Powrót hoteli robotniczych, problemy urzędników i nowe uprawnienia bezrobotnych, czyli najświeższe prasowe wieści w skrócie.
Brak pracowników doskwiera polskim firmom do tego stopnia, że zdecydowały się budować dla nich mieszkania - czytamy w dzienniku "Polska". - Gazeta powołuje się na przykład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE), gdzie mają powstać lokale zakładowe. Strefa wyłoży na budowę 30 mln zł, a okoliczne miasta dadzą grunty. Lokale będą przeznaczone dla nowych pracowników, którzy przyjadą do strefy. Przez pierwsze 2-3 lata będą je tanio wynajmować, za 300-500 zł miesięcznie z możliwością późniejszego wykupu. - Wpadliśmy na taki pomysł, bo firmom ze strefy coraz trudniej znaleźć ludzi do pracy. Mieszkania mają być ekstrazachętą - mówi dziennikarzom "Polski" Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W WSSE swoje fabryki mają m.in. koncerny Toyota, Bridgestone i znani producenci AGD - Whirpool czy Electrolux.
"Rzeczpospolita" pisze o ciężkich czasach, które mają nadejść dla urzędników. Platforma Obywatelska chce zmniejszyć kompetencje urzędów wojewódzkich. Marszałkowie przejmą część uprawnień wojewodów, którzy staną się skromnymi reprezentantami władzy w terenie. Pracę może stracić kilka tysięcy urzędników - czytamy w dzienniku. - Zdecydowanie podtrzymujemy nasze zamiary w sprawie ograniczenia kompetencji wojewodów - mówi "Rzeczpospolitej" Aleksander Grad, poseł PO.
Na koniec dobre wieści dla bezrobotnych. "Serwis Prawa" donosi o nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach na rynku pracy, która weszła w życie 26 października. Zmiany wprowadzają refundację udokumentowanych kosztów opieki nad dziećmi do siedmiu lat. Dodatkowo władze miasta lub gminy będą mogły zwrócić osobie bezrobotnej koszt przejazdu na badanie lekarskie i powrotu do miejsca zamieszkania. Z kolei urząd pracy w okresie do 6 miesięcy od dnia rejestracji powinien przedstawić propozycję zatrudnienia (w różnej formie) osobom bezrobotnym do 25 roku życia, bezrobotnym, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia, a także osobom bezrobotnym powyżej 50 roku życia. Osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, które nigdy nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, a także osoby niepełnosprawne mogą także zostać skierowane na 6-miesięczny staż zawodowy.
31.10.2007