Przegląd prasy standardowo rozpoczynamy od tych mniej pozytywnych wiadomości, po to by zakończyć czymś naprawdę optymistycznym.
W „Dzienniku” ukazał się artykuł informujący o tym, że Unia Europejska ma w planach wydłużenie tygodnia pracy z 48 do 65 godzin. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie musiał przepracować właśnie taki czas, a tylko i wyłącznie stworzenie przez Komisję Europejską tego rodzaju możliwości. Tym samym, dodatkowe 25 godzin będzie wliczane do nadgodzin, przez co pracownik będzie mógł zarobić więcej. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.
Pozostając w temacie międzynarodowym, przenosimy się do Hiszpanii. Tamtejszy rząd ma w planie całkowite wstrzymanie rekrutacji pracowników spoza tego kraju. Wszystko za sprawą rosnącego bezrobocia. W tej chwili wynosi ono 2,5 miliona osób, z czego 500 tysięcy to cudzoziemcy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, nie jest to jednak równoznaczne z całkowitą niemożnością uzyskania zatrudnienia w tym kraju. Tego rodzaju możliwość wciąż pozostaje dla pracowników tych branż, których zatrudnienie regulowane jest konwencjami międzynarodowymi oraz posiadających wykształcenie w kierunkach, które w Hiszpanii są w tej chwili deficytowe.
Wraz z „Dziennikiem Polska The Times” wracamy do kraju. Gazeta ta informuje o wielkim zainteresowaniu możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę. Przypominamy, iż o takową ubiegać się mogą tylko te osoby, które dopełnią wszelkich formalności do końca tego roku. Ponieważ czas ten się zbliża, w ZUS-ach w całym kraju trwa wzmożony ruch.
Im bliżej końca Przeglądu, tym informacje coraz bardziej pozytywne. Rzeczpospolita informuje, iż zdecydowanie spada liczba śmiertelnych wypadków w rolnictwie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w ubiegłym roku było ich o 10 procent mniej niż w 2006 r..
Kończymy dzisiaj bardzo dobrą wiadomością, którą podajemy za „Gazetą Prawną”. Otóż w Polsce w tej chwili jest zatrudnionych 15,7 miliona osób. Tym samym, bezrobocie w ciągu czterech ostatnich lat spadło o 13 procent. Dzięki temu wśród krajów Unii Europejskiej wyprzedziliśmy w tej kategorii Hiszpanię, Słowację, Francję, Niemcy i Grecję. Niepokojący natomiast jest fakt, że wśród osób w wieku 55 – 64 lat, stopa bezrobocia w naszym kraju wynosi 70%.
05.09.2008