Dobre wieści dla inżynierów - prawdopodobnie 500 z nich znajdzie prace w nowym, warszawskim centrum koncernu General Motors. Co jeszcze mogliśmy dowiedzieć się w pierwszym tygodniu października?
Bezrobotne matki zyskały pomoc w Legnicy - donosi "Dziennik". W mieście powstają pierwsze w kraju specjalne przedszkola dla bezrobotnych matek. Na pomysł wpadł miejscowy magistrat wraz
z Powiatowym Urzędem Pracy. Kobiety będą mogły za darmo wysłać do takich placówek swoje dzieci,
a same szukać zatrudnienia. Pierwsza specjalna grupa dla dzieci bezrobotnych matek powstała już
w Przedszkolu numer 3 przy ul. Rzemieślniczej. Jak twierdzą władze Legnicy, zainteresowanie programem jest bardzo duże. Już w tej chwili wiadomo, że weźmie w nim udział co najmniej kilkaset bezrobotnych pań.
W "Gazecie Wyborczej" czytamy, że najwięcej miejsc pracy w wyniku inwestycji zagranicznych powstało w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim. Najmniej w woj. podlaskim i lubelskim. Dane podała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W raporcie czytamy także, iż niemal co piąty Polak pracuje w firmie z udziałem kapitału zagranicznego. W tym roku, do końca lipca zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce 5 609 mld euro. W samym lipcu wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyniosła 1 116 mld euro.
Swój raport opublikował również Instytut Badań nad Polityką Państwa (IPPR). Wynika z niego, że Polscy imigranci są najgorzej opłacaną grupą spośród 26 narodowych społeczności imigrantów na brytyjskim rynku, a zarazem jedną z najciężej pracujących. Najlepiej opłacaną grupą są Amerykanie, zwykle pracujący w bankowości lub wielkim biznesie. Zarabiają średnio 17,10 funta za godzinę, a ich tydzień pracy liczy średnio 42 godziny. Ich przeciętne roczne zarobki szacowane są na 37 250 funtów wobec 21 250 funtów w przypadku średnich zarobków wśród Anglików.
Wreszcie "Parkiet", który zapowiada kolejną dużą inwestycję koncernu General Electric w Polsce. Prawdopodobnie w warszawskim ośrodku Engineering Design Centre firma otworzy największe centrum badawczo-rozwojowe w naszej części Europy. Tym samym zatrudnienie znalazłoby w nim 500 polskich inżynierów.
04.10.2007