostatnie przewidują rozszerzenie listy zawodów wykonywanych w trudnych warunkach, dających uprawnienia do emerytur pomostowych. Ponadto, z owych świadczeń będą mogły korzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku, a nie tylko te, które rozpoczęły ją przed rokiem 1969. Wiceminister zwróciła również uwagę na wysokości przyszłych emerytur. Będą one zależne od zarobków, ale także od stażu pracy.

Gazeta Prawna informuje o projekcie zmian w kodeksie pracy. Nowelizacja dotyczyć ma m.in. wydłużenia urlopu macierzyńskiego oraz okresu otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, kobiecie, która urodzi jedno dziecko, będzie przysługiwał 20- tygodniowy urlop. W przypadku ciąży mnogiej czas ten zostanie wydłużony do 31 tygodni. Po wykorzystaniu przez matkę pierwszych 14 tygodni, pozostałą część urlopu – tak, jak obecnie - będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka. Rząd chce ponadto, aby - oprócz obligatoryjnego czasu przewidzianego na zajmowanie się potomstwem - jedno z rodziców miało prawo do dodatkowego wolnego w wymiarze sześciu lub ośmiu tygodni. Jednocześnie zachowane zostaną prawa zarówno do zasiłku macierzyńskiego, jak i do wyna¬grodzenia za pracę.

O nowelizacji ustawy dotyczącej swobody działalności gospodarczej informuje z kolei portal Wirtualna Polska. Otóż 20 września wejdą w życie przepisy, które ułatwią przedsiębiorcom załatwianie spraw w urzędach. Dotyczyć będą czasu zawieszenia firmy, w trakcie którego przedsiębiorca będzie zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, opłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji. Będzie także istniała możliwość zawieszenia wykonywanej działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat. Organy administracji publicznej będą z kolei musiały przyjmować niekompletne wnioski oraz nie będą mogły żądać od przedsiębiorcy dokumentów niewymaganych prawem. Nowelizacja przewiduje również uproszczenie wszelkich procedur związanych z ewidencjonowaniem przedsiębiorców, reglamentacją ich działalności oraz ograniczeniem kontroli w firmach .
Na zakończenie wracamy do Gazety Prawnej. Opisuje ona problem zwolnień pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Ani sądy nie pomagają osobom, które w ten sposób straciły pracę, ani też rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zakazujących dyskryminacji starszych pracowników. W myśl obowiązujących przepisów przedsiębiorca nie musi podawać merytorycznych powodów zwolnienia. Wystarczy, że jako przyczynę poda osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego. Oprócz tego, eksperci oraz sami pracodawcy postulują, aby okres ochrony osób przed emeryturą został skrócony z czterech do dwóch lat. Aktualnie nabycie prawa do emerytury nie jest przyczyną wypowiedzenia pracy zapisaną w kodeksie, jednak stanowi orzeczenie Sądu Najwyższego. Jak na razie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie widzi potrzeby zmian legislacyjnych w tym zakresie.

 

 

19.09.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy ds. Środków Trwałych

    Benefit Systems S.A.   Dąbrowa    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Sprawdź swój codzienny plan treningowy Prowadzenie ewidencji środków trwałych; Uzgadnianie kont księgi głównej z księgami pomocniczymi; Przygotowanie raportów z zakresu środków trwałych; Przygotowanie i rozliczenie inwentaryzacji środków trwałych; Czynny udział w procesie zamykania...
  • Pracownik ogólnobudowlany ze znajomością języka niemieckiego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska Kontakt z niemieckimi kierownikami budowy; Uczestniczenie w spotkaniach, przekazywanie zdobytych informacji pracownikom; Wykonywanie prac budowlanych; Miejsce pracy: Niemcy;
  • Asystent / Asystentka / Recepcjonista / Recepcjonistka

    Rzepecki Mroczkowski Sp. z o.o.   Poznań, ul. Wiatraczna 5    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    OPIS STANOWISKA Dbanie o dobry wizerunek firmy; Obsługa recepcji, powitanie klienta; Obsługa urządzeń biurowych; Administracyjne wsparcie zespołu; Obsługa telefoniczna recepcji; Współpraca z firmami kurierskimi; Dbanie o porządek na stanowisku pracy, wygląd recepcji, estetykę;
  • Pakowacz filetów rybnych

    MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.   Niemcy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 11 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Opis pracy: Prace produkcyjne przy pakowaniu gotowych filetów; Kontrolowanie jakości gotowych wyrobów; Pakowanie; Prace pomocnicze; Wymagania: Gotowość do pracy w systemie zmianowym; Mile widziane: znajomość języka niemieckiego - dodatkowa premia językowa! doświadczenie przy produkcji...
  • Młodszy Specjalista ds. Przygotowania Produkcji

    Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.   Wola Mrokowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Główne zadania: zapewnienie wsparcia technicznego bieżącej produkcji poprzez programowanie wzorów blachy na lasery, prasy krawędziowe oraz waterjet, wsparcie działu planowania produkcji w bieżących zadaniach, współpraca z zespołem produkcyjnym.
  • Pracownik Produkcji / Szlifierz

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska prace laminiarskie; szlifowanie i obróbka ręczna i maszynowa elementów kompozytowych; obsługa narzędzi szlifujących; proste prace pomocnicze;

Najnowsze artykuły

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Masz prawo jazdy i doskonale czujesz się za kółkiem? To za mało, by zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że prawo wymaga spełnienia określonych warunków, by móc go legalnie wykonywać. Jednak czy w dobie przewozu osób, kiedy każdy może zostać przewoźnikiem, praca taksówkarza się jeszcze opłaca?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.