Kolejne państwo Unii Europejskiej - Luksemburg - otwiera dla Polaków rynek pracy. Będzie ją można podjąć bez problemów od 1 listopada. Jakie wieści przyniósł nam ostatni przedwyborczy tydzień?
Luksemburg to jeden z najmniejszych krajów w Europie, jednocześnie oferujący najwyższe wynagrodzenie minimalne w całej Unii. Od 1 listopada Polacy bez problemu mogą podjąć tam pracę. Wystarczy znajomość jakiegokolwiek języka obcego i odpowiednie kwalifikacje - czytamy w "Pracy i nauce za granicą". Gazeta ocenia, że w Luksemburgu najszybciej odnajdą się bankowcy, bo ma tam siedziby aż 166 banków. Prócz tego, poszukiwani będą z pewnością wysokiej klasy specjaliści (np. IT, lekarze), personel pomocniczy w instytucjach unijnych, budowlańcy, ogrodnicy, pracownicy szeroko pojętej branży turystycznej, transportu oraz rolnictwa i handlu, a także sprzedawcy.
Z Brukseli napłynęły z kolei dobre wieści dla osób niepełnosprawnych - czytamy w Gazecie Prawnej. Unia Europejska chce, by stanowili oni przynajmniej 50 proc. zatrudnionych w zakładach pracy chronionej. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to konieczność podwyższenia poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zgodnie z krajowymi przepisami, status ZPChr mogą bowiem uzyskać zakłady, w których stanowią oni co najmniej 40 proc. (a nie jak chce Unia 50 proc.) ogółu zatrudnionych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Polska nie będzie musiała natomiast wprowadzać procentowego systemu określania niepełnosprawności.
Mamy też nowości z Wysp Brytyjskich. Okazuje się, że imigranci z Polski, obok Irlandczyków, są drugą najliczniejszą grupą narodowościową wśród 8,5 tys. osób, które w minionym półroczu w Republice Irlandii złożyły wnioski o licencję uprawniającą do pracy w ochronie - tak wynika z danych opublikowanych przez Private Security Authority, nadzorującą prywatny sektor ochroniarski i wydającej licencje. Polacy złożyli 8 procent ogółu wniosków o przyznanie licencji wobec 65 procent. złożonych przez Irlandczyków. Na trzecim miejscu są Nigeryjczycy (5 procent). Dodajmy, że od 1 kwietnia br. praca w sektorze ochroniarskim w Irlandii bez licencji lub dowodu złożenia wniosku o jej wydanie jest wykroczeniem. Odpowiedzialności podlega także pracodawca zatrudniający pracownika bez licencji. Pracownicy zatrudnieni przed 1 kwietnia muszą przejść nową weryfikację.
18.10.2007