Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. LXIII

Przegląd tygodnia - cz. LXIII

 
Przegląd tygodnia - cz. LXIII

Czy emerytury będą wyższe o 5 proc? Czy Niemcy otworzą rynek pracy dla Polaków? W jakich zawodach zatrudniane są kobiety? Te pytania pojawiły się w mediach oraz na stronach portalu praca.pl w poprzednich tygodniach. Dzisiaj już znamy na nie odpowiedzi.

Na początek - dobre wiadomości dla emerytów i rencistów. Rząd chce wprowadzić coroczną waloryzację emerytur i rent. Jak informuje Gazeta Prawna, na najbliższym posiedzeniu Sejmu propozycja ta zostanie rozpatrzona. Jeżeli Sejm przychyli się do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, średnia emerytura z ZUS wzrośnie o 70zł. Podwyżka dotyczyłaby nie tylko obecnych emerytów i rencistów, ale także tych, którzy pobierają zaświadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne oraz otrzymujących świadczenia z ZUS (ogólnie ok. 19,5 mln Polaków). Projekt zakłada, że od 2008 roku, co roku ( 1 marca) następowałaby waloryzacja emerytur i rent o wskaźnik inflacji lub o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług. Tym samy, rząd proponuje, by uchylić ustawę, która przewiduje wypłatę jednorazowych zapomóg dla najuboższych emerytów i rencistów. Aktualnie przeciętna emerytura ZUS wynosi 1337,64zł. Jeżeli ustawa zostałaby wprowadzona w życie, oznacza to, że konta emerytów co miesiąc zasilą się o dodatkową kwotę 68,22zł brutto. No właśnie, konta emerytów… Jak napisał wtorkowy Fakt, nowy prezes ZUS – Paweł Wypych chce wprowadzić rozporządzenie, na mocy którego tylko emeryci z kontem bankowym dostaną emerytury. Co oznacza to w praktyce? Do tej pory emeryci mieli wybór: albo pieniądze będą im dostarczane przez listonosza albo przez konto bankowe. Według Faktu połowa emerytów wybiera pierwszą opcję. Zwykle jest to podyktowane brakiem oddziału banku czy bankomatu w miejscu zamieszkania (bądź jest on oddalony o parę kilometrów). Jednak zanim ustawa taka miałaby wejść w życie, musi być uchwalona przez Sejm. Do tego jeszcze daleka droga…

Jakby nie było dość złych informacji Rzeczpospolita donosi, że jesteśmy narodem zawodowo biernym. Prawie połowa dorosłych, zdolnych do pracy Polaków nie chce jej podjąć. Jak wylicza dziennik na 1000 pracujących Polaków przypada 1120 niepracujących. Dla porównania: pół roku temu na 1000 pracujących przypadało 1105 niepracujących, zatem zdecydowana większość Polaków zwalnia się z pracy niż się zatrudnia. Obecnie pracuje nas 14,8 mln. Niepracujących i bezrobotnych jest 14,7 mln. Z reguły są to emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, a także ci, którzy wybrali inną drogę życiową np. prowadząc dom. Jest również spora grupa „bezrobotnych z wyboru”, którzy zniechęceni doświadczeniami po poprzedniej pracy, nie chcą szukać nowej lub pracują na czarno. Jak donosi poniedziałkowa Gazeta Prawna, gdyby do produktu krajowego brutto wliczyć dochody ludzi zatrudnionych „na czarno”, zwiększyłby się on o 150 mld zł. Według statystyk co dziesiąty Polak pracuje nielegalnie, co daje 14 proc. polskiego PKB. Z czego to wynika? Zdaniem Macieja Krzaka (wypowiedź dla Gazety Prawnej) przyczyn należy doszukiwać się w omijaniu płacenia podatków, zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Takie działanie podlega odpowiedzialności karnej, a także może zostać ukarane grzywną w wysokości od 1 000zł do 30 000zł.

Era, w której rynek pracy dzielił się na zawody typowo męskie i typowo kobiece już dawno minęła. Dzisiaj widok kobiety - budowlańca, spawacza czy kierowcy ciężarówki dziwi tylko nielicznych. Jak czytamy w Metrze, kobiety coraz częściej przyjmowane są do pracy w tzw. męskich zawodach. Sytuacja na rynku zmienia się z dnia na dzień, czego powodem jest masowa emigracja Polaków za granicę. Pracodawcom brakuje pracowników, mają wolne etaty, a… kobiety chcą pracować! Zwiększył się również pakiet ofert pracy dla kobiet i zmieniły zasady w firmach, gdzie płeć piękna przyjmowana jest na stanowiska stereotypowo przeznaczone dla mężczyzn. Kobietom przydziela się trochę lżejsze zadania, ale płaci podobnie, jak mężczyznom. Jednak taka sytuacja nie ma racji bytu na dłuższą metę. Jak mówi Michał Boni, były minister pracy (cytowany przez Metro) „Trudno sobie wyobrazić, że kobieta będzie przez 30 lat pracowała jako spawacz czy tynkarz. Ten trend może się jednak utrzymać w transporcie. Ale to dobrze, że ruszyły akcje zachęcające kobiety do pracy. W Polsce ich aktywność zawodowa jest jedną z najniższych w Europie” – dodaje.

Na zakończenie dobra informacja. Dotyczy ona otwarcia rynku niemieckiego dla Polaków. Według Informacyjnej Agencji Radiowej, Niemcy rozważają zniesienie ograniczeń na swoim rynku pracy przed rokiem 2009. Największe szanse na zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów mieliby inżynierowie w branżach, w których niemiecka gospodarka odczuwa największe niedobory. Jednak, jak zaznaczył Kurt Beck, priorytetem jest stworzenie przez rząd warunków pracy dla niemieckich absolwentów szkół wyższych.

 

 

24.08.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?