Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. V

Przegląd tygodnia - cz. V

 
Przegląd tygodnia - cz. V

W tym tygodniu szczególną uwagę zwróciliśmy na zasady pracy. Piszemy o urzędnikach, obcokrajowcach i pracownikach tymczasowych. Zwracamy również uwagę na czas pracy Polaków i jego konsekwencje.

Przegląd rozpoczynamy od... trudnych początków urzędnika. Jak informuje Interia.pl, rozpoczęcie kariery zawodowej w administracji nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zasady zatrudniania, awansu oraz wynagrodzeń są szczegółowo opisane w ustawie o służbie cywilnej (Dz.U. nr 170, poz. 1218 z późn. zm.). Mimo tego kilkadziesiąt tysięcy tzw. urzędników państwowych nie jest w korpusie Służby Cywilnej (SC) i pracuje na niejasnych zasadach określanych niejednokrotnie przez regulaminy wewnętrzne. Portal radzi więc, by kandydaci na takie urzędy zapoznali się z przepisami ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

Gazeta.pl donosi z kolei o pilotażowym projekcie Ministerstwa Pracy w zakresie zatrudnienia cudzoziemców. W jego ramach osoby z Ukrainy, Białorusi i Rosji mogą być w Polsce zatrudnieni bez zezwolenia na pracę rzez pół roku. Pomysł na tego typy zmianę wziął się z faktu, iż w naszym kraju brakuje ok. 200-300 tysięcy pracowników. Problem ten dotyczy w szczególności budownictwa, transportu, gastronomii, handlu i przemysłu odzieżowego. Coraz bardziej powszechna staje się opinia, iż pracowite, sumienne i tanie osoby ze Wschodu mogłyby wypełnić luki naszego rynku pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa ponadto możliwość wydłużenia okresu pracy bez zezwolenia do 9 lub 12 miesięcy. Takie rozwiązanie budzi jednak pewne wątpliwości, więc na decyzję w tym zakresie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Pozostając w tematyce międzynarodowej przechodzimy do kwestii zdrowotnych. Jak informuje Polska The Times, Polacy są najbardziej chorym narodem w Unii Europejskiej. Aż 61,7% mężczyzn i 62,5% kobiet po 50. roku życia ocenia swój stan zdrowia jako zły. Jest to związane z chorobami cywilizacyjnymi, które ą wynikiem niezdrowego trybu życia. Zdaniem dr. Piotra Szukalskiego – demografa z Uniwersytetu Łódzkiego – zła ocena własnego stanu zdrowia wynika często z chronicznego zmęczenia, na które pod koniec swego zawodowego życia cierpi większość Polaków. Pracujemy ponad siły, spędzając w pracy średnio po 10-12 godzin dziennie. Wpływa to na osłabienie układu immunologicznego, co z kolei przekłada się na chorowitość. Istotnym problemem jest również fakt, że nie dbamy o swoje zdrowie – nie robimy badan profilaktycznych, źle się odżywiamy i za mało ruszamy. Ministerstwo Zdrowia opracowuje w związku z tym program profilaktyki zdrowotnej dla osób po 45. roku życia, w ramach którego takie osoby zapraszane będą na bezpłatne badania.

Gazeta Praca informuje o zmianach ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Najistotniejszą z nich jest wydłużenie maksymalnego okresu zatrudnienia pracownika tymczasowego do 18 miesięcy (aktualnie czas ten kończy się po 12 miesiącach). Nowelizacja ustawy likwiduje także ograniczenie zatrudniania pracowników tymczasowych w firmach, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeprowadziły zwolnienia grupowe. Wprowadzono również zmiany w zakresie obowiązkowego wykonywania wstępnych badań lekarskich oraz odbywania szkoleń BHP. Uregulowano ponadto zasady wydawania świadectw pracy przez agencje pracy tymczasowej. Autorzy projektu twierdzą, iż postulowane przez nich zmiany wpłyną na zmniejszenie kosztów ponoszonych zarówno przez pracodawców, jak i agencje pracy tymczasowej. To z kolei sprzyjać ma wzrostowi zatrudnienia.

Na zakończenie prezentujemy informacje dotyczące elastycznego czasu pracy. Jak informuje Rzeczpospolita, w wyniku porozumienia partnerów społecznych w Komisji Trójstronnej, w kodeksie pracy powinny zostać wprowadzone zmiany. W ich ramach pracodawca ma mieć możliwość decydowania o godzinach rozpoczęcia pracy przez jego załogę w zależności od potrzeb klientów firmy. Zdaniem Witolda Polkowskiego – eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich – definicja normy czasu pracy powinna ulec zmianie, gdyż jest nieprzystająca do dzisiejszych realiów. Jeżeli natomiast nie będzie to możliwe z powodów społecznych, konieczna będzie rezygnacja z pojęcia doby pracowniczej. Zmiany proponowane przez pracodawców nie budzą sprzeciwu związkowców. Zespoły pracowników często bowiem same zainteresowane są ruchomym czasem pracy.

 

 

02.10.2008


Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy ds. Środków Trwałych

    Benefit Systems S.A.   Dąbrowa    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Sprawdź swój codzienny plan treningowy Prowadzenie ewidencji środków trwałych; Uzgadnianie kont księgi głównej z księgami pomocniczymi; Przygotowanie raportów z zakresu środków trwałych; Przygotowanie i rozliczenie inwentaryzacji środków trwałych; Czynny udział w procesie zamykania...
  • Pracownik ogólnobudowlany ze znajomością języka niemieckiego

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska Kontakt z niemieckimi kierownikami budowy; Uczestniczenie w spotkaniach, przekazywanie zdobytych informacji pracownikom; Wykonywanie prac budowlanych; Miejsce pracy: Niemcy;
  • Asystent / Asystentka / Recepcjonista / Recepcjonistka

    Rzepecki Mroczkowski Sp. z o.o.   Poznań, ul. Wiatraczna 5    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    OPIS STANOWISKA Dbanie o dobry wizerunek firmy; Obsługa recepcji, powitanie klienta; Obsługa urządzeń biurowych; Administracyjne wsparcie zespołu; Obsługa telefoniczna recepcji; Współpraca z firmami kurierskimi; Dbanie o porządek na stanowisku pracy, wygląd recepcji, estetykę;
  • Pakowacz filetów rybnych

    MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.   Niemcy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 11 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Opis pracy: Prace produkcyjne przy pakowaniu gotowych filetów; Kontrolowanie jakości gotowych wyrobów; Pakowanie; Prace pomocnicze; Wymagania: Gotowość do pracy w systemie zmianowym; Mile widziane: znajomość języka niemieckiego - dodatkowa premia językowa! doświadczenie przy produkcji...
  • Młodszy Specjalista ds. Przygotowania Produkcji

    Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.   Wola Mrokowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Główne zadania: zapewnienie wsparcia technicznego bieżącej produkcji poprzez programowanie wzorów blachy na lasery, prasy krawędziowe oraz waterjet, wsparcie działu planowania produkcji w bieżących zadaniach, współpraca z zespołem produkcyjnym.
  • Pracownik Produkcji / Szlifierz

    Sunreef Venture S. A.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska prace laminiarskie; szlifowanie i obróbka ręczna i maszynowa elementów kompozytowych; obsługa narzędzi szlifujących; proste prace pomocnicze;

Najnowsze artykuły

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Masz prawo jazdy i doskonale czujesz się za kółkiem? To za mało, by zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że prawo wymaga spełnienia określonych warunków, by móc go legalnie wykonywać. Jednak czy w dobie przewozu osób, kiedy każdy może zostać przewoźnikiem, praca taksówkarza się jeszcze opłaca?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.