Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. LV

Przegląd tygodnia - cz. LV

 
Przegląd tygodnia - cz. LV

Kolejne państwo Unii Europejskiej - Luksemburg - otwiera dla Polaków rynek pracy. Będzie ją można podjąć bez problemów od 1 listopada. Jakie wieści przyniósł nam ostatni przedwyborczy tydzień?

Luksemburg to jeden z najmniejszych krajów w Europie, jednocześnie oferujący najwyższe wynagrodzenie minimalne w całej Unii. Od 1 listopada Polacy bez problemu mogą podjąć tam pracę. Wystarczy znajomość jakiegokolwiek języka obcego i odpowiednie kwalifikacje - czytamy w "Pracy i nauce za granicą". Gazeta ocenia, że w Luksemburgu najszybciej odnajdą się bankowcy, bo ma tam siedziby aż 166 banków. Prócz tego, poszukiwani będą z pewnością wysokiej klasy specjaliści (np. IT, lekarze), personel pomocniczy w instytucjach unijnych, budowlańcy, ogrodnicy, pracownicy szeroko pojętej branży turystycznej, transportu oraz rolnictwa i handlu, a także sprzedawcy.

Z Brukseli napłynęły z kolei dobre wieści dla osób niepełnosprawnych - czytamy w Gazecie Prawnej. Unia Europejska chce, by stanowili oni przynajmniej 50 proc. zatrudnionych w zakładach pracy chronionej. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to konieczność podwyższenia poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zgodnie z krajowymi przepisami, status ZPChr mogą bowiem uzyskać zakłady, w których stanowią oni co najmniej 40 proc. (a nie jak chce Unia 50 proc.) ogółu zatrudnionych. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Polska nie będzie musiała natomiast wprowadzać procentowego systemu określania niepełnosprawności.

Mamy też nowości z Wysp Brytyjskich. Okazuje się, że imigranci z Polski, obok Irlandczyków, są drugą najliczniejszą grupą narodowościową wśród 8,5 tys. osób, które w minionym półroczu w Republice Irlandii złożyły wnioski o licencję uprawniającą do pracy w ochronie - tak wynika z danych opublikowanych przez Private Security Authority, nadzorującą prywatny sektor ochroniarski i wydającej licencje. Polacy złożyli 8 procent ogółu wniosków o przyznanie licencji wobec 65 procent. złożonych przez Irlandczyków. Na trzecim miejscu są Nigeryjczycy (5 procent). Dodajmy, że od 1 kwietnia br. praca w sektorze ochroniarskim w Irlandii bez licencji lub dowodu złożenia wniosku o jej wydanie jest wykroczeniem. Odpowiedzialności podlega także pracodawca zatrudniający pracownika bez licencji. Pracownicy zatrudnieni przed 1 kwietnia muszą przejść nową weryfikację.

 

 

18.10.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Operator maszyny - automatyczne krojenie tkanin

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie główne zadania na Ciebie czekają? wybór w programie gotowych układów tj., odpowiedniego asortymentu i rozmiaru zgodnie ze zleceniem Klienta, przygotowanie tkanin do krojenia, układanie warstwowe tkaniny przed wykrojem, uruchomienie automatu, praca samodzielna, wymagająca także pracy w zespole.
  • Lider w pralni przemysłowej

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.
  • Murapol Venture Partner S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Wsparcie Kierownika Budowy w zakresie kontroli stopnia zaawansowania prac, przyjętymi założeniami projektowymi oraz standardami jakościowymi; Dokonywanie zamówień materiałowych, kontrola terminowości oraz rozliczanie dostaw; Bieżące zgłaszanie potencjalnych...
  • Murapol Venture Partner S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków ofertowanie poszczególnych prac budowlanych oraz analiza złożonych ofert; poszukiwanie potencjalnych wykonawców; negocjowanie cen i warunków umowy z wykonawcami; współpraca z kierownikiem kontraktu; procedowanie umów z wykonawcami w systemie Nasze wymagania 6...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?